Bryan’ın astronomi kitabının ön yüzündeki bir gravür, isimleri açıklanmasa da onu kızlarıyla birlikte tasvir ediyordu. Girolami, bir akrabasının vasiyetini inceleyerek sonunda isimlerini bulabildi: Ann Marian ve Maria. 1 kredi

1800 civarında, Margaret Bryan adlı bir İngiliz öğretmen, genç kadınlar için astronomi ve fizik üzerine birkaç saygın ders kitabı yazdı. Bryan, zamanının en ünlü astronomları ve matematikçilerinden bazılarıyla yazışırken, şimdiye kadar onun hakkında nispeten az şey biliniyordu.

Illinois Urbana-Champaign Üniversitesi’nde William ve Janet Lycan Kimya Profesörü olan Gregory Girolami tarafından yapılan yeni araştırma, bu esrarengiz bilginin geçmişi ve ailesi hakkında daha önce bilinmeyen ayrıntıları ortaya çıkardı. Girolami bulgularını yayınlanan bir makalede paylaştı. Notlar ve Kayıtlar: The Royal Society Journal of the History of Science.

“Bryan’ın yayımlanmış çalışmaları ve genç kadınları eğitme çabaları uzun süredir takdir edilse de, şimdi ilk kez kişi Bryan -ailesiyle birlikte- iki yüzyıldan fazla bir süredir örtüldüğü karanlık gölgelerden çıkmaya başlıyor.” o yazdı.

Girolami’nin araştırması, bilim tarihine ve özellikle de kadın bilim adamlarına olan ilgisinden doğdu. Aynı zamanda bir kimyager olan eşi Vera Mainz de onun ilgisini paylaşıyor.

“Araştırmama başladığımda, Margaret Bryan tam da bu şifreydi” dedi. “Bu ders kitaplarını yazdığı biliniyordu, iki kızı vardı ve bir yatılı okul işletiyordu, ama hepsi bu kadardı. Bu tür zorlukların üstesinden gelmeyi seviyorum, bu yüzden onun hayatı hakkında daha fazla şey öğrenmeye karar verdim.”

Onunla ilgili doğum ve ölüm tarihleri, kızlık soyadı ve aile üyelerinin isimleri gibi temel gerçekler tarihte kaybolmuş gibiydi. Genç kızlar için bir ders kitabı olan ilk eseri “A Compendious System of Astronomy”nin ön sayfasında yazarın ve kızlarının oymalı bir portresi yer almasına rağmen, kızlarının isimleri açıklanmadı.

Araştırma, erken dönem astronomi ders kitaplarının gizemli yazarı hakkında ayrıntıları ortaya çıkarıyor

William ve Janet Lycan Kimya Profesörü Greg Girolami tarafından yapılan araştırma, esrarengiz İngiliz bilim adamı Margaret Bryan hakkında, aile geçmişi ve kocası ile iki kızının adları da dahil olmak üzere daha önce bilinmeyen ayrıntıları ortaya çıkardı. 1 kredi

Girolami, aynı şekilde kitabın önsözünde Bryan’ın 1797’de yayınlandığında dul olduğunu ima ederken, kocasının adının hiçbir zaman bilinmediğini söyledi.

Bryan’ın diğer çalışmaları arasında 1806’da yayınlanan fizik ders kitabı “Lectures on Natural Philosophy”; 1815’te daha küçük bir cilt olan “Okullar için Astronomik ve Coğrafi Sınıf Kitabı”; ve 1804’te eğitici bir masa oyunu olan “Science in Sport or The Pleasures of Astronomy”nin gözden geçirilmiş bir baskısı.

Girolami, “Margaret Bryan’ın astronomi kitabı çok teknik ve kapsamlı ve bir bilim olarak astronominin en son keşiflerini ve anlayışlarını içeriyor” dedi. “O dönemde kadınların çoğu iyi bir eğitim almamıştı. Varlıklı ailelerde yaşayanlar edebiyat, dil, müzik ve ev sanatları alanlarında iyi eğitim görmüşlerdi, ancak bilim hakkında pek bir şey öğrenmeleri yaygın değildi.”

Nottidge soyadına sahip çok sayıda kişinin – birçoğu Bocking köyünün sakinleri olarak listelenmiştir – Bryan’ın kitaplarının aboneleri arasında olduğuna dikkat çeken Girolami, bu kişilerin muhtemelen akraba olduklarını varsayarak orada aramaya başladı.

Araştırma, erken dönem astronomi ders kitaplarının gizemli yazarı hakkında ayrıntıları ortaya çıkarıyor

Girolami ayrıca Bryan’ın evlilik cüzdanını ortaya çıkardı ve Bryan’ın kocası William Bryan’ın adını keşfetti. 1 kredi

Çevrimiçi şecere veritabanlarını ve diğer kaynakları tarayarak, Londra’nın kuzeydoğusundaki birkaç kasabada değirmenler işleten zengin bir yün tüccarı ailesi olan Nottidges hakkında bilgi buldu.

Daha derine inen Girolami, aile üyelerinden biri olan Thomas Nottidge’in 1794’te sadece Bryan’dan bahsetmekle kalmayıp kızlarının, Ann Marian ve Maria’nın adlarını da açıklayan bir vasiyet yazdığını buldu. Ne yazık ki vasiyet, ailelerin nasıl akraba olduğunu belirtmedi.

Girolami, Thomas Nottidge’in karısı Ann Wall’un soy ağacını araştırırken, 1768’de babası James Wall’un üç torununa – Oswald, James ve Margaret Haverkam – miras bıraktığını buldu.

Girolami, yaptığı araştırmayla Haverkam’ın Bryan’ın kızlık soyadı olduğunu kesin olarak kanıtladığını söyledi.

Girolami, Bryan’ın doğum tarihi belirlenemese de, vaftiz kayıtlarının Ekim 1759’da – muhtemelen bir bebekken ama belki de 2 yaşına kadar – vaftiz edildiğini gösterdiğini ve en azından doğduğu zaman için genel bir zaman çerçevesi sağladığını söyledi.

Daha fazla araştırmayla Girolami, Bryan’ın 12 Temmuz 1783’te Londra’da evlendiği kocası William Bryan’ın adını da keşfetti. Girolami, Ann Marian ve Maria’nın muhtemelen sırasıyla 1784 ve 1786’da doğumlarının ardından geldiğini söyledi.

Bryan’ın ölüm tarihi ve yeri bilinmiyor, hem onun sıradan adı hem de birçok kamu ve kilise kayıtlarının belirsizliği nedeniyle karmaşık. Girolami, bununla birlikte, Londra Kentish-Town, Fortress Terrace’da 30 Mart 1836’da “çok sevilen ve ağıt yakılan 79 yaşındaki Bayan Margaret Bryan” ın ölümüne ilişkin bir bildirimin olası bir uyum olduğunu söyledi.

Bu ölümün zamanlaması, başka bir kaynakla ilişkilidir – Bryan’ın iki büyük kitabının ilk baskılarını sevgiyle yazdığı Thomas Barnard Pinkett adlı bir avukatın vasiyeti.

Pinkett’in vasiyeti, kendisinin ve Bryan’ın ilişkisinin doğası hakkında netlik sağlamasa da Girolami, Pinkett’in 1 Aralık 1837’de “50 pound sterlin” bırakarak vasiyeti imzaladığında Bryan ve büyük kızı Ann Marian’ın çoktan ölmüş olduklarını ortaya koyduğunu söyledi. ” hayatta kalan kızı Maria’ya.

Girolami, Bryan’ın yaşamı ve ölümüyle ilgili yanıtlanmamış pek çok soruyla, araştırmasının onun hakkında daha fazla keşfe yol açacağını umduğunu söyledi – buna astronomiye olan ilgisinin kadın bilim adamlarının az olduğu bir dönemde nasıl olağanüstü bir düzeye çıktığı ve beslendiği de dahil.

Daha fazla bilgi:
Gregory S. Girolami, Margaret Bryan: A Comppendious System of Astronomy’nin Yazarı Hakkında Yeni Keşfedilen Biyografik Bilgiler (1797), Notlar ve Kayıtlar: Royal Society Journal of the History of Science (2023). DOI: 10.1098/rsnr.2022.0052

Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Araştırma, https://phys.org/news/2023-03-uncovers-mysterious-author-early-astronomy.html adresinden 23 Mart 2023 tarihinde alınan erken dönem astronomi ders kitaplarının (2023, 22 Mart) gizemli yazarı hakkında ayrıntıları ortaya çıkardı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1