NASA’nın Polar Exploration Rover’ı İnceleyen Uçucular veya VIPER’in tamamlanmış tasarımına ilişkin bir sanatçı konsepti. VIPER, Ay’ın Güney Kutbu’ndaki buzun ve diğer kaynakların konumu ve konsantrasyonu hakkında yakından bir görüş elde edecek ve bu da bizi NASA’nın Ay’da uzun vadeli bir mevcudiyet nihai hedefine önemli bir adım daha yaklaştıracak – sonunda keşfetmeyi mümkün kılacak. Mars ve ötesi. Kredi bilgileri: NASA/Daniel Rutter

NASA‘nin ilk robotik ay gezgini resmi olarak bir araya geliyor ve onu inşa eden ekip Ay’ın üzerinde.

Volatiles Investigating Polar Exploration Rover’ın (VIPER) sistem entegrasyonu ve test lideri David Petri, “Çok heyecanlıyım… ekibin bu noktaya gelmek için harcadığı tüm zaman ve çaba beni gururlandırıyor” dedi. Ekip kısa süre önce NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nde 1.000 kiloluk geziciyi monte etmeye başladı.

Mühendisler, gezicinin alt şasi plakasını ve çerçevenin alt kısımlarını, tekerleklerinin altından farlarının ucuna kadar tüm VIPER’ı destekleyecek şekilde yapıştırdı. Hepsi artık Johnson’da temiz bir odada özel bir kaldırma masasında bir dizi yükselticinin üzerinde duruyor.

Petri, “Bir gün Ay’ın yüzeyinde olacak gezici bileşenleri entegre eden ilk birkaç adımı henüz tamamladık” dedi. “Bazıları birkaç NASA merkezinde üretilenler de dahil olmak üzere dünyanın her yerinden donanım geliyor – gerçekten ‘gitme’ zamanı.”

NASA VIPER İnşaatı Başlıyor

NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’ndeki temiz bir odaya mühendisler, VIPER için destek yapısı görevi görecek alt şasi plakasını ve alt çerçeve parçalarını yerleştirdiler. Bu, tekerleklerinin altından farlarının ucuna kadar her şeyi içerir. Artık tüm düzenek, özel bir kaldırma masası kullanılarak bir dizi yükseltici üzerinde yükseltilir. Kredi bilgileri: NASA

Önümüzdeki birkaç ay boyunca mühendisler ve teknisyenler, birincil görevi gerçekleştirecek özel bilimsel aletler ve tatbikat da dahil olmak üzere geziciye aviyonik, güç, telekomünikasyon, mekanizmalar, termal sistemler ve navigasyon sistemleri gibi alt sistemler ekleyerek oluşturmaya devam edecekler. VIPER görevinin hedefleri. Entegrasyon tamamlandıktan sonra, tamamlanan geziciyi bir dizi stresli fonksiyon, performans ve operasyonel testten geçirecekler ve ardından gezicinin göreve hazır olmasını sağlayan titreşim, akustik ve termal-vakum çevre testleri yapacaklar.

Bu arada, görevin yönetildiği Kaliforniya’nın Silikon Vadisi’ndeki NASA’nın Ames Araştırma Merkezi’nde yazılım mühendisleri, gezici beyinler, gezici donanım ile entegre edilmeden önce. Ve VIPER bilim ekibi, Ay’a iniş tarihi olan 10 Kasım 2024’e hazırlanırken hızlı tempolu bilim operasyonlarını simüle etmeye devam ediyor. büyük düz tepeli Ay dağı Mons Mouton’un bir bölümünü incelemek ve keşfetmek için sık sık durur. Gezicinin bilim ekibi, bir hedef iniş tarihini kullanarak, soğuk ve karanlık gölgelerden kaçarken bilim sonuçlarını en üst düzeye çıkarmak için gezicinin izleyeceği en iyi yolu planlamaya devam edebilir.

Başarılı ilk uçuş bilimi araçlarının gelişi daha başlangıç ​​- yakında daha fazla gelmesi bekleniyor ve entegrasyon için hazırlanan diğer birçok parça ile – NASA, VIPER’i 2024’ün ortalarında Astrobotic of Pittsburgh’a, 2024’ün sonlarında lansmandan önce teslim etme yolunda ilerliyor. Astrobotic’in, NASA’nın Ticari Ay Yükü Hizmetleri (CLPS) girişiminin bir parçası olarak Griffin iniş aracıyla Ay’ın Güney Kutbu’na VIPER teslim etmesi planlanıyor.

VIPER, Ay’a vardığında, ay suyunun ve diğer potansiyel kaynakların kökenini ve dağılımını daha iyi anlamak için çevreyi keşfedecek ve inceleyecek. Bu tür bulgular, Artemis programı ve derin uzayda gelecekteki insanlı uzay keşifleri için Ay’daki insanları sürdürmek için Ay’ın kaynaklarının nerede ve nasıl toplanabileceğini belirlemeye yardımcı olmak için kullanılabilir.

NASA tarafından geliştirilen Volatiles Investigating Polar Exploration Rover (VIPER), Ay’da insan keşfini sürdürmek için kullanılabilecek su buzunun yerini ve yoğunluğunu incelemek üzere Ay’ın Güney Kutbu’na gidecek bir mobil robot. Mars, ve ötesinde. Bu görev, Dünya’nın ötesindeki bir gök cismi üzerindeki ilk kaynak haritalama çabasını işaret ediyor.

NASA’nın Ticari Ay Yükü Hizmetleri (CLPS) girişimi aracılığıyla 2024’ün sonlarında ay yüzeyine gönderilmesi planlanan VIPER, ajansın ticari ay teslimat hizmetleriyle işbirliği yapma hedefinde çok önemli bir rol oynayacak. Bu, uçmaya hazır yükleri Ay’ın yüzeyine taşımak için ortaya çıkan ticari iniş araçlarını kullanmayı içerir.uzay-2