Güneydoğu Asya’daki finansman ortamı hala kış mevsiminde, ancak bir fintech büyük bir tur atmayı başardı. Kredivo HoldingEndonezya ve Vietnam’daki yetersiz banka tüketicilerine kredi hizmetleri sunan , aşırı talep gören bir D Serisi için 270 milyon dolar topladı.

Tur, Mizuho Financial Group’un bir yan kuruluşu olan ve 125 milyon dolar katkıda bulunan Japon bankası Mizuho Bank tarafından yönetildi. Square Peg Capital, Jungle Ventures, Naver Financial Corporation, GMO Venture Partners ve Openspace Ventures gibi geri dönen yatırımcıların katılımını içeriyordu.

Şirket şu anda toplam yaklaşık 400 milyon $’lık bir özkaynak topladı ve kredi defterini büyütmek için yaklaşık 1 milyar $’lık borç tesislerini taahhüt etti.

Kredivo CEO’su Akshay Garg, Kredivo’nun mevcut değerlemesini açıklamayı reddetti, ancak TechCrunch’a “tarihsel olarak her değerleme turunda” 4 ila 5 kat arttığını söyledi. Kredi kartlarından gelen %15 ila %20’ye kıyasla, Kredivo’nun artık Endonezya’daki en iyi e-ticaret satıcıları için toplam GMV’nin %3 ila %4’ünü kullandığını ekledi.

Şirket, geçen yıl 2,5 milyar dolarlık bir SPAC anlaşmasıyla neredeyse halka açılıyordu, ancak olumsuz piyasa koşullarını gerekçe göstererek iptal etti. Garg, SPAC’ı yeniden canlandırma planlarının olmadığını ve Kredivo’nun “şimdilik gizli kalmaktan mutlu olduğunu” ve halka açık listeleme seçeneklerini daha sonra değerlendireceğini söyledi.

Kredivo’nun kaç aktif kullanıcısı olduğu sorulduğunda Garg, onaylı kullanıcı tabanının “şu anda Endonezya’nın kredi kartı nüfusuyla aynı aralıkta olduğunu ve önümüzdeki bir veya iki yıl içinde bunu aşmayı planlıyoruz” dedi. Endonezya Bankası’na göre, dolaşımda yaklaşık 15 milyon ila 16 milyon kredi kartı var, ancak Kredivo’nun araştırmaları çoğu kredi kartı sahibinin iki kredi kartı olduğunu ortaya çıkardı, bu nedenle benzersiz kart sahiplerinin sayısı bu sayının yaklaşık yarısı kadar.

Kredivo'nun kurucu ekibi

Kredivo’nun kurucu ekibi. Görüntü Kredisi: kredivo

Eskiden FinAccel olarak bilinen Kredivo, Kredivo ve yeni neobank olan Krom Bank Endonezya’nın ana şirketidir. Şirketin ürünleri, Krom aracılığıyla çevrimiçi ve çevrimdışı şimdi satın al sonra öde, bireysel krediler, kredi kartları ve bankacılık hizmetlerini içermektedir.

Garg, “Neobanking, mevcut Kredivo işimizle çok sinerjiktir ve Endonezya’daki banka hesabı olmayan ve banka hesabı olmayan kullanıcıların ölçeği göz önüne alındığında, kendi başına çok büyük bir iş fırsatı sunuyor” dedi. Krom’un hizmetleri, nihai düzenleyici onayları bekleyen mevduat ve işlem bankacılığı ile bu yıl başlayacak.

Kredivo ayrıca, çevrimiçi ve çevrimdışı satıcılarla doğrudan ortaklıklar yoluyla Mastercard ve çevrimdışı kart Flexicard ile bir sanal kart ortaklığı olan Infinite Card’ı içeren açık döngü kredi kartı benzeri bir ürün geliştiriyor.

Kredivo’nun hedef demografisi, yeterli banka hesabına sahip olmayan tüketiciler veya banka hesaplarına erişimi olan ancak zayıf kredi bürosu altyapısı ve geleneksel bankaların teminatsız kredi sunma konusundaki isteksizliği nedeniyle çok az kredi erişimi olan kişilerdir. Kredivo yalnızca geleneksel kredi bürolarına güvenmediğinden, potansiyel tüketicilerin kredi değerliliğini telekomünikasyon şirketleri, e-ticaret hesapları ve banka hesapları gibi veri kaynakları aracılığıyla ölçer.

Kredivo’nun riski azaltmasının (ve kredi maliyetini düşürmesinin) bir başka yolu da, daha yüksek riskli tüketicileri hedefleyen ve buna bağlı olarak daha yüksek faiz oranları uygulayan rakiplere kıyasla, genellikle banka hesabı olan şehirli, beyaz yakalı, çalışan müşterileri hedeflemesidir.

Kredivo’nun doğrudan ve dolaylı rakipleri arasında Akulaku’nun BNPL’si ve Bank Neo Commerce (fintech aynı zamanda yakın zamanda büyük bir Japon bankasından önemli ölçüde fon sağladı), Advance.ai’nin Atome BNPL hizmeti ve Kredit Pintar nakit kredileri ve Sea Group’un Sea Money’i bulunmaktadır.

Mizuho grubu icra kurulu başkanı, perakende ve ticari bankacılık şirketi başkan yardımcısı, yatırım hakkında yaptığı açıklamada, “Kredivo, Endonezya ve Güneydoğu Asya’da finansal katılımı teşvik etmek için derin veri ortaklıklarından yararlanarak Güneydoğu Asya’da mükemmel bir sicile sahip. banka benzeri risk ölçümlerini sürdürmek ve sermaye açısından verimli bir iş modeli oluşturmak.”genel-24