Konu hakkında doğrudan bilgiye sahip kaynakların Reuters’e verdiği demeçte, ChatGPT üretken yapay zeka (AI) uygulaması gibi hızlı teknolojik gelişmeler, Avrupa Birliği yasa koyucularının önemli yapay zeka yasaları üzerinde anlaşmaya varma çabalarını karmaşıklaştırıyor.

Avrupa Komisyonu, vatandaşları son aylarda yatırım ve tüketici popülaritesinde patlama yaşayan gelişen teknolojinin tehlikelerinden korumak amacıyla yaklaşık iki yıl önce taslak kuralları önerdi.

Kuralların kanun haline gelmesinden önce taslağın AB ülkeleri ve AB milletvekilleri arasında üçleme adı verilen bir şekilde tartışılması gerekiyor.

Çok sayıda milletvekili, geçen ay Fransa’nın Strasbourg kentinde yapılan bir toplantıda 108 sayfalık yasa tasarısı üzerinde uzlaşmaya varmayı ve önümüzdeki birkaç ay içinde bir üçlü görüşmeye geçmeyi bekliyordu.

Ancak tartışmalara aşina olan üç kaynağa göre, 13 Şubat’ta 5 saatlik bir toplantı herhangi bir çözümle sonuçlanmadı ve milletvekilleri, Yasanın çeşitli yönleri üzerinde anlaşmazlığa düştüler.

Sektör yıl sonuna kadar bir anlaşma beklerken, karmaşıklık ve ilerleme eksikliğinin mevzuatı gelecek yıla erteleyebileceğine ve Avrupa seçimlerinde tamamen farklı önceliklere sahip milletvekillerinin göreve başlayabileceğine dair endişeler var.

Haklar grubu Access Now’da kıdemli bir politika analisti olan Daniel Leufer, “Yeni sistemlerin piyasaya sürülme hızı, düzenlemeyi gerçek bir zorluk haline getiriyor” dedi. “Bu hızlı hareket eden bir hedef, ancak gelişme hızına rağmen ilgili olmaya devam eden önlemler var: şeffaflık, kalite kontrol ve temel haklarını savunmak için önlemler.”

Hızlı gelişmeler

Milletvekilleri, yeni bir AI ofisinin oluşturulmasından Yasa kurallarının kapsamına kadar her şeyi kapsayan 3.000’den fazla tablo değişikliği üzerinde çalışıyorlar.

İtalyan bir milletvekili ve bloğun merakla beklenen Yapay Zeka Yasası ile ilgili müzakereleri yöneten iki milletvekilinden biri olan Brando Benifei, “Müzakereler oldukça karmaşık çünkü birçok farklı komite söz konusu” dedi. “Tartışmalar oldukça uzun olabiliyor. Her seferinde yaklaşık 20 milletvekili ile konuşmanız gerekiyor.”

Yasa koyucular, vatandaşların temel haklarını korurken yeniliği teşvik etmek arasında bir denge kurmaya çalıştılar.

Bu, farklı AI araçlarının algılanan risk seviyelerine göre sınıflandırılmasına yol açtı: minimumdan sınırlıya, yüksek ve kabul edilemez. Yüksek riskli araçlar yasaklanmayacak, ancak şirketlerin operasyonlarında son derece şeffaf olmalarını gerektirecek.

Ancak bu tartışmalar, ChatGPT ve Stable Diffusion gibi tüm dünyayı kasıp kavuran ve hem kullanıcıların hayranlığına hem de tartışmalara yol açan, agresif bir şekilde genişleyen üretici yapay zeka teknolojilerini ele almak için çok az alan bıraktı.

Şubat ayına kadar, Microsoft destekli OpenAI tarafından yapılan ChatGPT, tarihteki herhangi bir tüketici uygulama uygulaması arasında en hızlı büyüyen kullanıcı tabanı rekorunu kırdı.

Microsoft, Alphabet ve Meta dahil olmak üzere neredeyse tüm büyük teknoloji oyuncularının sektörde hisseleri var.

Büyük teknoloji, büyük problemler

AB tartışmaları, düzenlemelerin işlerini nasıl etkileyebileceği ve diğer kıtalardan gelen rakiplerine karşı rekabet açısından dezavantajlı olup olmayacakları konusunda küçük girişimlerden Büyük Teknolojilere kadar şirketler için endişeleri artırdı.

Perde arkasında, yeni teknolojiye milyarlarca dolar yatırım yapmış olan Büyük Teknoloji şirketleri, yeniliklerini yüksek riskli açıklamaların kapsamı dışında tutmak için çok lobi yaptılar; kaynaklar söyledi.

ApplyAI endüstri kuruluşu tarafından yakın zamanda yapılan bir anket, yanıt verenlerin yüzde 51’inin AI Yasası sonucunda AI geliştirme faaliyetlerinde bir yavaşlama beklediğini gösterdi.

Görünüşte sonsuz uygulamaları olan ChatGPT gibi araçları ele almak için milletvekilleri, bir dizi işlevi yerine getirmek üzere uyarlanabilecek araçları tanımlamak için “Genel Amaçlı Yapay Zeka Sistemleri” (GPAIS) adlı başka bir kategoriyi tanıttı. Tüm GPAIS’lerin yüksek riskli kabul edilip edilmeyeceği belirsizliğini koruyor.

Teknoloji şirketlerinden temsilciler, kendi kurum içi kılavuzlarının teknolojinin güvenli bir şekilde uygulanmasını sağlayacak kadar sağlam olduğu konusunda ısrar ederek ve hatta Kanun’da firmaların kendileri için karar verebilecekleri bir katılım maddesi olması gerektiğini öne sürerek bu tür hareketlere karşı geri adım attılar. yönetmelikler geçerlidir.

İki ucu keskin kılıç?

Şu anda kendi AI sohbet robotu Sparrow’u test eden Google’ın sahip olduğu AI firması DeepMind, Reuters’e çok amaçlı sistemlerin düzenlemesinin karmaşık olduğunu söyledi.

Firmanın uluslararası kamu politikası başkanı Alexandra Belias, “GPAIS etrafında bir yönetişim çerçevesinin oluşturulmasının kapsayıcı bir süreç olması gerektiğine inanıyoruz, bu da etkilenen tüm toplulukların ve sivil toplumun dahil edilmesi gerektiği anlamına geliyor” dedi.

“Buradaki soru şu: Bugün oluşturduğumuz risk yönetimi çerçevesinin yarın da yeterli olacağından nasıl emin olabiliriz?”

Kısa bir süre önce kişiselleştirilmiş çalma listelerini düzenleyebilen kendi “AI DJ’ini” piyasaya süren ses akışı platformu Spotify’ın CEO’su Daniel Ek, Reuters’e teknolojinin “iki ucu keskin bir kılıç” olduğunu söyledi.

Hesaba katmamız gereken çok şey var dedi. “Ekibimiz, düzenleyicilerle çok aktif bir şekilde çalışıyor ve bu teknolojinin mümkün olduğunca çok kişiye fayda sağlamasını ve mümkün olduğunca güvenli olmasını sağlamaya çalışıyor.”

Avrupa Parlamentosu Üyeleri, Yasanın düzenli olarak gözden geçirileceğini ve yapay zeka ile ilgili yeni sorunlar ortaya çıktıkça güncellemelere izin verileceğini söylüyor.

Ancak 2024’teki Avrupa seçimleri ufukta belirirken, ilk seferde önemli bir şey yapma baskısı altındalar.

Leufer, “Tartışmalar aceleye getirilmemeli ve dosya yıl sonundan önce kapatılabilsin diye tavizler verilmemeli.” dedi. “İnsanların hakları tehlikede”

© Thomson Reuters 2023


Dönebilen ekranlı veya sıvı soğutmalı akıllı telefonlardan, sahipleri tarafından kolayca tamir edilebilen kompakt AR gözlüklerine ve el cihazlarına kadar, MWC 2023’te Orbital’de gördüğümüz en iyi cihazları, Gadgets 360 podcast’ini tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8