Risk sermayesi şirketi DSW Ventures, Birleşik Krallık’ta “Londra-Oxbridge altın üçgeninin dışında kalan” başlangıç ​​aşamasındaki girişimlere yatırım yapmak için bir Tohum İşletme Yatırım Programı (SEIS) başlatıyor.

Mali danışmanlık şirketi Dow Schofield Watts grubunun girişim sermayesi bölümü olan Manchester merkezli DSW Ventures, yeni fon için “2 milyon sterline kadar” artırmayı planladığını söyledi.

Dow Schofield Watts ortakları ve iştirakçileri, SEIS vergi teşvik planının yakında genişletilmesinden yararlanacak olan fona 230,00 £ üzerinde “taahhüt” vermiştir.

SEIS genişlemesi ilk olarak eski Başbakan Liz Truss’un talihsiz Bütçesinde duyuruldu, ancak Şansölye Jeremy Hunt yönetimindeki geri dönüşlerden sağ çıktı.

Bu, Nisan ayından itibaren, girişimlerin önceki 150.000 £ limitine kıyasla vergi indirimleriyle 250.000 £ fon sağlayabileceği anlamına geliyor. Üç yaşında olan şirketler de iki yıla kadar uygun olacaktır.

DSW Ventures, Hello Fresh ve JD Gyms gibi işletmeler için beyaz etiketli müşteri sadakat yazılımı oluşturan bir girişim olan Propello da dahil olmak üzere 2019’da kurulduğundan bu yana 11 işletmeye yatırım yaptı.

DSW, 12,5 milyon sterlinlik risk sermayesi yatırımını kolaylaştırdığını ve SEIS fonuyla Londra, Oxford ve Cambridge dışındaki yeni şirketlere ve üniversite yan kuruluşlarına yılda “en az” 1 milyon sterlin yatırım yapmayı planladığını söylüyor.

DSW Ventures’ın kurucu ortağı Keith Benson, “Erken aşama risk sermayesindeki büyük bölgesel dengesizliğin yarattığı fırsattan yararlanmak için DSW Ventures’ı kurduk” dedi. “Girişimci ve bilimsel yeteneklere yatırım yapmak, yerel ekonomilerde büyüme için bir katalizör görevi görür, istihdam yaratır ve toplulukları desteklerken çok cazip yatırımcı getirileri sağlar.”genel-11