Bu animasyon, sürekli güncellenen yeni bir havuzda 1.500’den fazla nesne için artık mevcut olan Geniş Alan Teleskobu gama ışını kayıtlarının bir alt kümesini göstermektedir. Bu kaynakların %90’ından fazlası, süper kütleli bir kara deliğin aktivitesinden güç alan, blazar adı verilen bir galaksi türüdür. Kredi: NASA’nın Marshall Uzay Uçuş Merkezi/Daniel Kocevski

Gözlerimizle göremediğimiz kozmik havai fişekler gece gökyüzünü dolduruyor. Gemideki Geniş Alan Teleskopu (LAT) sayesinde bu yakalanması zor ışık gösterisine bir göz atabiliyoruz.[{” attribute=””>NASA’s Fermi Gamma-ray Space Telescope, which observes the sky in gamma rays, the highest-energy form of light.

This animation shows the gamma-ray sky’s frenzied activity during a year of observations from February 2022 to February 2023. The pulsing circles represent just a subset of more than 1,500 light curves – records of how sources change in brightness over time – collected by the LAT over nearly 15 years in space.

Thanks to the work of an international team of astronomers, this data is now publicly available in a continually updated interactive library. A paper about the repository was published on March 15, 2023, in The Astrophysical Journal Supplement Series.

“We were inspired to put this database together by astronomers who study galaxies and wanted to compare visible and gamma-ray light curves over long time scales,” said Daniel Kocevski, a repository co-author and an astrophysicist at NASA’s Marshall Space Flight Center in Huntsville, Alabama. “We were getting requests to process one object at a time. Now the scientific community has access to all the analyzed data for the whole catalog.”


NASA’nın Fermi Gamma-ray Uzay Teleskobu üzerindeki Geniş Alan Teleskopu’ndan (LAT) yalnızca bir yıllık verileri kullanarak bu animasyonda kozmik bir gama ışını havai fişek gösterisini izleyin. Her nesnenin eflatun dairesi parladıkça büyür ve karardıkça küçülür. Sarı daire, gökyüzünde görünen yıllık yolunu izleyen Güneş’i temsil ediyor. Animasyon, sürekli güncellenen yeni bir havuzda 1.500’den fazla nesne için artık mevcut olan LAT gama ışını kayıtlarının bir alt kümesini gösterir. Bu kaynakların %90’ından fazlası, bir süper kütlenin etkinliğinden güç alan, blazar adı verilen bir gökada türüdür. Kara delik. Kredi: NASA’nın Marshall Uzay Uçuş Merkezi/Daniel Kocevski

Veri kümesindeki kaynakların %90’ından fazlası blazarlar, neredeyse doğrudan Dünya’yı işaret eden güçlü parçacık jetleri üreten aktif süper kütleli kara delikleri barındıran galaksilerin merkezi bölgeleri. Ulusal Bilim Vakfı’nın Antarktika’daki IceCube Nötrino Gözlemevi gibi yer tabanlı gözlemevleri bazen bu jetlerde üretilen yüksek enerjili parçacıkları tespit edebilir. Blazarlar için önemli kaynaklardır çoklu haberci astronomisibilim adamlarının evreni incelemek için ışık, parçacıklar ve uzay-zaman dalgalanmalarının kombinasyonlarını kullandıkları yer.

Üniversitede bir astrofizikçi olan ortak yazar Michela Negro, “2018’de gökbilimciler, Fermi LAT ve IceCube sayesinde gama ışınlarının ve nötrino adı verilen yüksek enerjili bir parçacığın bir blazardan ilk kez ortak tespiti için bir aday adayını duyurdular” dedi. Maryland, Baltimore County ve NASA’nın Greenbelt, Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi. “Tarihsel ışık eğrisi veri tabanına sahip olmak, geçmiş olaylarla ilgili yeni çoklu haberci içgörülerine yol açabilir.”

Animasyonda, her kare üç günlük gözlemleri temsil ediyor. Her nesnenin eflatun dairesi parladıkça büyür ve karardıkça küçülür. Bazı nesneler tüm yıl boyunca dalgalanır. Gökyüzünün ortasından geçen kırmızımsı-turuncu şerit, gezegenimizin merkez düzlemidir. Samanyolu tutarlı bir gama ışını üreticisi olan galaksi. Oradaki daha açık renkler, daha parlak bir parıltıyı gösterir. Sarı daire, Güneş’in gökyüzündeki görünen yıllık yörüngesini gösterir.

Tüm kataloğun işlenmesi, yaklaşık üç ay veya California, Menlo Park’taki SLAC Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarında bulunan bir bilgisayar kümesinde 1.000’den fazla düğüme dağıtılan 400 bilgisayar yılından fazla işlem süresi gerektirdi.

Fermi’nin birincil aracı olan LAT, her üç saatte bir tüm gökyüzünü tarıyor. Enerjileri 20 milyondan 300 milyar elektron volta kadar değişen gama ışınlarını algılar. Karşılaştırma için, görünür ışığın enerjisi çoğunlukla 2 ila 3 elektron volt arasındadır.

Referans: “The Fermi-LAT Lightcurve Repository”, S. Abdollahi, M. Ajello, L. Baldini, J. Ballet, D. Bastieri, J. Becerra Gonzalez, R. Bellazzini, A. Berretta, E. Bissaldi, R. Bonino, A. Brill, P. Bruel, E. Burns, S. Buson, RA Cameron, R. Caputo, PA Caraveo, N. Cibrario, S. Ciprini, P. Cristarella Orestano, M. Crnogorcevic, S. Cutini, F D’Ammando, S. De Gaetano, SW Digel, N. Di Lalla, L. Di Venere, A. Domínguez, V. Fallah Ramazani, SJ Fegan, EC Ferrara, A. Fiori, H. Fleischhack, A. Franckowiak, Y. Fukazawa, P. Fusco, V. Gammaldi, F. Gargano, S. Garrappa, C. Gasbarra, D. Gasparrini, N. Giglietto, F. Giordano, M. Giroletti, D. Green, IA Grenier, S. Guiriec , M. Gustafsson, E. Hays, D. Horan, X. Hou, G. Jóhannesson, M. Kerr, D. Kocevski, M. Kuss, L. Latronico, J. Li, I. Liodakis, F. Longo, F Loparco, L. Lorusso, B. Lott, MN Lovellette, P. Lubrano, S. Maldera, A. Manfreda, G. Martí-Devesa, MN Mazziotta, I. Mereu, M. Meyer, PF Michelson, T. Mizuno, ME Monzani, A. Morselli, IV Moskalenko, M. Negro, N. Omodei, E. Orlando, JF Ormes, D. Paneque, G. Panzarini, JS Perkins, M. Persic, M. Pesce-Rollins, R. Pillera, TA Porter, G. Principe, JL Racusin, S. Rainò, R. Rando, B. Rani, M. Razzano, S. Razzaque, A. Reimer, O. Reimer, M. Sánchez-Conde, PM Saz Parkinson, Jeff Scargle, L. Scotton, D. Serini, C . Sgrò, EJ Siskind, G. Spandre, P. Spinelli, DJ Suson, H. Tajima, DJ Thompson, DF Torres, J. Valverde, T. Venters, Z. Wadiasingh, S. Wagner ve K. Wood, 15 Mart 2023 , Astrophysical Journal Eki Serisi.
DOI: 10.3847/1538-4365/acbb6a

Fermi Gama-ışını Uzay Teleskobu, Goddard tarafından yönetilen bir astrofizik ve parçacık fiziği ortaklığıdır. Fermi, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İsveç ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki akademik kurumların ve ortakların önemli katkılarıyla ABD Enerji Bakanlığı ile işbirliği içinde geliştirildi.uzay-2