proptech şirketi çatı stoğu TechCrunch tarafından görüntülenen çalışanlara gönderilen bir e-postaya göre bugün personelinin yaklaşık %27’sini işten çıkardı. Kesintiler, girişimin işgücünün %20’sini işten çıkarmasından sadece beş ay sonra geldi.

Şirketin İnternet sitesi 400’den fazla çalışanı veya “Roofster” olarak adlandırıldığını belirtiyor, ancak bu rakamın güncel olup olmadığı bilinmiyor.

Çatı stoğu, bir kiralık tek ailelik kiralık evlere yatırım yapmak için çevrimiçi pazar yeri, bir yıl önce 1,9 milyar dolarlık bir değerlemeyle 240 milyon dolar topladı. SoftBank Vizyon Fonu 2, Khosla Ventures, Lightspeed Venture Partners, Bain Capital Ventures ve diğerleri dahil olmak üzere mevcut ve yeni destekçilerin katılımını içeren bu finansmana öncülük etti. Roofstock, 2015 başlangıcından bu yana toplamda 365 milyon doların üzerinde fon sağladı. Crunchbase.

TechCrunch tarafından görülen e-postaya göre, kurucu ortak ve CEO Gary Beasley, bugünkü yürürlükteki azaltmanın (RIF) “zorlu makro ortama” ve bunun Roofstock’un işi üzerindeki “olumsuz etkisine” bir yanıt olduğunu söyledi.

Şirketin bu kadar kısa sürede daha fazla personel çıkarmak zorunda kalmayı beklemediğini, ancak “nakit yakma oranını azaltmak” ve “piyasa sonunda dönene kadar yeterli sermaye pistine sahip olmasını” sağlamak için “doğru boyuta” ihtiyaç duyduğunu da sözlerine ekledi.

Beasley e-postayı, görünüşe göre, ele alındığı Zoom toplantısı “katılımcı sayısını aştığı” için gönderdi.

Oakland, California merkezli Roofstock, insanların düzinelerce ABD pazarında kiralık ev alıp satmalarına olanak tanıyor. Şirketin arkasındaki dayanak, hem kurumsal hem de bireysel yatırımcıların, kiracıları evlerini terk etmeye zorlamadan ev alıp satabilmeleridir. Bu arada, alıcılar da muhtemelen ilk günden itibaren gelir elde edebilirler.

Mart 2022’de zam yaptığı sırada şirket, 5 milyar dolar yarısından fazlası yalnızca geçen yıldan gelen işlem hacminde.

Geçen yılki son işten çıkarma turundan sadece birkaç gün önce, Roofstock şu günlerde manşetlere girdi: NFT’leri kullanarak ilk müstakil evini satıyorveya takas edilemez belirteçler.

Artan mortgage oranları ve konut piyasasındaki yavaşlama, 2022’de birçok gayrimenkul teknolojisi şirketi için bu yıl da devam eden zorluklara yol açtı. Açık kapı, kızıl yüzgeç, Pusula, Better.com Ve eve doğru işçi çıkaran diğer girişimler arasında yer aldı. IBuyer Reali de açıkladı kapatmak önceki yıl 100 milyon dolar topladıktan sonra.

TechCrunch, Roofstock’a ulaştı, ancak yazı yazarken bir yanıt almamıştı, ancak birden fazla kaynak bugün işten çıkarmaların yapıldığını doğruladı.genel-24