California merkezli Relativity Space, dünyanın ilk 3D baskılı roketi Terran 1’in test uçuşunu gerçekleştiriyor.

Dünyanın ilk 3D baskılı roketinin, üretimi ve uçması daha az maliyetli olduğu belirtilen yenilikçi bir uzay aracının ilk uçuşu için Çarşamba günü üçüncü kalkış denemesini yapması planlanıyor.

İnsansız roket Terran 1’in 8 Mart’ta Florida, Cape Canaveral’dan fırlatılması planlanmıştı, ancak itici gaz sıcaklığı sorunları nedeniyle son dakikada ertelendi.

11 Mart’taki ikinci bir girişim, yakıt basıncı sorunları nedeniyle iptal edildi.

Roketi inşa eden California özel havacılık şirketi Relativity Space, üçüncü seferin cazibesi olduğunu umuyor.

Şirketin üç saatlik lansman penceresi, Çarşamba günü Doğu Saati ile 22:00’de (Perşembe 0200 GMT) başlar.

Terran 1 havalandıktan sonra, veri toplamayı ve 3D baskılı bir roketin kalkış ve uzay uçuşunun zorluklarına dayanabileceğini göstermeyi amaçlayan bir yolculukta sekiz dakika sonra alçak Dünya yörüngesine ulaşacak.

Roket alçak Dünya yörüngesine ulaşmayı başarırsa, Relativity’ye göre ilk denemesinde metan yakıtı kullanan ilk özel sermayeli araç olacak.

Terran 1, ilk uçuşu için bir yük taşımıyor, ancak roket sonunda alçak Dünya yörüngesine 2,755 pound (1,250 kilogram) kadar ağırlık koyabilecek.

Roket 110 fit (33,5 metre) yüksekliğinde ve 7,5 fit (2,2 metre) çapındadır.

Kütlesinin yüzde seksen beşi, birinci kademedeki dokuz Aeon 1 motoru ve ikinci kademedeki bir Aeon Vakum motoru da dahil olmak üzere metal alaşımlarla 3 boyutlu olarak basılmıştır.

Long Beach merkezli şirkete göre şimdiye kadarki en büyük 3D baskılı nesne ve dünyanın en büyük 3D metal yazıcılarıyla yapıldığını söylüyor.

Relativity Space'in kurucu ortağı ve CEO'su Tim Ellis

Relativity Space’in kurucu ortağı ve CEO’su Tim Ellis.

60 günde inşa edildi

Relativity’nin hedefi, yüzde 95’i 3D baskılı bir roket üretmek.

Relativity, Terran 1’in gücünü sıvı oksijen ve sıvı doğal gaz – “geleceğin itici gazları” kullanan ve sonunda Mars’a bir yolculuğu besleyebilecek motorlarla güçlendirdiğini söylüyor.

SpaceX’in United Launch Alliance tarafından geliştirilen Starship ve Vulcan roketleri aynı yakıtı kullanıyor.

Görelilik aynı zamanda daha büyük bir roket inşa ediyor, Terran R, 44.000 pound (20.000 kg) yükü alçak Dünya yörüngesine koyabiliyor.

Tamamen yeniden kullanılabilir olacak şekilde tasarlanan Terran R’nin ilk lansmanının gelecek yıl yapılması planlanıyor.

Bir uydu operatörü, bir Arianespace veya SpaceX roketinde bir nokta için yıllarca bekleyebilir ve Relativity Space, 3D baskılı roketleriyle zaman çizelgesini hızlandırmayı umuyor.

Relativity, 3D baskılı roketlerinin geleneksel roketlerden 100 kat daha az parça kullandığını ve ham maddelerden sadece 60 günde yapılabileceğini söyledi.

2015 yılında şirketin kurucu ortağı olan CEO Tim Ellis’e göre Relativity, çoğu Terran R için olmak üzere 1,65 milyar dolar değerinde ticari lansman sözleşmeleri imzaladı.

© 2023 AFP

Alıntı: Relativity Space, 22 Mart 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-03-space-3d-printed-rocket.html adresinden alınan 3D baskılı roketi (2023, 22 Mart) fırlatmak için üçüncü teklifi verecek

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1