Eğer keşfettiyseniz Gölge ve Kemik Netflix sayesinde “Belki kitaplarını alırım, eğlenceli bir diziye benziyor!” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ve yanılıyor olmayacaksın ama aynı zamanda en iyi yerden başlamış olmayacaksın.

Leigh Bardugo’nun orijinal Grishaverse Üçlemesi—Alina’nın üçlemesi—şunlardan oluşur: Gölge ve Kemik, Kuşatma ve FırtınaVe Yıkım ve Yükseliş. Bu çok iyi, eğer çok tahmin edilebilirse, YA fantezi serisi. Aynı zamanda neredeyse on yaşında ve o zamanlar yenilikçi olan bazı seçimler artık eskisi kadar heyecan verici değil. Keskin dünya inşası ve kasıtlı alt üst etme girişimleriyle YA mecazları, Grisha Üçlemesi iyidir. Ancak (özellikle bir YA okuyucusu değilseniz) dizi olağanüstü değil.

Hangi kitapların olağanüstü olduğunu biliyor musun? Bardugo’nun Six of Crows Duolojisi. Bunun yerine oradan başlayın! Grisha üçlemesiyle aynı evrende, ancak farklı bir ülkede ve yeni karakterlerle geçiyor. Altı Karga ve devamı, çarpık krallık, açıkçası harika kitaplar. Bardugo, Grisha Üçlemesini yazarken kendini geliştirdi ve sıra Grishaverse’e dönmeye geldiğinde, inanılmaz karakterler, heyecan verici soygunlar ve hem kişisel hem de dünyayı değiştiren risklerle dolu epik bir gaslamp fantazi serisi sundu. Duology’nin çıkardığı dengeler hafife alınmamalıdır. Bazı mecazlar var, ancak bu sefer tamamen alt üst edildiler ve sonuç olarak dizi hem yetişkin fantezisine hem de YA fantezi okurlarına hitap ediyor. (Bu “Yeni Yetişkin” fantazisi olarak adlandırmayacağım, üzgünüm. Kişisel olarak küçümseyici bulduğum ve hoşuma gitmediği için bu terimi kabul etmeyi reddediyorum.)

Mesele şu ki, Bardugo’nun Grisha Üçlemesi’nden (zaten iyi bir dizi) Crows Duology’ye kadar parlaması eşsiz. Yazarın bu kadar açık bir şekilde geliştiği, büyüdüğü, öğrendiği ve ardından bir sonraki serisinde eski eserlerinin en iyi kısımlarına eğildiği böyle bir set okumamıştım. İnsanların Kargalar, karakterler, entrikalar ve gelecek vaatleri hakkında bu kadar heyecanlanmalarının nedeni Altı Karga TV dizisi, Kargaların Grishaverse’nin en iyi parçası olduğu ve sayfada ilk kez havalı olduklarından, plan yaptıklarından ve ters takla attıklarından beri öyleler.

ana karakterleri Altı Karga hayalleri altından yapılmış ve gerçekliği çok daha az etkileyici olan gaddar ve hırslı bir genç adam olan Kaz Brekker ile başlayın; İnancı ancak bir suikastçı olarak yetenekleriyle eşleşen, insan ticareti mağduru bir seks işçisi olan Inej Ghafa; ve büyük biseksüel felaket enerjisine sahip, hiçbir işe yaramayan bir haydut ve keskin nişancı olan Jesper Fahey. Kaz, kriminal iş ekonomisinden yararlandığında, ekibin geri kalan üç üyesini işe alır: eski bir casus ve ilk aşkını unutamayan kalp kırıcı Nina Zenik; gizemli bir ebeveyne sahip bir kimyager ve bir müzisyen kalbi olan Wylan Van Eck; ve aynı zamanda Nina’nın hayatının aşkı olan eski bir cadı avcısı olan Matthias Helvar… onu hâlâ öldürmek istemesi çok kötü.

Bir Grisha’nın gücünü on kat artıran, ama aynı zamanda onları zayıf, hasta ve ilaçsız çalışamayacak durumda bırakan son derece bağımlılık yapan bir ilaç olan Jura Parem’i aramak için ülkeler ve kıtalar arasında dolaşan, son derece yetenekli pisliklerden oluşan bu paçavra grubudur. Bu serinin kurulumu, karakterleri ve çok daha rafine dünya inşası o kadar iyi, o kadar tatmin edici, o kadar zaman ayırmaya değer ki, bu iki kitabı hala tüm zamanların favorilerim arasında görüyorum. Grisha üçlemesi bizi bu dünyayla tanıştırmış olabilir, ama Altı Karga mükemmelleştirdi.

Bu nedenle, dizinin showrunner’ı Eric Heisserer’in Gölge ve Kemik birinci sezon (ve ikinci sezonun ortak dizi sorumlusu), ilk olarak Netflix, Crows üzerinde haklara sahip olmadığını söylediğinde projeyi devretti. Ancak Duology’yi güvence altına aldıktan sonra, favorilerini öne çıkarmak için beş kitabı bir araya getirme iznine ve erişimine sahip olduğunu bilerek diziye geldi. Ve açıkçası, ödendi. Sırasında Gölge ve Kemik Big Bad Evil Guy sendromundan muzdarip, Altı Karga sistemlerin ve siyasi hırsın kötü adam olmasına izin verir. Kargaların eklenmesi yükselir Gölge ve Kemik daha fazla nüans, daha fazla hırs ve daha fazla etli olay örgüsü kancası olan bir gösteriye dönüşüyor. Elbette, sonuç biraz hantal ve ikinci sezonun hızı, açıkçası, biraz dağınık, ama Kargalar çok iyi. Karakterlerden hoşlanıyorsam birçok anlatı günahını affetmeye istekli bir izleyiciyim ve dizide Kargaların işlenme şekli dizinin geri kalanını izlemeye değer kılıyor. Entrika çeviriyorlar, arkadan bıçaklıyorlar, korkunç küçük pislikler ve ben onları seviyorum.

Bu yüzden, Heisserer’in bir şirket kurmayı umduğunu öğrendiğimde Altı Kargamerkezli gösteri, değil Gölge ve Kemik üstüne serpilmiş birkaç kuşla göster, daha mutlu olamazdım. Netflix’in olduğu ve dizinin ilk haftasında, en azından Netflix standartlarına göre (bir göre) düşük performans gösterdiği şekliyle Son teslim tarihi rapor), bir üçüncü sezon bile alıp alamayacağımızı kim bilebilir, çok daha az yan ürün. Ama gerçek şu ki Kargalar kendi şovlarını hak ediyor ve hatta üçüncü sezon Gölge ve Kemik Ortaya çıkmıyor, ekranda hikayelerinin sadece parçalarını ve parçalarını görmek romanlara, hayranlara ve Bardugo’nun kendisine büyük bir utanç ve kötülük olur. Kargalar her zaman Grishaverse’in en iyi parçası olmuştur. Odaklanmalarının zamanı geldi.


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleyeceğinizi kontrol edin hayret, Yıldız SavaşlarıVe Yıldız Savaşları yayınlar, sırada ne var? Film ve TV’de DC Universeve geleceği hakkında bilmeniz gereken her şey Doktor Kim.genel-7