Metinden resme üretken AI’ların tam tersine, video için neredeyse hiçbir şey yok. Ancak, başlangıç ​​şirketi Runway kısa süre önce yeni AI modeli olan Gen-2’yi açıkladığından bu durum yakında değişebilir.

Stable Diffusion’a (bu arada Runway’in de parmağı vardı) benzer şekilde çalışan Gen-2, sıfırdan videolar oluşturmak için metin komutlarını alarak çalışır. üzerinde görüldüğü gibi geliştiricinin web sitesi (yeni sekmede açılır), bir dağ silsilesinin veya New York’ta bir çatı katının dışında bir gün batımının havadan görüntülerini oluşturabilirsiniz. Bir metinden videoya yükseltme ilk başta o kadar etkileyici gelmeyebilir, ancak bunu Runway’in önceki çabasıyla karşılaştırırsanız öyledir.

Şubat ayında geliştirici, Gen-1 modeli (yeni sekmede açılır) bu daha çok bir video düzenleyiciydi. Modelin bu çekimi yapay zeka tarafından oluşturulan videoyla kaplaması için bitmemiş bir 3D animasyon veya bir kişi gibi bir tür temel gerekiyordu. Eski yapay zeka sıfırdan hiçbir şey yaratamadı.

AI modları

Eski modelin hayranları, özellikleri Gen-2’de ayrı modlar haline geleceği için Gen-1’in keyfini çıkarmaya devam edebilecek.

Ancak Mod 01, ana metinden videoya özellik bileşenidir. İkinci yeni mod, daha iyi sonuçlar elde etmek için bir metin istemine resim eklemenizi sağlar. Ve üçüncü modda, bir video oluşturmak için sadece bir resim yüklersiniz. Bir metin istemi gerekli olmayacaktır.

Mod 03’ün ötesindeki her şey hepsi Gen-1 şeyler (yeni sekmede açılır). Mod 04: Stilizasyon, ateşli bir efekt ekler gibi “herhangi bir görüntü isteminin stillerini videonuzun her karesine” uygular. Mod 05: Storyboard, maket görüntülerini yapay zeka tarafından oluşturulmuş videoya dönüştürür. Sırada, “Bir Dalmaçyalı oluşturmak için bir labradora noktalar ekleyin” gibi basit istemlerle konuları izole etmek ve değiştirmek için Maske var. Yedinci, Yapay Zekanın bir 3B oluşturma üzerinde bir video oluşturduğu Oluşturmadır. Sonuncusu, Özelleştirme, Render ile aynı şeyi yapar, ancak insanlarla.

Kullanılabilirlik

Bu teknoloji henüz başlangıç ​​aşamasındadır. Demo makarasından önizlemeler, en hafif tabirle, oldukça tuhaf görünüyor. Binalar birbirinin içinde eriyip insanlar boş boş bakarken, tekinsiz vadinin derinliklerindeler. Buna rağmen, herkese açık bir metinden videoya üretici yapay zekaya sahip olma olasılığı heyecan verici. Yaratıcılık (veya yanlış bilgilendirme) için yeni yollar açabilir. Bazı teknoloji devleri daha önce yapay zeka videolarıyla uğraştı, örneğin: Google ve Imagen Video projesiancak bu modeller hala kapalı kapılar ardında.

Bazı raporlar (yeni sekmede açılır) Runway’in özel Discord kanalında Gen-2’ye erken erişim için bir bekleme listesi olduğunu iddia ediyor. Ancak, bulduğumuz tek beta Gen-1 içindir. Şu anda resmi bir açıklama olmamasına rağmen, yılın ilerleyen zamanlarında bir Gen-2 beta olması mümkün. Bu arada, güncellemeler için Runway’in web sitesi aracılığıyla Discord kanalına katılabilirsiniz.genel-6