Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bilgisayarlarını kaldırdılar. Meta’nın Alpaca AI lakaplı LLaMA AI’sını kullanan kısa ömürlü sohbet robotu. Araştırmacılar Alpaca’yı geçen hafta herkesin deneyebileceği bir halka açık demo ile başlattı, ancak artan maliyetler, güvenlik endişeleri ve AI topluluğunun tabiriyle “halüsinasyonlar” sayesinde modeli hızla devre dışı bıraktı. bir chatbot’un kendinden emin bir şekilde yanlış bilgi verdiği ve var olmayan bir gerçeği hayal ettiği zamana karar verdi.

Etkileşimli bir demo ile birlikte, Stanford’un İnsan Merkezli Yapay Zeka enstitüsü, Alpaca’nın eğitim verilerini, veri oluşturma süreci kodunu ve modelde ince ayar yapmak için kullanılan eğitim kodunu da yayınladı. buna göre kayıt.

İçinde basın bülteni ilk duyuran serbest bırakılması Alpaka Stanford’da bir bilgisayar bilimi doktora öğrencisi olan baş yazar Rohan Taori, halka açık bir testin riskleri olduğunu kabul etti. Araştırmacılar, “Alpaka için etkileşimli bir demo dağıtmak, zararlı içeriğin daha geniş çapta yayılması ve istenmeyen posta, dolandırıcılık veya dezenformasyon engelinin düşürülmesi gibi potansiyel riskler de oluşturuyor” dedi. Taori takım dedi bu riskleri azaltmak için Alpaca’nın sözlerini tanımlayabilen bir içerik filtresi ve filigran sistemi uyguladı.

Tam olarak neyin yanlış gittiğine dair bir kelime yok. “Bir demo yayınlamanın asıl amacı, araştırmamızı erişilebilir bir şekilde yaymaktı. Bu hedefimize büyük ölçüde ulaştığımızı düşünüyoruz ve barındırma maliyetleri ve içerik filtrelerimizin yetersizlikleri göz önüne alındığında demoyu kaldırmaya karar verdik” dedi. departman sözcüsü Register’a söyledi. Stanford’un İnsan Merkezli Yapay Zeka enstitüsü yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Belirgin başarısızlıklarına rağmen, Alpaka’nın araştırma projesini ilginç kılan bazı heyecan verici yönleri var. Düşük peşin maliyetleri özellikle dikkat çekicidir. Araştırmacıların çalışması için sadece 600 dolar harcadılar ve bildirildiğine göre yapay zekayı düşük güçlü makineler kullanarak çalıştırdılar., Microsoft’un milyonlarca dolarlık süper bilgisayarlarının aksine, Raspberry Pi bilgisayarları ve hatta bir Pixel 6 akıllı telefon dahil.

Artık Alpaca’nın çalışan bir kopyasına erişemezsiniz, ancak kod ve temel alınan veriler hâlâ üzerindedir. GitHub.

Araştırmacılar basın açıklamasında, “Kullanıcıları, web demosunda işaretleyerek yeni tür başarısızlıkları belirlememize yardımcı olmaya teşvik ediyoruz” dedi. “Genel olarak, Alpaka’nın serbest bırakılmasının, talimat takip eden modeller ve bunların insani değerlerle uyumu hakkında daha fazla araştırmayı kolaylaştıracağını umuyoruz.”

Yapay zeka, sohbet robotları ve makine öğreniminin geleceği hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Kapsamımızın tamamına göz atın yapay zekaveya kılavuzlarımıza göz atın En İyi Ücretsiz AI Sanat Üreticileri Ve OpenAI ChatGPT Hakkında Bildiğimiz Her Şey.genel-7