24.03.2023 08:51’de güncellendi: TikTok’un patronu Shou Chew, dün Perşembe günü başvurusunu Amerikalı seçilmiş yetkililere karşı savunmaya çalıştı. Duruşma beş saatten fazla sürdü.

House Energy and Commerce Committee’nin güçlü başkanı Cathy McMorris Rodgers, “ByteDance, Çin Komünist Partisi’ne borçlu ve ByteDance ile TikTok aynı,” dedi.

Shou Chew, platformun hala Çinli çalışanların eriştiği sunucularda depolanan eski ABD kullanıcı verilerine sahip olduğunu kabul etti. Ayrıca, yıl sonuna kadar sosyal ağın 150 milyon Amerikalı kullanıcısıyla ilgili tüm bilgilerin yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Oracle sunucularından yönetileceğine söz verdi. Ancak “bugün hala silmemiz gereken veriler var” diye ekledi.

ABD Kongresi, Çinli bir şirketin sahibi olduğu TikTok’un Amerikalı sosyal medya kullanıcıları üzerindeki etkisine karşı koymak amacıyla Joe Biden’a katılıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı bu dosya üzerindeki çalışmalarına geçen yılın sonunda bir Aralık ayında onay alarak başladı. hukuk Projesi bu da TikTok’u devlet tarafından verilen bir cihaza indirmeyi yasa dışı hale getirdi.

Ne için ? Federal yetkililer TikTok’un önemli bir ulusal güvenlik endişesi olabileceğine inanıyor. Ayrıca TikTok’un ana şirketi ByteDance’in siyasi propagandayı güçlendirmek için uygulamanın algoritmasını manipüle ettiğinden de korkuyorlar. Son haftalarda, sekiz Batılı hükümet, uygulamanın hükümet tarafından verilen cihazlarda kullanımını aniden yasaklayarak, uygulamayla ilgili endişenin yalnızca ABD yetkililerine özgü olmadığını gösterdi.

Yasakları kolaylaştırmaya doğru

Ve bu ay, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkan Biden’ın uygulamayı yasaklamasına izin verebilecek bir yasa tasarısını onayladıve bu, eski Başkan Donald Trump’ın 2020’de TikTok’u yasaklamaya çalışırken karşılaştığı yasal engeller olmadan.

Nitekim, Amerika’nın Teknolojik Düşmanlarını Caydırmak Yasası veya VERİ Yasası, uygulamaya ülke çapında bir yasak getirmeye karar verirse Amerika Birleşik Devletleri Başkanının karşılaşacağı yasal sorunları ortadan kaldırır. 2020’nin sonlarında, Başkan Trump uygulamayı yasaklamaya çalıştığında, birkaç federal yargıç talebini reddetti.

VERİ Yasası, Temsilciler Meclisi’nin oyuyla yasalaşırsa, mevcut başkanın ve gelecekteki başkanların, “(…) doğrudan veya dolaylı olarak kendi adına çalışan bağlantılı bir yazılım uygulaması işleten herhangi bir yabancı şirkete yaptırım uygulamasına izin verecektir. Çin’in”.

TikTok CEO’su kendini savunmaya çalışacak

Şu an için ABD’de bu yasaya konu olması muhtemel tek popüler uygulama gerçekten de TikTok. Ancak gelecekte, ABD hükümetinin Çin hükümeti adına Amerikan vatandaşlarını gözetlediğine inandığı herhangi bir teknoloji tamamen yasaklanacak.

Aynı şekilde, 12 ABD senatörü RESTRICT yasasını önerdiBu, ABD Ticaret Bakanlığı’nın güvenlik riski taşıyan teknolojileri tüm ABD düşmanlarından, yani Çin, Rusya, Kuzey Kore, İran, Venezuela ve Küba’dan ciddi şekilde kısıtlamasına izin verecek.

Tasarı ayrıca, yabancı bir ülke tarafından oluşturulan ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki veya Amerika Birleşik Devletleri ile uyumlu ülkelerdeki seçimlere müdahale eden herhangi bir uygulamanın Amerika Birleşik Devletleri’nde yasağa tabi olacağından da bahsediyor. ABD’li yetkililer endişelerini dile getirdi Amerikalı seçmenleri hedef almanın yanı sıra Çin, Rusya ve Kuzey Kore’nin Tayvan, Ukrayna ve Güney Kore seçimlerine müdahalesi hakkında.

Fransa’da 2 Mart 2023’te hükümet sözcüsü Olivier Veran şunları söyledi: “İster Cumhurbaşkanı, ister Başbakan, ister hükümet üyeleri, profesyonel telefonlarımız var ve her halükarda herhangi bir sosyal ağ tipi uygulamanın yüklenmesine izin vermeyin. »

Kaynak : ZDNet.comgenel-15