Nvidia Corp İcra Kurulu Başkanı Jensen Huang Salı günü, şirketin ChatGPT gibi AI teknolojilerini geliştirmek için kullanılan güçlü ve pahalı süper bilgisayarları neredeyse her işletmeye kiralamaya uygun hale getirme planlarını açıkladı.

Bu erişim ucuz olmayacak olsa da – Nvidia’nın sekiz amiral gemisi A100 veya H100 yongasının bir araya getirilmesi için ayda 37.000 ABD Doları (kabaca 30 lakh) – bunu daha geniş bir ticari müşteri yelpazesine sunmak, Nvidia hisselerini yönlendiren bir AI patlamasını hızlandırabilir. bu yıl yüzde 77 artışla uzun süredir rakibi olan Intel Corp.’tan yaklaşık beş kat daha değerli hale geldi.

Santa Clara, California merkezli şirket, yapay zeka çipleri alanına şimdiden hakim durumda ve Microsoft Corp gibi iş ortaklarının ChatGPT yaratıcısı OpenAI’nin insan benzeri metinlerle soruları yanıtlamak ve istemlerden görüntüler oluşturmak için hizmetleri için devasa sistemler oluşturmasına yardımcı oldu.

Salı günü Nvidia’nın yıllık yazılım geliştirici konferansında Huang, şirketin bir web tarayıcısı ile oturum açabilen herkese 32.000 kadar Nvidia çipiyle Nvidia’nın DGX süper bilgisayarlarına erişim sağlamak için Oracle Corp gibi ortaklarla çalıştığını söyledi.

Huang, sanal açılış konuşmasında Apple Inc’in akıllı telefon pazarını nasıl açtığına atıfta bulunarak, “Yapay zekanın iPhone anı başladı,” dedi.

Huang, Nvidia’nın yeni AI ürünleri oluşturmak için kullanılan süper bilgisayarlarını bir hizmet olarak sunmak için Microsoft ve Alphabet Inc ile birlikte çalıştığını söyledi. Salı günü Nvidia, süper bilgisayarlarla oluşturulduktan sonra sohbet robotları gibi ürünleri günlük olarak çalışacak şekilde çok daha ucuz hale getirmek için tasarlanmış yeni yongaları ve yazılımı duyurdu.

Rosenblatt Securities’de yarı iletkenler analisti olan Hans Mosesmann, bu ürünlerin “rekabette yıllarca ileride olduğunu” söyledi. “Nvidia’nın AI’nın yazılım tarafındaki liderliği sadece anıtsal değil, aynı zamanda hızlanıyor.”

Huang, Nvidia’nın sevkıyat kamyonlarını daha verimli hale getirmek için AT&T Inc ile ortaklık kurduğunu, yazılım geliştirmeyi hızlandırmak için kuantum hesaplama araştırmacılarıyla işbirliği yaptığını ve çip geliştirmeyi hızlandırmak için endüstri devi Taiwan Semiconductor Manufacturing Co ile birlikte çalıştığını da sözlerine ekledi.

Nvidia’nın DGX Cloud adlı yeni kiralama hizmeti, çok daha fazla geliştiriciye aynı anda on binlerce yongasına erişme şansı verebilir. Nvidia, biyoteknoloji firması Amgen Inc ve yazılım firması ServiceNow Inc’in hizmeti kullanmaya başladığını söyledi.

Nvidia ayrıca şirketlerin özelleştirilmiş yapay zeka modellerini eğitmelerine yardımcı olmak için AI Foundations adlı bir hizmet başlattı. Stok görüntü veritabanlarının birkaç büyük sahibi, yapay zeka içeriği oluşturmak için kullanılan görüntülerin telif hakkıyla ilgili yasal soruları ortadan kaldıracak olan hizmeti kullanmayı planlıyor.

Huang ayrıca yarı iletkenlerin tasarımını ve üretimini hızlandıracak teknolojiyi duyurdu. Yazılım, bir çipin yazılım tabanlı tasarımı ile bu tasarımı bir silikon parçasına basmak için kullanılan litografi maskelerinin fiziksel üretimi arasında yer alan bir adımı hızlandırmak için Nvidia’nın çiplerini kullanıyor.

Bu hesaplamaların tamamlanması geleneksel bir bilgi işlem çipinin iki haftasını alabilir, ancak Nvidia Salı günü çiplerinin ve yazılımının görevi bir gecede halledebileceğini ve görevde kullanılan elektriği 35 megavattan 5 megavata düşürebileceğini söyledi.

Nvidia, piyasaya sürmek için ASML Holding, Synopsys Inc ve TSMC ile birlikte çalıştığını söyledi. Huang, TSMC’nin teknolojiyi üretim için Haziran ayında hazırlamaya başlayacağını söyledi.

© Thomson Reuters 2023


Geçen yıl Hindistan’da ters rüzgarlarla karşı karşıya kalan Xiaomi, 2023’te rekabeti üstlenmeye hazır. Şirketin geniş ürün portföyü ve ülkedeki Make in India taahhüdü için planları neler? Bunu ve daha fazlasını Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8