Google Bard’ın “başarısız” duyurusundan sonra – pratikte yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’nin yanıtı – Google artık sınırlı bir genel kullanıcı grubunun yapay zeka tabanlı konuşma uygulamasını test etmesine de izin veriyor. Program başlangıçta ABD ve İngiltere’de kullanıma sunuldu, ancak Mountain View önümüzdeki haftalarda diğer ülkelerde de kullanılabilirliği genişletmeyi taahhüt ediyor.

Google Bard ilk olarak ABD ve İngiltere’de kullanıma sunulacak

OpenAI’nin ChatGPT’si gibi, Google Bard da LaMDA (Diyalog Uygulamaları için Dil Modeli) adı verilen tescilli LLM’ye (Büyük Dil Modeli) dayanmaktadır. Bard, Google’ın büyük miktarda işlem gücü gerektirmeden sohbet robotunu çeşitli hizmetlerine entegre etmesine izin veren hafif ve rafine bir LaMDA sürümü kullanıyor.

İlk aşamalarda, ABD ve Birleşik Krallık’taki herkes Bard’ı denemek için kaydolabilir. Kullanıcılar, üzerinde metin bulunan bir sohbet kutusu arabirimi ve üstte iki yıldız bulunan Bard logosu görürler. Ayrıca Bard’a nasıl soru veya istek sorulacağına dair örnekler de vardır. Örneğin, yapay zekanın bir sonraki seyahatiniz için bir plan oluşturmasını veya yalnızca bir yanıt almasını sağlayabilirsiniz.

Google ozan örneği

Deneysel kullanımda Google Bard. / ©Google

Soru sormadan önce, arama çubuğunun altındaki bir not, Bard’ın yanlış ve bazen saldırgan cevaplar verebileceği konusunda sizi uyarır. Google, isterseniz Bard’ın size birden fazla taslak sağlayabileceğini de ekliyor. Kullanıcılar daha sonra sonucu bir başparmak yukarı veya aşağı ile derecelendirme fırsatına sahip olurlar. Tabii ki yeni bir talepte bulunma seçeneği de var. Ayrıca sizi muhtemelen Google arama sayfasına götürecek bir “Google it” düğmesi de vardır.

Google, yapay zeka tabanlı sohbet robotunun bir sonraki aşamada hangi bölgelere veya ülkelere yayılacağını açıklamadı. Aynı zamanda, Pixel kullanıcılarının herhangi bir istekte bulunmadan deneysel chatbot sürümünü test etmek için davetiye aldıklarına dair çevrimiçi raporlar var. Google, Mayıs ayındaki I/O 2023 geliştirici konferansında Bard ve Android 14 hakkında daha fazla ayrıntı açıklayabilir.

Yapay zeka tabanlı chatbot’ların akıllı telefonların entegre bir özelliği olması gerektiğini düşünüyor musunuz? Yorumlar bölümünde düşüncelerinizi duyalım.genel-27