Tetris’in nasıl ortaya çıktığının hikayesi Batı için Rusya ve tam Sovyetler Birliği çökerken dünya çapında bir fenomen haline geldi. büyüleyici bir hikaye kapitalist açgözlülük, teknolojik yenilik ve siyasi devrim – ilginç bir film uyarlamasına yol açabileceğini düşündüğünüz şeyler.

Tüm bu anlatı yapı taşları mevcuttur ve tetris, Yönetmen Jon S. Baird imzalı Apple TV Plus’ın bu yılki SXSW’de gösterime giren yeni özelliği. Ancak, hayata geçirilmiş bir avuçiçi tarih parçası gibi hissetmek yerine, bu düzensiz Tetris orijin hikayesi, neredeyse 20. yüzyılın sonlarını bir şekilde yaşamış olan orta yaş film festivali müdavimleri için özel olarak hazırlanmış gibi oynuyor. adını taşıyan video oyununu hiç oynamadan.

Her ne kadar Apple’ın Tetris kısmen oyunun ilk kez nasıl yaratıldığına dair bir tarihçedir, asıl odak noktası, 80’lerin sonunda hukuk için karmaşık bir savaşa karışan Hollanda doğumlu girişimci Henk Rogers’ın (Taron Egerton) hayatıdır. unvanı Nintendo ve Atari gibi şirketlere lisanslama hakları. Hem kendi oyun yayıncılık şirketinin kurucusu hem de Japonya’da büyük başarı yakalayan ilk RPG’lerden birinin geliştiricisi olan Henk, oyunun çok erken bir sürümüne rastladığında harika bir şeyin yanında olduğunu hemen hissedebiliyor. Tetris Film açılırken CES’te demosu yapılıyor.

Açıkçası, video oyunları, Rus yazılım mühendisi Alexey Pajitnov’un (Nikita Efremov) ilk kez geliştirmeye başladığı 80’lerin ortalarında vardı. Tetris Dorodnitsyn Bilgi İşlem Merkezi için çalışırken bir yan proje olarak. Ama tam olarak hiçbir şey yoktu Tetris o zamanlar piyasadaydı – özellikle de komünist Sovyetler Birliği’nde değil – ve yeni başlıkları mağazalara sokma sürecinin tamamı, uygun yazılımları yaratma veya bu yazılımların yasal haklarına sahip olma ve ardından gerçekten doğru konumda olma konusunda çılgınca farklı bir oyundu. ölçekli kopyalar satmak.

En iyi senaryoda bile, bir adamın video oyunu dağıtım haklarını güvence altına alma arayışını, zorlayıcı karakterler ve belirgin bir sesle tanımlanan sürükleyici bir anlatıya dönüştürmek zor olacaktır. Ama tam olarak bu Tetris çoğunlukla Henk’in bankacı Larry’yi (Rick Yune) bir hesabıyla yeniden düzenlediği, nefes kesen ilk üçte birinde olağanüstü bir şekilde yapmaya çalışır ve başarısız olur. TetrisKulağa bir Wikipedia girişi gibi gelen Sovyet kökenleri.

Henk’in Larry ile yaptığı önemli para toplantılarından biri sırasında Tetris mükemmel satıcının arkasından yağan bir dizi hayali tetromino ile biraz deneyselleşmeye başlar – filmin, onun atlamadan itibaren oyuna ne kadar takıntılı olduğunu size gösterme yolu. görselleştirmenin zekice ve eğlenceli bir yolu. Tetris etkisi ve Henk’in oyunla takıntılı ilişkisi, ama aynı zamanda filmin nasıl bir hikaye olmak istediğinden tam olarak emin değilmiş gibi hissetmeye başladığının ilk işaretlerinden biri.

Eşi Akemi (Ayane Nagabuchi) ve üç çocuğuyla birlikte yaşadığı Japonya dışında faaliyet gösteren Hollandalı-Endonezyalı bir göçmen olan Henk’e ek olarak, Tetris ayrıca karanlık, iş odaklı güç oyuncularının medya patronu gibi olduğunu da ayrıntılarıyla anlatıyor. Robert Maxwell (Roger Allam), oğlu Kevin (Anthony Boyle) ve iş adamı Robert Stein’ın (Toby Jones) Sovyetleri planlarının kapsamına tam olarak sokmadan oyunu dünya çapında ele alma planları vardı.

Gibi Tetris sarsıcı bir şekilde stilize edilmiş 8 bitlik başlık kartlarıyla ana oyuncularının çoğunu tanıtan film, Henk’in hayatının hızlı tempolu, kaygısız bir kurgusu gibi hissetmeyi bırakır ve politik olarak keskin bir casus gerilim filminin ritmini taklit etmeye başlar. Bununla birlikte, Egerton’ın Ted Lasso benzeri performansı gerçek Henk Rogers’a sadık olabilir, karanlık ve uğursuz tonla tamamen çelişiyor. Tetris Henk’i SSCB’ye kadar takip ederken, hükümet binalarına girmeyi ve oyun dağıtım anlaşmaları komisyonculuğu yapmayı planlıyor.

İronik olarak, yine de, gerçekten ta ki Tetris Rusya’ya gider ve Pajitnov gibi insanların içinde yaşadığı tehlikeli durumu araştırmaya başlar; film, Henk’e ve onun el bilgisayarlarını gerçekten tanıtan adam olma yolundaki beceriksiz arayışına geri dönmeden önce elinden geldiğince yükselmeye başlar. Tetris daha geniş dünyaya.

İki boyutlu İngiliz kötü adamlarının “sike!” birbirinde seni heyecanlandıran, Tetris oyundan kar elde etmek için işlenen çeşitli ihanet eylemlerine ve insanları arkadan bıçaklamaya dikkat çektiğinde, son derece ilgi çekici değildir. Ama film her ne zaman sıradanlıktan geri adım atsa, gerçekten sürükleyici bir anlatının başladığını hissedebiliyorsunuz. Tetrisoyunu ve Rusya dışındaki ekonomik başarısını Nikolai Belikov (Oleg Stefan) gibi hükümet yetkililerinin etkisiz hale getirmek istediği SSCB’ye yönelik varoluşsal tehditler olarak çerçevelemek için özel drama.

Film, oyunların neden böyle olduğunu göstermekle biraz daha ilgili miydi? Tetris devleti korkuttu, Rogers ve Pajitnov’un hikayelerini bir araya getirme yaklaşımı çok daha etkili olabilir. Bunun yerine, Tetris sindirilmesi kolay, tarihin daha az nüanslı bir şekilde kurgulanmasını sağlayan daha basit bir yaklaşıma gidiyor.

Tetris Rogers’ın evindeki gergin bir kavga sırasında şimdiden oldukça kaybolmuş hissediyor, bu da Henk’in Japonca konuşan çocuklarına İngilizce dışında herhangi bir şekilde nasıl yanıt vereceğini bilmediği izlenimini veriyor – Apple’ın Egerton’u Hollandalı olarak seçme kararını istemeden vurgulayan bir tuhaflık – Endonezyalı adam. Ancak, bir şehirde yarışan arabaların pikselli resimlere dönüştüğü iklimsel kovalamaca sahnesine geldiğinizde, Tetris o kadar çok ton kaymasından geçti ki, daha yüksek bir gerçekliğe mi gitmeye çalıştığını yoksa komik olmaya mı çalıştığını söylemek zor.

Biraz eksik olan setlerden eksik kimyanın birden çok örneğine kadar, tek bir parça bile yok. Tetris özellikle diğerlerinden daha kötü olarak göze çarpıyor ve bir birim olarak, Game Boy’u haritaya koyan oyuna saygı açısından zengin bir hikaye anlatmak için hepsi bir araya geliyor. Ancak tetris, Oyun, Apple’ın hak ettiğinden çok daha fazlasını hak ediyor. Tetris sunmak zorundadır.

Tetris ayrıca Togo Igawa, Ben Miles, Ken Yamamura ve Matthew Marsh da rol alıyor. Film, 31 Mart’ta Apple TV Plus’ta yayında.genel-2