Gökbilimciler, giderek artan sayıda uydunun neden olduğu gece gökyüzündeki ışık kirliliği ve ayrıca düşük Dünya yörüngesindeki uzay çöplüğü konusunda giderek daha fazla endişe duyuyorlar.

Uyduların ve hurdaların yüzeylerinden yansıyan güneş ışığı, gece gökyüzünü net bir şekilde görme yeteneklerini engellediği için gökbilimcilerin çalışmalarını olumsuz etkiler. Uydulardan gelen ışık, uzay görüntülerinde çizgiler halinde görünebilir veya daha sönük nesnelerin gözlemlenmesini engelleyecek kadar parlak olabilir.

bir dizi gazetede Nature’da yayınlandı Bu hafta gökbilimciler, küçük uyduları alçak Dünya yörüngesine sokan fırlatma sayısını azaltmak için düzenlemeler yapılmadığı takdirde durumun nasıl daha da kötüleşeceğinin altını çizdiler.

SpaceX, 2019’da uzaydan internet Starlink hizmeti için birden çok uyduyu düzenli olarak fırlatmaya başladığında, gökbilimcilerin ışık kirliliğiyle ilgili endişeleri daha belirgin hale geldi. önümüzdeki yıllar

Amazon’un ayrıca Project Kuiper ile benzer bir uzay tabanlı internet hizmeti için planları var ve önümüzdeki on yılda 3.000’den fazla uydu fırlatmaya hazırlanıyor.

Gökbilimcilerin endişelerine yanıt veren SpaceX, uydularına vizörler ekleyerek yansımaların parlaklığını azaltmaya çalıştı. Ancak Nature gazetelerinden birindegökbilimciler, bu çözümün özellikle etkili olmadığını, çünkü optik olarak daha koyu nesnelerin genellikle kızılötesi ve milimetre altı dalga boylarında daha parlak bir şekilde ışıyarak bu dalga boylarında yer tabanlı gözlemlerde parazite neden olduğunu açıkladılar.

Gökbilimciler ayrıca, alçak Dünya yörüngesine daha fazla uydu yerleştirmenin, daha da fazla ışık yansıtan uzay çöplüğü yaratacak çarpışma riskini artırmasından endişe duyuyorlar.

Sorunun Dünya merkezli astronomi projeleri için “derin sonuçları” olabileceğini, ışığın görüntüleri bozduğunu ve gökbilimcilerin gece gökyüzünde daha sönük nesneleri tespit etmesini engellediğini söylediler.

Makalelerden birinin yazarları, “Mekanı demokratikleştirme ve uygun fiyatlı küresel geniş bant sağlama anlatısına rağmen, gerçek sürdürülebilirlik ve kamu yararı yerine aciliyete, özelleştirilmiş faydalara ve kısa vadeli hedeflere öncelik veren bir model” dedi. söz konusu. “Bu aynı zamanda uzaydaki ortak atalarımızı ve mirasımızı da görmezden geliyor.”

Araştırma yazılarından bir diğeri yorum yaptı: “Uluslararası suları korumak için yakın zamanda kabul edilen BM Açık Deniz Anlaşması, bize gökyüzünün de benzer şekilde korunabileceği konusunda umut vermeli. Aurora Borealis’in yakın zamanda Birleşik Krallık’ta ve güney İngiltere’de Şubat ayı sonlarında ortaya çıkması gibi olaylar, insanlara yukarı bakmalarını ve hayret etmelerini hatırlatıyor. Bu heyecanı iyi değerlendirmeli ve bu harikaları gelecek nesiller için korumalıyız.”
genel-19