Google’ın Bard sohbet robotu gerçekten akıllı görünüyorsa, bunun nedeni, uzman kaynaklardan gelen verileri, onlara bir alıntı bile vermeden kopyalaması olabilir. Bugün, bard.google.com’da beta sürümü bulunan Bard’a, iki rakip işlemciden (Intel Core i9-13900K veya AMD Ryzen 9 7950X3D) hangisinin daha hızlı olduğu hakkında bir soru sordum. Verdiği yanıt doğrudan Tom’s Hardware makalelerimizden birinden alınmıştır, ancak Bard makaleden bahsetmedi ve bunun yerine sayının “testlerimizde” ortaya çıktığını belirterek, karşılaştırmayı Google’ın kendisinin yaptığını ima etti.

Bard’ı testin kaynağı hakkında sorguladığımda, test sonuçlarının Tom’s Hardware’den geldiğini söyledi ve intihal yapıp yapmadığını sorduğumda, “evet, yaptığım şey bir tür intihaldi” dedi. Değişimin ekran görüntüsü aşağıdadır.

(İmaj kredisi: Tom’un Donanımı)

Google arama sonuçları gibi Bard’ın da güncel olaylardan haberdar olduğunu söyleyebiliriz. İki CPU’yu karşılaştıran yüz yüze makalemiz, birkaç gün önce Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Paul Alcorn tarafından yazıldı ve yayınlandı. Bard’ın cevabından şüphelenmeye başladım, çok kesin iki rakamdan söz ettiğini fark ettim: 7950X3D’nin 1080p’de çorap ayarlarında yüzde 12 ve her iki CPU hız aşırtma yapıldığında yüzde 9 daha hızlı olduğu gerçeği. Aslında, Bard’ın cümlesi, orijinal makalemizdeki belirli bir cümlenin yeniden yazılmasıdır.genel-21