Arkisys liderliğindeki bir grup özel şirket, büyüyen uydu pazarını yeniden şekillendirmek için hazırlık yapıyor. uzay aracının doğrudan yörüngede inşa edilmesini sağlayacak bir sistemi test etmek.

ABD Uzay Kuvvetlerinin inovasyon kolu olan SpaceWERX, tek başına, üç eksenli stabilize bir uydunun montajını göstermek için Arkisys ve ortaklarına 1,6 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. bir yörünge bağlantı noktasındaki robotik kol, şirket ilan edildi Pazartesi gününde. Şirketler listelendi Bu önümüzdeki sistemin entegrasyonuna başlamak için planlı yaz 2024’te teknolojiyi Dünya’da göstermek için.

Arkisys’in baş işletme sorumlusu Dan Lopez, Gizmodo’ya bir e-posta ile “Bu, alçak Dünya yörüngesinde yörüngede montaj gerçekleştirmeden önce 1G ortamında montajı göstermek, riski azaltmak ve onaylamak için kritik, gerekli bir adımdır” dedi.

İlgili diğer şirketler Qediq Inc, NovaWurks, Motive Space Systems, iBoss ve Texas A&M Engineering Experiment Station’dır (TEES). bir devlet araştırma kurumu.

Arkisys’in Port Modülü, altıgen şekilli uzun süreli bir uzay platformudur. şirket umut ediyor 2024’te piyasaya sürülecek. Alçak Dünya yörüngesinde çalışan, Bağlantı Noktası Modülü yeni uyduların inşasına izin vermek veya zaten yörüngede olan birimlerin modifikasyonu. Bunu bir liman gibi düşünün, ama uzayda.

Plan, Arkisys’in modüler ortağı Novawurks tarafından geliştirilen teknoloji. Slegos veya uzay legoları olarak adlandırılan bu kutu şeklindeki yapı taşları, işlevsel bir uydu oluşturmak için bir araya getirilebilir. tarafından sağlanan bir robotik kol başka bir ticari ortak olan Motiv Space Systems, yeni bir uzay aracı oluşturmak için Slego’ları hareket ettirip ayarlayarak montaj işini gerçekleştirecek.

Lopez, “Demo, robotik bir kol, Slegos adı verilen mini uzay aracı öğeleri, donanım arayüzleri ve montaj operasyonlarını yörüngede taktiksel olarak yürütmek için gerekli olan temel Arkisys teknolojisini kullanan yeni bir uzay aracını monte etmenin bir yöntemini gösterecek” dedi.

Uyduları Dünya’da bir araya getirmek zaten yeterince karmaşık, bunu uzayda yapmak ise başka bir karmaşıklık katmanı ekliyor. Ancak başarılı olursa, yörünge uydu fabrikası, uydularını uzaya götürmek için yarışan özel ve kamu girişimleri için yepyeni bir alan açacak.

Hayatınızda daha fazla uzay uçuşu için bizi takip edin twitter ve Gizmodo’nun özel Spaceflight’ına yer işareti koyun sayfa.genel-7