09 Kasım 2021'de Novato, California'da bir Panera Bread restoranının dışına bir tabela asıldı.  2017 yılında JAB Holding'in şirketi 7,5 milyar dolara satın almasıyla özel sektöre geçtikten sonra,

Panera Bread, Amazon One palm ödeme kiosklarını önümüzdeki birkaç ay içinde Missouri ve Seattle’daki daha fazla mağazaya yayacak.
resim: Justin Sullivan (Getty Resimleri)

Panera Bread, müşteri kitlesine ellerini doğrudan brokoli ve peynirli ekmek kasesine sokmalarını söylemiyor, ancak birkaç Missouri bayisi, yemeklerini ödemek için avuçlarını büfeye atabileceklerini müşterilerine bildiriyor. bu ilk değil Amazon’un avuç içi okuma ödeme teknolojisi dışında görüldü Amazon’a ait işletme, biyometrik tarayıcıların yakın gelecekte daha da yaygın olabileceğini göstermesine rağmen.

Çarşamba günü Panera Ekmek ilan edildi Amazon One palm ödeme sistemini dağıtıyordu. şirketin memleketi St. Louis, Missouri’deki mağazalarından ikisi. Şirket, önümüzdeki aylarda restoranlarına daha fazlasını eklemeyi planladığını söyledi. İlk kez Amazon One kullanıcıları çevrimiçi olarak ön kayıt yaptırabilir veya siparişlerini vermek.

Müşteriler, biyometrik tarayıcılardan faydalanmak için MyPanera hesaplarını Amazon One profillerine bağlamalıdır. Kendine özgü “fırın-kafe” fast casual zinciri, ödemeden önce taramanın Panera işçilerine izin vereceğini söyledi müşterileri “adlarıyla” selamlamak ve her zamanki siparişlerini isteyip istemediklerini sormak. Kanım için biraz fazla distopik ve herhangi bir Panera çalışanının dışarıda yemek yerken ne kadar karbonhidrat tercih ettiğimi bilmesini istemem. Panera CEO’su Niren Chaudhary ise bunu “sadık müşterilerimizle ilişkilerimizi derinleştirmenin” bir yolu olarak nitelendirdi.

Tabii ki, şu anda yalnızca isteğe bağlı olarak sunuluyor ve müşterilerin siparişe girdiklerinde ekranı kaydırmak zorunda değiller. Amazon, müşterilerinin biyometrik verilerini güvenli ve şifreli tutuyor ve daha önce satın alma bilgilerini saklamadığını ve kullanıcıların alışveriş yaptığı yerler hakkında yalnızca minimum düzeyde veri topladığını iddia etmişti. Şirket, müşterilerin biyometrik verilerini Amazon Bir portalı.

Ancak, artık Amazon ortaklarının kendilerinin de aynı düzenlemeye uyması gerekmediği açık. Panera Bread, basın bülteninde, tipik satın alma işleminizin ne olduğunu bildiğini söyledi. Ayrıca, çalışanların profilinize göre size “öneriler” vermesini istiyor.

Amazon One avuç içi tanıma hizmeti, parmak izi veya yüz tarama teknolojisine benzeyen başka bir biyometrik sistemdir, ancak bunun yerine, bir kişinin avucunun şeklini ve çizgilerini kullanarak 10 dolarlık avuç içi okumaları yapan bir alışveriş merkezi medyumu gibi davranır. tarayıcılar var New York City Starbucks’ta göründü Amazon’un “Just Walk Out” teknolojisini sergiliyor. Ayrıca, Seattle’daki Climate Pledge Arena gibi spor stadyumlarına ve şehirdeki diğer spor salonlarına da yayılıyorlar. Forbes.

Önce Amazon avuç içi okumalı alışveriş teknolojisini gösterdi 2020’de ve temaslı ödeme sistemini devreye aldı birkaç Amazon Go konumunayeni çıkmış fiziksel giyim mağazası Kaliforniya, Glendale’de ve artan sayıda Amazon’un sahibi olduğu Whole Foods mağazaları.genel-7