Türkiye'nin Hepsiburada'sı kârlılığa ve müşteriyi elde tutmaya öncelik verecek: CEO

Türkiyeyalnızca listelendi e-ticaret platformu Hepsiburada hızlı büyüme yerine karlılığa öncelik verecek ve yükselen enflasyondan etkilenen müşterileri elde tutma çabalarını hızlandıracak.

Türkiye’de enflasyon Ekim’de %85,5 ile 24 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak, artan sayıda tüketicinin daha pahalı malları ödemek için kredi veya kredi kartına yönelmesiyle tüketicilerin maliyetlere odaklanması keskinleşti.

Faiz oranları yükseldikçe, hızlı ve maliyetli büyüme için yatırımcı iştahı da azaldı.

Hepsiburada’nın yeni CEO’su “Buradaki görevim karlılığı artırmak” Nilhan Önal Gökçetekin Çarşamba günü geç saatlerde gazetecilere söyledi.

Gökçetekin, karlılığı artırmanın yolunun, bir şirket sadakat programı aracılığıyla müşterileri elde tutmaktan geçtiğini söyledi. Ayrıca geçen yılın sonlarında daha hızlı ödeme ve yeni borç verme seçenekleri sunmaya başladı.

“Biz tekiz e-ticaret ülke çapında ödeme lisansına sahip bir şirket” diyen Gökçetekin, kendi pazar yeri dışındaki tüccarlara da ödeme hizmetleri satmayı planladığını sözlerine ekledi.

Hepsiburada ayrıca, toplam satışlar içindeki payları geçen yıl iki puan artarak %42’ye çıktıktan sonra, elektronik olmayan daha kârlı ürünlerin satışlarını daha da artırmayı planlıyor.

Çarşamba günü yayınlanan bir kazanç raporuna göre, toplam çevrimiçi satışların bir ölçüsü olan brüt ürün hacmi, enflasyonun etkisi çıkarıldıktan sonra geçen yıl %3,7 arttı.

2021’e göre sipariş sayıları %50, aktif müşteriler ise %7,9 arttı.

Ancak Hepsiburada’nın net zararı, bir yıl önceki 2 milyar liradan 2022’de 2,9 milyar liraya (152 milyon dolar) yükselirken, faiz, vergi, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) 2022’de 3,7 milyardan 2,6 milyara geriledi. 2021.

Türkiye, uluslararası muhasebe kurallarına göre hiperenflasyonist bir ekonomi olarak sınıflandırıldığından, şirket sonuçlarını enflasyona göre düzeltilmiş terimlerle bildirmektedir.

Şubat ayındaki büyük depremin ardından talepte yaşanan daralmaya rağmen, FAVÖK’ün enflasyondan arındırılmış olarak ilk çeyrekte başabaş seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu, 2022’nin son çeyreğindeki 7 milyon liralık FAVÖK kaybıyla karşılaştırılıyor.

Türkiye’de e-ticaret büyümeye devam ediyor. Sektör verilerine göre, brüt perakende satışlar geçen yıl %114 artarak 4 trilyon liraya (210,10 milyar $) ulaştı ve e-ticaretin payı %11 oldu.

GN Ödülleri

FacebooktwitterLinkedin
genel-9