Cuma günü bir federal yargıç, ABD Adalet Bakanlığı’nın Google LLC’nin dijital reklam teknolojisi uygulamalarına meydan okuyan antitröst davasında hızlı bir program belirleyerek davayı her iki tarafın da önerdiğinden daha hızlı ilerletti.

Virginia, İskenderiye’deki ABD Sulh Ceza Hakimi John Anderson, kısa bir duruşmanın ardından, Alphabet Inc’in Google ve Adalet Bakanlığı avukatlarının olgusal kanıtları ve uzman raporlarını ifşa etmesi gereken tarih olarak 18 Ocak 2024’ü belirleyen bir emir yayınladı. Her iki tarafın avukatları, duruşmaya hazırlanmak için en az beş ay daha aramıştı.

Davanın daha hızlı ilerlemesi, şirketin bir mahkeme dosyasında yargılamada “dengesizlik” olarak adlandırdığı duruma dayanarak, her iki tarafa, özellikle de Google’a savunmasını oluşturma konusunda ek baskı uygulayabilir.

Google, Adalet Bakanlığı’nın aksine, “federal hükümetin mahkeme celbi yetkisiyle” bir soruşturma avantajına sahip olmadığı için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu savundu.

Google hakime, davanın “çözümünün Amerika Birleşik Devletleri’ndeki işletmeleri etkileyecek karmaşık ve son derece önemli sorunlar içerdiğini” söyledi.

Yargıcın emri bir duruşma başlatmadı.

Bir Adalet Bakanlığı sözcüsü ve Google’dan bir temsilci Cuma günü yorum yapmadı.

Adalet Bakanlığı ve sekiz eyalet, şirketin reklam teknolojisi üzerindeki rekabeti yasa dışı bir şekilde engellediğini iddia ederek Google’ı reklam yöneticisi paketini satmaya zorlamak amacıyla Ocak ayında dava açtı. Dava, Adalet Bakanlığı’nın Google’a karşı açtığı iki antitröst davasından biridir.

Ekim 2020’de açılan ve Google’ın arama işine meydan okuyan diğer dava, Eylül ayında Washington, DC federal mahkemesinde görülecek.

Google her iki durumda da iddiaları reddetti.

Virginia’nın Doğu Bölgesi, yargılama hızı nedeniyle halk arasında bir “roket fişeği” olarak bilinir.

Dijital reklam davasına atanan ABD Bölge Yargıcı Leonie Brinkema, Ocak ayındaki ön duruşma konferansına başkanlık edecek.

© Thomson Reuters 2023


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8