Güney Kore, şirketlerin ABD finansmanı alması durumunda Çin'deki yonga fabrikalarının kapanmaya zorlanmayacağına inanıyor

Güney KoreTicaret Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri‘ 52 milyar dolarlık çip fonunun “ilgili ülkeler” tarafından kullanılmasını önlemek için önerilen kurallar, alıcıları bilgisayarlarını kapatmaya zorlamayacak. Çin fabrikalar.

bu ABD Ticaret Bakanlığı Salı günü, ABD çip üretimi ve araştırma fonu alıcıları için, Çin ve Rusya gibi ülkelerde genişleme yatırımlarına ilişkin sınırlamalar da dahil olmak üzere, sınırlamalar önerdi.

Dünyanın en büyük ve en büyük ikinci bellek yongası üreticisi Samsung Electronics ve SK Hynix’in Çin’de yonga üretim tesisleri var.

Samsung, Teksas’ta 25 milyar dolardan fazlaya mal olabilecek bir çip fabrikası kurarken, SK Hynix’in ana şirketi SK Group geçen yıl ABD çip endüstrisine 15 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Her ikisi de finansman için başvurabilir.

Ticaret bakanlığı, alıcılara fon sağlamak için önerilen kuralların, Çin’deki yonga üretim kapasitesi büyümesini gofretlerle ölçüldüğü üzere 10 yılda %5 ve eski eski yongalar için %10 ile sınırlandırdığını söyledi.

Bakanlık, bunların teknoloji ve süreç yükseltmelerine yapılan yatırımları veya mevcut tesislerin işletilmesi için gerekli ekipman değişimini kısıtlamadığını da sözlerine ekledi.

Ticaret bakanlığından yapılan açıklamada, “Şirketlerimizin Çin’de faaliyet gösterdiği üretim tesisleri için bakım ve kısmi genişleme ile teknoloji yükseltmelerinin mümkün olmaya devam etmesi bekleniyor.” “Teknoloji yükseltildikçe gofret başına çipler artırılabilir… bu da kurumsal stratejilere bağlı olarak üretimi daha da genişletebilir.”

Bakanlık, Güney Kore hükümetinin 60 gün içinde yerel sektörle iletişim kurmayı, önerilen kuralları incelemeyi ve ABD’li meslektaşlarına danışmayı planladığını söyledi.

Konunun hassasiyeti nedeniyle adını vermek istemeyen bir sektör kaynağı, Samsung ve SK Hynix’in Çin’de ihtiyaç duyulan çip ekipmanını almak için verdiği bir yıllık muafiyetin Ekim ayında sona erdiğinde ne olacağının belirsizliğini kapsıyor.

Samsung ve SK Hynix, duyurunun ayrıntılarını gözden geçireceklerini söyledi.

Tayvan Yarı İletken İmalat Co LtdArizona’daki yeni bir çip fabrikasına 40 milyar dolar yatırım yapan ve aynı zamanda Çin’de üretim yapan dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisi, duyuru hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Güney Kore bakanlığı, Samsung’un büyük bir çip üretim üssü geliştirmek için 20 yılda Güney Kore’de 230 milyar dolar yatırım yapma planının, Çin veya ABD’ye yatırım konusundaki belirsizliklerle uyumlu olduğunu kaydetti.

GN Ödülleri

FacebooktwitterLinkedin
genel-9