Bu Salı (21.03.2023) Google yeni olduğunu duyurdu AI dil modeliadlı ozandır-dir Şimdi genel test için kullanılabilir (ABD ve İngiltere’deki insanlarla başlayarak). OpenAI’nin GPT-3’üne rakip olacak şekilde tasarlandıYeni ürün, kullanıcı girişlerine insan benzeri metin yanıtları üretebilir ve bu da onu sohbet botları, sanal asistanlar ve içerik oluşturma gibi uygulamalar için umut verici bir araç haline getirir.

Transformer mimarisi üzerine inşa edilen Google’ın Bard’ı, GPT-3’e benzer ve dilin nüanslarını anlamak için çok miktarda metin verisi üzerinde eğitilmiştir. Ancak Bard, birden çok girdiye sahip istemleri anlama ve belirli bağlamlara göre uyarlanmış yanıtlar oluşturma becerisi açısından GPT-3’ten farklıdır.

Google, Bard’ı, geliştiricilerin modelin API’sine erişip kendi uygulamalarına ve hizmetlerine entegre edebildiği Cloud AI platformu aracılığıyla kullanıma sundu ve Mountain View, ürünün sorumlu bir şekilde kullanıldığından emin olmak için her ikisinde de bazı kısıtlamalar uyguladı. Günlük olarak yapılabilecek istek sayısı ve ayrıca herhangi bir kötü niyetli veya zararlı davranış için kullanıma ilişkin (her şey büyük G tarafından izlenecektir).

Yeni AI modeli hakkında, Google‘S Sissie Hsiao Ve Eli Collins bir blog yazısında:

“Şimdiye kadar Bard’ı test ederek çok şey öğrendik ve onu geliştirmenin bir sonraki kritik adımı daha fazla insandan geri bildirim almak…”

Google, çok çeşitli sorulara insan benzeri yanıtlar verme yeteneğiyle birçok kişinin dikkatini çeken OpenAI ChatGPT’nin başarısına bir yanıt olarak geçen ay Bard’ı duyurdu. ChatGPT çok hızlı bir şekilde popüler oldu, Ocak ayına kadar tahmini 100 milyon aktif kullanıcıya ulaştı ve Microsoft dahil diğer şirketlere kendi AI ürünlerini geliştirmeleri için ilham verdi.

Ancak Google, Bard’ın bir demo sırasında James Webb Uzay Teleskobu hakkında yanlış bilgiler sunması üzerine ağır eleştirilere maruz kaldı ancak bu aksiliğe rağmen Google, Bard’ın hala deneysel bir araç olduğunu vurguladı ve her zaman doğru yanıtlar vermeyeceğini kabul etti.

Bard’ın piyasaya sürülmesiyle Google, GPT-3’ün hakimiyetine meydan okuyarak en gelişmiş AI dil modelini oluşturma yarışına girdi ve AI dil modelleri alanındaki rekabet kızışırken, nihayetinde hangi ürünün çıkacağı belli değil. ve yapay zeka dilinin geleceğini şekillendiriyor. kontrol edebilirsiniz Bard’ın web sitesi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bekleme listesine katılmak için.

dosyalanmış robotlar. AI (Yapay Zeka) ve Google hakkında daha fazlasını okuyun.genel-1