OpenAI’nin ChatGPT botu, herhangi bir soruya cevap verme yeteneği nedeniyle şu anda en heyecan verici teknolojik yeniliklerden biridir. Bu nedenle, dolandırıcıların bunu kendi çıkarları için kullanmaya çalışmaları an meselesiydi.

Ve o zaman geldi. Chatbot’un adını taklit eden sahte bir Chrome uzantısı, gerçekten de Chrome tarayıcısının uygulama kataloğuna girerek onu yükleyenlere zarar verdi. bilgisayar korsanı haberleri. “ChatGPT’ye hızlı erişim” uzantısının, kullanıcılarına chatbot’a erişmeleri için bir kısayol sunduğu iddia edildi.

Facebook hesabı ele geçirme

Gerçekte, Facebook hesaplarını ele geçirmenin bir yoluydu. Daha spesifik olarak, bu sosyal ağda tanıtılan uzantı, kurulur kurulmaz Facebook hesabından çerezler ve veriler topladı. Hesap saldırıya uğradıktan sonra, kötü amaçlı yazılımı yeniden tanıtmak ve ağını genişletmek için kullanıldı.

Böylece uzantı, Chrome Web Mağazası’ndan kaldırıldığı 3 Mart 2023 ile 9 Mart 2023 arasında günde 2.000 kez yüklendi. Ancak bu uzantı kaldırılmış olsa da dikkatli olunmalıdır. Çünkü on beş gün sonra, yeni bir varyant gerçekten de tarafından tespit edildi. Guardio LiabS.

Popüler bir uzantının adını taklit eden yeni uzantı “ChatGPT for Google”, Facebook hesaplarını da hedef aldı. Sonunda uygulama kataloğundan da çıkarıldı, ancak 9000’den fazla kullanıcı tarafından yüklendikten sonra.

Uzatmalara dikkat

ChatGPT’nin kötü şöhreti artmaya devam ettikçe, aynı türden diğer kötü amaçlı uzantıların yakında ortaya çıkması muhtemeldir. Bu yüzden uyanık olun. Genel olarak, sosyal ağ hesaplarına saldıran bu tür uzantılar nadir değildir.

Geçen yıl, beş farklı kötü amaçlı Google Chrome uzantısı 1,4 milyon kullanıcıyı etkiledi. Bu uzantılardan ikisi, arkadaşlarınızla aynı anda içerik akışı yapmanızı sağlayan bir uzantı olan Teleparty’nin eski adı olan Netflix Party kılığına giriyordu.

Kaynak : “ZDNet.com”

genel-15