Gelir Vergisi departmanı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, vergi mükelleflerine TDS/TCS, faiz, temettü ve hisse işlemleri ile ilgili bilgilerinin kapsamlı bir görünümünü ve geri bildirim sağlama seçeneğini sağlayacak olan AIS for Taxpayer mobil uygulamasını başlattığını söyledi.

Mobil uygulama, vergi mükelleflerinin Yıllık Bilgi Beyanı (AIS)/Vergi Mükellefi Bilgi Özeti (TIS)’de mevcut olan bilgilerini görüntülemelerini kolaylaştıracaktır.

Vergi Mükellefi için AIS, Gelir Vergisi Dairesi tarafından ücretsiz olarak sağlanan bir mobil uygulamadır ve şu adreste mevcuttur: Google Oyun Ve Uygulama mağazası.

Doğrudan Vergiler Merkez Kurulu (CBDT), “Uygulama, vergi mükellefiyle ilgili çeşitli kaynaklardan toplanan bilgileri görüntüleyen vergi mükellefine AIS/TIS’in kapsamlı bir görünümünü sağlamayı amaçlıyor.” söz konusu Bir açıklamada.

Mükellefler, AIS/TIS’de bulunan TDS/TCS, faiz, temettü, hisse senedi işlemleri, vergi ödemeleri, Gelir Vergisi iadeleri, diğer bilgileri (GST Verileri, Yabancı Havaleler vb.) ile ilgili bilgilerini mobil uygulama üzerinden görüntüleyebilirler.

Vergi mükellefi ayrıca uygulamada görüntülenen bilgiler hakkında geri bildirim sağlama seçeneğine ve olanağına sahiptir.

Bu mobil uygulamaya erişmek için, vergi mükellefinin PAN numarası sağlayarak uygulamaya kaydolması, cep telefonu numarasına gönderilen OTP ve e-bildirim portalında kayıtlı e-posta ile kimlik doğrulaması yapması gerekir. Kimlik doğrulamanın ardından, vergi mükellefi mobil uygulamaya erişmek için 4 haneli bir PIN belirleyebilir.

BT departmanı, “Bu, Gelir Vergisi Departmanının uyum kolaylığını kolaylaştıran gelişmiş vergi mükellefi hizmetleri sağlama alanındaki başka bir girişimidir” dedi.


Dönebilen ekranlı veya sıvı soğutmalı akıllı telefonlardan, sahipleri tarafından kolayca tamir edilebilen kompakt AR gözlüklerine ve el cihazlarına kadar, MWC 2023’te Orbital’de gördüğümüz en iyi cihazları, Gadgets 360 podcast’ini tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8