En büyüğünü yaşadıktan sonra durmadan küresel sevkiyatlarda düşüş 4. Çeyrek 2022 ve geçen yılı 2021’dekinden önemli ölçüde daha düşük hacimlerle kapatırken, yakın gelecekte akıllı telefon pazarında işlerin ne kadar kötüye gidebileceğini merak ediyor olabilirsiniz.

Cevap… muhtemelen umduğunuz cevap değil, çünkü en son CCS İçgörüsü Rapor, bu yıl hem akıllı telefonlar hem de bir bütün olarak cep telefonları için dünya çapındaki satışlarda bir başka büyük düşüş öngörüyor.

Harikadan iyiye, kötüye, tekrar iyiye

Teknoloji analisti firması aslında önceki kategoriden çok ikinci pazara odaklanıyor ve küresel cep telefonu sevkiyatlarının 2022’de 1,4 milyar adet ve 2021’de 1,59 milyar adetten 2023’te “sadece” 1,35 milyar kopyaya düşmesini bekliyor.

Bu, diğer birçok popüler tüketici elektroniği ürünü sınıfının yaklaşamayacağı ve asla yaklaşamayacağı kesinlikle büyük bir rakam, ancak 2014 ile 2017 arasında her yıl satılan yaklaşık 2 milyar birim ile karşılaştırıldığında, bu … harika görünmüyor.

Daha da kötüsü, yakın zamanda altı ila dokuz yıl önceki rekor seviyelere muhteşem bir toparlanma beklemek için hiçbir neden yok. Bunun yerine mobil endüstrisi, 2024’te 1,4 milyar adet, gelecek yıl 1,47 milyar, ondan sonraki yıl 1,52 ve 2027’de 1,56 milyar adetlik küresel satış çetelesine biraz büyüyebilir ve bu noktada telefonlar esasen başarılarına geri dönecektir. .. 2021.

Açıkça burada yeni telefonlardan bahsediyoruz ve pazardaki mücadelelerin ana suçlularından birinin, ikinci el telefonların artan popülaritesi olduğu bildiriliyor. İster inanın ister inanmayın, ikinci el segmentinin yalnızca bu yıl dünya genelinde 330 milyon adet satış gerçekleştirmesi bekleniyor ve giderek daha fazla sayıda tüketici ikinci el cihazları yalnızca mali sıkıntılarına harika bir çözüm olarak değil, aynı zamanda çevre dostu bir ürün olarak görüyor. her yıl yeni bir telefon almaya alternatif.

IDC’nin kapsamlı Ocak raporuna göre akıllı telefonlar söz konusu olduğunda, CCS analistlerine göre geçen yıl satılan 1,21 milyardan 2023’te 1,16 milyar adede inmesi muhtemel.

Markalar, bölgeler ve 5G evrimi

Ne yazık ki, bu son araştırma makalesi herhangi bir belirli akıllı telefon satıcısı hakkında herhangi bir ayrıntıya girmiyor, ancak “premium modellere odaklanan” markaların (öksürük, Apple, öksürük) “pazarın kutuplaşmasından yararlanmaya” devam edeceğini öne sürüyor.

Bu, üst düzey akıllı telefonlar satın almaya gücü yeten insanların 2023, 2024 ve sonrasında da bunu yapacaklarını, bunu yapamayan birçok kişinin ise daha önce bahsedilen ikinci el alternatif caddeyi keşfetmesinin muhtemel olmadığını söylemenin süslü bir yolu. İlk kez.

Bu, “düşük ve orta sınıf pazarları hedefleyen” üreticiler (size bakıyoruz, Xiaomi, Oppo, Vivo, Motorola vb.) için hayatı (ve işi) çok zorlaştıracak, çünkü müşterileri giderek daha fazla “fiyata duyarlı”, daha az para harcamayı ve böylece bu şirketlerin zaten mütevazı olan kar marjlarını daha da küçültmeyi hedefliyor.

Coğrafi açıdan, belirli bölgeler cep telefonu endüstrisinin küresel sıkıntılarından diğerlerinden daha fazla etkilenecek ve yeni cihazlara olan talebin Batı Avrupa ve Kuzey Amerika’da serbest düşüşünü sürdürürken Çin’de geri sıçraması bekleniyor. yıl ve Hindistan’da “sabit” kalıyor.

Geçici olarak konuşursak, piyasadaki düşüşün 2023’ün ilk aşamalarında “daha belirgin” olacağı tahmin ediliyor ve “ekonomik ters rüzgarların sakinleşmesinin beklendiği” dördüncü çeyrek için “toparlanmaya doğru bir yörünge” bekleniyor. Ve ne zaman bazı Apple’ınkiler de dahil olmak üzere yılın en iyi telefonlarının gün ışığını görmesi bekleniyor. iPhone 15 ailesi ve Google’ın Piksel 8 ikilisi (veya üçlü).

Bu arada 5G özellikli telefonlar, 2023’te en az 700 milyon birim sevkiyata ulaşacak ve dünya çapında ilk kez satılan tüm mobil cihazların yarısından fazlasını temsil edecek.telefon-1