TikTok CEO’su Shou Chew, Perşembe günü bir kongre komitesini son derece popüler uygulamanın ulusal güvenlik için bir tehdit oluşturmadığına ikna etmeye çalışırken hayatının mücadelesiyle karşı karşıya kalacak.

Başarısız olursa, TikTok ABD çapında bir yasakla karşı karşıya kalabilir, bu da yeni indirmeleri engelleyebilir ve ABD merkezli kullanıcıların uygulamanın düzgün çalışmasını sağlamak için güncellemeleri almasını engelleyebilir.

TikTok, dönemin başkanı Donald Trump’ın onu ülke çapında yasaklamakla tehdit ettiği 2020’den bu yana artan bir incelemeye tabi tutuldu ve o zamandan beri uygulama federal cihazlarda yasaklandı.

Peki TikTok neden bazı milletvekilleri tarafından böyle bir sorun olarak görülüyor? Çinli bir firma olan ByteDance’a ait olduğundan, Amerikan vatandaşları hakkında sahip olduğu büyük miktardaki verinin Çin Komünist Partisi tarafından ulusun davranışları, tercihleri ​​ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanılabileceğine inanıyorlar. Bazıları, Pekin’in kullanıcılara yanlış bilgi göndermek için TikTok’un algoritmasını da değiştirebileceğinden korkuyor.

Shou Chew, Perşembe günü uygulamayı savunmaya çalışacak, TikTok kullanıcı verilerini nasıl işlediği konusunda güvence verecek ve şirketin elinde güvende olduğu konusunda ısrar edecek.

Salı günü, Chew bir video yayınladı ABD’de 150 milyon kişinin, aralarında 5 milyon işletmenin de bulunduğu TikTok’u ilk kez burada ifşa ettiği yerde – uygulamanın Amerikan yaşamının dokusuna ne kadar dokunduğunu göstermek için tasarlanmış yorumlar.

Videoda “Bazı politikacılar TikTok’u yasaklamaktan bahsetmeye başladı” diyen Chou, “Bu, TikTok’u 150 milyon kişinin tamamından uzaklaştırabilir.”

Yakın zamanda yapılan bir anketin sonuçları Washington Post tarafından yürütülen bir araştırma, daha fazla Amerikalının bir TikTok yasağına karşı çıkanlardan daha fazla destek verdiğini gösterdi (%41’e karşı %25) ve yanıt verenlerin çoğu uygulamanın Çin ile olan bağlantısıyla ilgili endişelerini dile getirdi.

Shou Chew’in TikTok’u savunması nasıl izlenir?

Chou’nun kongre komitesini TikTok’un ABD için sorun teşkil etmediğine ikna etmesi için oyununun zirvesinde olması gerekiyor. Uygulamanın savunmasını bu sayfanın üst kısmındaki oynatıcıdan veya şu adrese giderek izleyebilirsiniz: C-Span’ın YouTube kanalıaynı beslemeyi taşıyacak.
genel-19