EA Sports, Pozitif Oyun Tüzüğü ve “Irkçılığa Yer Yok” Premier Lig formaları gibi spor oyunlarında ayrımcılık ve bağnazlıkla mücadele etmeye yönelik önceki çabalarına paralel olarak, FIFA 23’e birçok Avrupa liginde yeni ırkçılık karşıtı formalar ekledi. • Bu kitler, oyun içindeki basit Görevler tamamlanarak elde edilebilir ve bu da oyuncu tabanının büyük çoğunluğu tarafından kolayca erişilebilir olmasını sağlar.

EA Sports, oyun içinde ilerici, ayrımcılığa karşı mesajlar içeren oynanabilir her lig için özel formalar başlatmak üzere Avrupa futbol ligi ortaklarından bazılarıyla işbirliği yaptı. EA Sports Marka Kıdemli Başkan Yardımcısı Andrea Hopelain, şirketin ilerici değerlerini ve misyonunu yineledi:

EA SPORTS, yalnızca oyunlarımızda değil, saha dışında ve ötesinde de toksisiteyle mücadele etmeye kendini adamıştır. Ligdeki ortaklarımızın yanındayız ve platformumuzu oyun yoluyla ırkçılık karşıtı mesajı yaymak için kullanmayı amaçlıyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki oyuncular artık oyun içinde en son ısmarlama kitlere erişebilir ve bu önemli amaca desteklerini gösterebilir.

Oyuncular, basit FUT Görevlerini tamamlayarak kitleri edinebilecekler. Kitler şu şekilde açıklanmaktadır:

  • Premier Lig – “Irkçılığa yer yok” – Irkçılığa Yer Yok Eylem Planı, Premier Lig’in ayrımcılıkla mücadele etmek için üstlendiği geniş kapsamlı çalışmaları bir araya getiriyor. Premier Lig ayrıca tasarımcı Kingsley Nebechi ve Nike ile çalışarak ‘NRFR’ mesajını gösteren bir forma ve stadyum makyajını birlikte yarattı. Kit, dünyanın dört bir yanından etnik kökenlerle ilgili kabile sanat eserlerinden ilham alır.
  • Bundesliga – “IRKÇILIĞI DURDURUN” – Bundesliga, yıl boyunca Bundesliga ve Bundesliga 2’nin kulüpleri ve ortakları tarafından desteklenen bir kampanya olan ‘IRKÇILIĞI DURDUR’ için kulüpleriyle el ele çalışıyor. DFL, bağımsız sokak giyim markası Beautiful Struggles ile işbirliği içinde ‘STOP RACISM’ kitini de yarattı; Alman Vakfı’nın Uluslararası Irkçılığa Karşı Hafta kampanyasını yansıtmak için tasarlanmış, güçlü bir mesaj içeren mor bir gömlek.
  • LaLiga Santander – “BİRLİK” – İspanya Premier Ligi LaLiga Santander, ‘UNITY’ kampanyalarını oluşturmak için uluslararası ödüllü sanatsal kolektif BOA Mistura ile birlikte çalıştı. Kampanya, insanların birliği yoluyla toplumun her alanında ırkçılığın kökünün kazınmasının önemi konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Forma tasarımı, ön ve arka kısımlarda göze çarpan blok renklendirmeye sahiptir ve kollarda yer alan ‘UNITY’ yazısı, ligin ırkçılık ve ayrımcılığa karşı mücadele mesajını iletir.
  • Ligue 1 Uber Eats ve LICRA – “Hepimiz sorumluyuz” – Fransız Ligue 1 Uber Eats ve LICRA, ırkçılık ve Yahudi düşmanlığına karşı mücadelede stadyumlarda ve internette kabul edilemez davranışları bildirmeye odaklanan bir kampanya oluşturdu. Ortak oluşturdukları kit, insanları “İleri adım atmaya” (veya “Entrez en jeu”) ve bu tür davranışları bildirmeye davet eden kırmızı bir antrenman önlüğünün üzerinde “SIGNALEZ” (veya “REPORT”) logosunu içerir.
  • Serie A ve UNAR – “Irkçılığı Uzak Tutun” – İtalyan ligi Serie A, sadece futbol ve spor dünyasında değil, aynı zamanda kampanya sloganının ‘Birlikte’ önerdiği gibi, ırkçılık ve her türlü ayrımcılığa karşı savaşmak için ‘Irkçılığı Uzak Tutun’ bilinçlendirme kampanyasında UNAR ile birlikte çalışıyor. Her yer’. Önde belirgin bir konuma sahip beyaz ‘Irkçılığı Uzak Tutun’ logosu ile Serie A markasının renklerini içeren bir forma yarattılar.
  • KNVB ve Eredivisie – “TEK AŞK” – Hollanda Futbol Federasyonu, Hollanda Ligi Eredivisie ve diğerleri arasındaki ortak bir girişimde, ‘TEK AŞK’ kampanyası ırkçılık ve ayrımcılığa karşı ses çıkaracak gibi görünüyor. Bu bilinçlendirme kampanyasının yanı sıra ‘ONE LOVE’, futbol kulüplerinin çeşitliliğin gücü hakkında eğitim almasına yardımcı olacak bir eğitim teklifini de içeriyor. Ortaklaşa oluşturulan kit, her türlü ayrımcılığa karşı bir beyanı temsil eden çeşitli şekil ve renklere sahiptir. Ayrıca forma kılıfında ‘ONE LOVE’ kol bandı da yer alacak.

Bundesliga formasının açıklanmasına bir hafta (29 Mart) varken, yeni FIFA 23 ırkçılık karşıtı formaların geri kalanı ve görselleri aşağıda görülebilir:

EA Sports’ FIFA 23 şu anda PC, PS5, PS4, Xbox Series X|S ve Xbox One için mevcut.oyun-6