Nvidia, Çin'e H800 olarak ihraç etmek için amiral gemisi H100 yongasını ince ayarlıyor

Nvidia ŞirketiYapay zeka (AI) yongaları pazarına hakim olan ABD’li yarı iletken tasarımcısı, amiral gemisi ürününü Çin’e ihraç edilmesi yasal olan bir sürüme dönüştürdüğünü söyledi.

ABD düzenleyicileri geçen yıl durduran kurallar koydu Nvidia en gelişmiş iki yongası olan A100 ve daha yeni H100’ü ulusal güvenlik endişelerini gerekçe göstererek Çinli müşterilere satmaktan. Bu tür çipler, OpenAI’nin ChatGPT’si ve benzeri ürünler gibi üretken yapay zeka teknolojileri geliştirmek için çok önemlidir.

Kasım ayında Reuters, Nvidia’nın A800’ü Çin’e ihracat için yasal hale getirmek için A100’ün bazı yeteneklerini azaltan A800 adlı bir çip tasarladığını bildirdi.

Salı günü şirket, benzer şekilde H100 çipinin Çin’e ihraç edilen bir versiyonunu geliştirdiğini söyledi. Bir şirket sözcüsü, H800 olarak adlandırılan yeni çipin, Alibaba Group Holding Ltd, Baidu Inc ve Tencent Holdings Ltd gibi Çinli teknoloji firmalarının bulut bilişim birimleri tarafından kullanıldığını söyledi.

Nvidia Şefi, “Birçoğu şu anda büyük dil modelleri oluşturan ve çoğu üretken AI devrimine atlayan genç girişimler için, Nvidia’nın AI ile mükemmel bulut yeteneklerine sahip olmak için Alibaba, Tencent ve Baidu’yu dört gözle bekleyebilirler” dedi. Yönetici Jensen Huang, Asya saatine göre Çarşamba sabahı gazetecilere söyledi.

ABD düzenleyicileri geçen sonbaharda Çin’in yarı iletkenler ve yapay zeka gibi kilit teknoloji sektörlerindeki gelişimini yavaşlatmak için kurallar koydu ve ülkenin ordusunu modernize etme çabalarını engellemeyi amaçlıyordu.

AI yongaları etrafındaki kurallar, hem güçlü bilgi işlem yeteneklerine hem de yüksek yongadan yongaya veri aktarım hızlarına sahip olanları yasaklayan bir test uyguladı. Yapay zeka modellerini büyük miktarda veri üzerinde eğitirken aktarım hızı önemlidir çünkü daha yavaş aktarım hızları daha fazla eğitim süresi anlamına gelir.

Çin’deki bir çip endüstrisi kaynağı Reuters’e H800’ün çipten çipe veri aktarım hızını amiral gemisi H100’ün hızının yaklaşık yarısına düşürdüğünü söyledi.

Nvidia sözcüsü, Çin odaklı H800’ün H100’den nasıl farklı olduğunu söylemeyi reddetti, ancak “800 serisi ürünlerimiz ihracat kontrol düzenlemeleriyle tamamen uyumlu.”

GN Ödülleri

FacebooktwitterLinkedin
genel-9