Webb Uzay Teleskobu kızılötesine döndü bakmak ötegezegen ve bunun atmosferinde dönen yoğun bulutlar buldu ilginç dünya.

Gezegen—VHS 1256b—22 saatlik bir güne sahiptir, ancak yörüngesinde döndüğü iki yıldızdan olağanüstü uzakta oturur ve sistemin merkezinde birbirine yakın döner. Gökbilimciler, gezegeni gözlemlemek için Webb’in Yakın Kızılötesi Spektrografını (NIRSpec) ve Orta Kızılötesi Aracını (MIRI) kullandılar ve gezegenin üst atmosfer var gibi görünüyor Silikat bulutlar dumanın tutarlılığı. Gezegenin derinliklerinde, daha büyük tanelerden oluşan bulutlar daha silik. Bir Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’ne göre, Dünya’nın bulutlarının aksine, ötegezegenin bulutları çok sıcak – yaklaşık bir mum alevi kadar sıcak serbest bırakmak.

Bir NASA postalamak bulutları “dönen” ve “kumlu” olarak tanımlar ve bulutların hareketlerinin neden olduğu parlaklık değişimlerine dikkat çeker. o kadar dramatik ki, bugüne kadar bilinen en değişken gezegen kütleli nesne.”

VHS 1256b, ev sahibi yıldızlarından Pluto’nun yaklaşık dört katı kadar uzaktadır. Güneş, yani yıllarından biri 10.000 Dünya yılının uzunluğu.

Gökbilimciler ayrıca su, metan ve karbon monoksitin açık belirtilerini de tespit ettiler., ayrıca bazı karbondioksit belirtileri. Bu moleküllerin gezegende tam olarak nasıl ortaya çıktıkları – hangi bulutların içinde girdap yapabilecekleri veya gezegenin ne kadar derinlerinde oturdukları – henüz net değil.

İsviçre’de ETH Zürih’te astronom olan Polychronis Patapis, “Webb’in yüksek çözünürlüklü verileri mevcut modellerimizi vurguluyor” dedi. STScI serbest bırakmak. “Mevcut modeller bir veya iki özelliği alabilir, ancak Webb’in bize bu hedefle ilgili gösterdiği kadar çok değil.”

Bu, Webb’in ötegezegen gözlemine ilk girişi değil. 10 milyar dolarlık uzay gözlemevi hala çalışıyor bilimsel gözlemlerin ilk yılı, ancak zaten bir yayınladı göz kamaştırıcı uzay görüntüleri portföyü.

Bir ötegezegen spektrumu dahil edildied Webb’in ilk Early Science Observation yayınları ile yabancı dünyaların dünya için ne kadar önemli olduğunun bir kanıtı. misyon bilim hedefleri. Webb ilk karbondioksitini başka bir dünyada tespit etti Ağustosda ve bunu Eylül ayındaki bir ötegezegenin ilk görüntüleri. Kasım’da, BT ortaya çıkarmakzararlı bir ötegezegen atmosferi yarattı Ve bu Ocak’ta tamamen yeni bir ötegezegen buldu.

VHS 1256b, dış gezegen yapbozunun bir başka parçasıdır. Astronomik olarak konuşursak, gezegen nispeten genç, 150 milyon yaşında (şimdi yine Dünya yıllarından bahsediyoruz). Ve referans olarak, gezegenimiz yaklaşık 4,6 milyar yaşında.

VHS 1256b eskidikçe, bilim adamları onun soğuyacağına ve gökyüzündeki yoğun bulut örtüsünün dağılabileceğine inanıyor. O zamana kadar, gezegen kendi sıcak, bulutlu karmaşasında kaynıyor.

Devamı: En Yeni Webb Görüntüsü, Bir Yıldızın Sondan Bir Önceki Aşamasının Çarpıcı Bir Görüntüsüdürgenel-7