Doğum günleri ve yıldönümleri gibi önemli tarihlerin kaydedilmesi, Google Kişiler tarafından uzun süredir desteklenen bir özellik olmuştur ve aynı tarihlerin Google Takvim’de görünmesinin ek avantajları vardır. Ancak, bu tür tarihlerin size nasıl hatırlatılmasını istediğinizi seçme konusunda Takvim uygulaması eksikti. Neyse ki Google, muhtemelen özel doğum günleri ve bildirimlere izin verecek yeni bir özellik geliştiriyor.

Özellik ilk olarak Google Takvim’in bir geliştirme sürümünde ortaya çıktı ve kullanıcı tarafından fark edildi. Twitter’da @AssembleDebug yalnızca birkaç bayrak değiştirilerek ve yalnızca uygulamanın 2023.08.2-511758217 sürümüyle tetiklenebileceği uyarısıyla. Özelliğin nasıl çalıştığını gösteren birkaç ekran görüntüsü ve bir video da paylaşıldı.

Özellik, Takvim uygulamasını açarken yeni bir açılır pencere ile karakterize edilir. Bu açılır pencere size yeni bir doğum günü ekleme seçeneği sunar. Bu istem, doğum günü tarihi eklemek için yeni bir kişi ekleme ihtiyacını atlayarak süreci basitleştirir.

Bir doğum günü takvimi giriş kartını her görüntülediğinizde görünen bir düzenleme seçeneği de vardır. Bu düğme, size doğum gününün tarihini veya bunun için görüntülenen bildirimi değiştirme yeteneği veriyor gibi görünüyor. Bildirimin saatinin değiştirilip değiştirilemeyeceği net değil, ancak paylaşılan ekran görüntülerinden, bildirimi bir önceki gün için planlayabileceğiniz ve birden fazla hatırlatıcı planlayabileceğiniz anlaşılıyor, bu şu anda doğum günü ile yapamayacağınız bir şey. Kişiler uygulamasından gelen hatırlatıcılar.
Özellik Google Takvim’de hâlâ geliştirilme aşamasında olduğundan, özellik herkese açıklanmadan önce giderileceğini umduğumuz bazı tuhaflıklar var. Yani, elbette, eğer olursa. Bunlardan biri, özellik şu anda uygulandığından, Takvim uygulamanızı her açtığınızda, yani bir doğum günü ekleyene veya “Şimdi değil” seçeneğini tıklayarak iletişim kutusunu kapatana kadar bu açılır pencereyi almaya devam etmenizdir.

Google’ın bu özelliği geliştirdiğini görmek cesaret verici. Özellikle önceden plan yapmak ve örneğin bir etkinlik planlamak veya bir hediye satın almak istiyorsam, Google Takvimimde doğum günü hatırlatıcılarını kişiselleştirememek her zaman canımı sıkmıştır. Hatırlatıcının aynı gün gönderilmesi ideal değildir, bu nedenle bu özelliğin Google Takvim’in kararlı sürümüne gelmesini umuyorum.

telefon-1