ABD'li yargıç, İnternet Arşivi'nin dijital kitap ödünç verme işleminin telif haklarını ihlal ettiğine karar verdi

ABD’li bir yargıç, kar amacı gütmeyen kuruluş tarafından işletilen bir çevrimiçi kitaplığın İnternet Arşivi kitapların dijital olarak taranmış kopyalarını ödünç vererek dört büyük ABD yayıncısının telif haklarını ihlal etmişti.

ABD Bölge Yargıcının kararı John Koeltl Manhattan’da, İnternet Arşivi’nin yazarların ve yayıncıların ABD telif hakkı yasalarıyla korunmaya devam eden eserlerini ücretsiz olarak ödünç verme yeteneğini test eden, yakından izlenen bir dava açıldı.

San Francisco merkezli kâr amacı gütmeyen kuruluş son on yılda milyonlarca basılı kitabı taradı ve ortaya çıkan dijital kopyaları ücretsiz olarak ödünç verdi. Birçoğu kamu malı olsa da, 3,6 milyonu geçerli telif haklarıyla korunmaktadır.

Buna dört yayıncıya ait 33.000 kitap dahildir, Lagardere SCAHachette Book Group, News Corp’un HarperCollins Publishers’ı, John Wiley ve Oğulları A.Ş. ve Bertelsmann SE & Co’s Penguen Rastgele Ev.

2020’de, İnternet Arşivi’nin COVID-19 salgınının başlamasıyla ödünç vermeyi genişletmesinin ardından, gerçek mekanda faaliyet gösteren kütüphanelerin bir defada kaç kişinin ödünç alabileceğine ilişkin sınırları kaldırarak kapanmaya zorlanmasının ardından 127’den fazla kitap için dava açtılar. .

Geleneksel kütüphanelerle ortak olan kar amacı gütmeyen kuruluş, o zamandan beri “kontrollü dijital borç verme” dediği şeye geri döndü.

Uygulamalarının, bazı durumlarda başkalarının telif hakkıyla korunan çalışmalarının lisanssız kullanımına izin veren “adil kullanım” doktrini tarafından korunduğunu savundu.

Ancak Koeltl, İnternet Arşivi’nin dijital kitap kopyalarında “adil kullanım” korumasını garanti edecek “dönüştürücü” hiçbir şey olmadığını söyledi, çünkü e-kitapları yalnızca yayıncıların kendilerinin geleneksel kütüphanelere lisans verdiği yetkili kopyaların yerini aldı.

“IA, yasal olarak edindiği basılı kitapları ödünç verme hakkına sahip olsa da, bu kitapları tarama ve dijital kopyaları toplu olarak ödünç verme hakkına sahip değil” diye yazdı.

İnternet Arşivi yaptığı açıklamada, kararın “dijital çağda bilgiye erişimi engellediğini ve her yerdeki tüm okuyuculara zarar verdiğini” söyleyerek temyiz sözü verdi.

Maria Pallantebaşkanı Amerikan Yayıncılar Birliğiyaptığı açıklamada, kararın “küresel bir toplumda yazarların, yayıncıların ve yaratıcı pazarların öneminin altını çizdiğini” söyledi.

GN Ödülleri

FacebooktwitterLinkedin
genel-9