Diablo’nun çığır açmasına yardımcı olduğu dungeon crawler türü, karakterleriyle yakından ve kişisel olarak tanınmaz. Tepegöz perspektifi ve işaretle ve tıkla kontrol şeması, bize, insanlığın Cehennem ordularına karşı mücadelesinin bir dioramasını izleyen tarafsız gözlemciler rolü verdi. Diablo IV’te durum farklıdır. Sizi yakına çeker ve ön sırada oturmanızı ister ve oyunun nasıl hissettirdiği ve oynandığı konusunda büyük bir fark yaratır.

Bu, en çok, kahramanınızın yer aldığı ilk ara sahnelerden birinde belirgindir. Kahramanca bir şey yaptıktan ve iblislerle dolu bir zindanı temizledikten sonra, iyi bir içkiyle kutlamak isteyen küçük bir köye dönersiniz. NPC’lerden herhangi biri kadar iyi hazırlanmış görünen, yarattığınız karakterin başı dönüp bayılırken kamera izlemek için yaklaşır. Kalabalık mırıldanır ve kendi kendini susturur, başka bir köylü sedyeyle hazırlıklı gelir ve siz hemen planın her zaman bu olduğu hissine kapılırsınız.

Şimdi oynuyor: Diablo 4 Stronghold Sorcerer Oynanışı (Beta)

Açılış dönüşü, bu hikaye hakkında temel bir şeyi göstermeye yardımcı oluyor: Diğer Diablo oyunlarından daha fazla, insanlığın kendisi merkezi bir tehdit. İlk sahneden itibaren, Lillith kontrolsüz cazibeyi temsil ediyor. Bir çağırma ritüelini yerine getirmeyi gönülsüzce kabul eden bir bilginden, yerel rahiplerinin kafatasını delen bir grup kana susamış köylüye kadar, bu oyundaki kötü adam, insanları en kötü dürtülerine ve aşırılıklarına yöneltmenin bir yolunu buluyor. Bu, avatarları olarak sizinle şeytani ordulara karşı kahramanca yükselen insanlığın hikayesi gibi görünmüyor. İnsanlar açgözlü, şiddetli, bencil yaratıklardır ve bu ilişkilendirilebilir unsur, korkuyu çok daha fazla eve götürür. Oluşturduğunuz karakterin yer aldığı ara sahnelerdeki daha yakın kamera açıları, Lillith’in yer aldığı diğer sinematik sahneler için bağlayıcı doku görevi görmesine yardımcı olur.

Dünyanın daha yakından görünümü, oyunun kendisine de uzanıyor. Bu, omuz üstü bir macera oyunu değil, ancak kamera kahramanınıza daha yakın duruyor ve ekranda gözle görülür şekilde daha fazla yer kaplıyor. Renk paleti, Diablo 2’nin daha dünyevi tonlarıyla birlikte Diablo III’e kıyasla sessiz. Yaratıklardan dünya tasarımına kadar her şey keşif isteyen bir ortam yaratıyor. Bir noktada, kana susamış warg’ları ve çatırdayan iskeletleri yok etme arasında, dağlık bir sırtın etrafında birbirini kovalayan ve arkalarındaki karda küçük ayak izleri bırakan bir çift sincap gördüm.

Hikaye anlatımı ne kadar korkunç ve üzücü olsa da, zindanda gezinme döngüsü de aynı ölçüde eğlenceli. Bu sürümü adım adım ilerletmek için en sevdiğim Diablo sınıfı olan bir Sahire seçtim ve neredeyse anında bir Yıldırım yapımına başladım. Önceki sürümlere göre daha az çiçeklenme etkisine sahip olan Chain Lightning’in yeni versiyonuna özellikle bayıldım. Bunun yerine, topla fırlatılan yakan top gibi savaş alanında sallanarak kalabalık bir odayı saniyeler içinde temizler. Diablo IV, değiştirici seçenekleri vermenin önemini erken anlıyor gibi görünüyor, çünkü yeteneklerimin her biri onları geliştirmek veya değiştirmek için neredeyse anında erişim sağladı. Örneğin, daha önce bahsedilen Zincir Yıldırım, geri seker ve tekrar içimden geçerse ekstra hasar verecek bir destekle değiştirmeme izin verdi.

Bir başka büyük değişiklik de, Diablo III’ün konsol bağlantı noktasına tanıtılan ve hareketin o oyunda nasıl hissettirdiği konusunda büyük bir değişikliği temsil eden kaçma yuvarlanmasında geliyor. Diablo IV’te, bu hareket PC’de bile mevcuttur, ancak şimdi nispeten ağır bir bekleme süresi ile birlikte geliyor. Sonuç olarak, daha çok yerinize dikilirsiniz ve kaçma, son çare bir kaçış anlamına gelir. Yapım, beni çok fazla etkilemeyecek kadar dayanıklıydı ve bunun kısmen aynı amacı gerçekleştiren diğer hareketlere daha fazla yer açmak olduğundan şüpheleniyorum. Örneğin Lightning Sorc yapısı, sonunda hem savaş hem de kaçınma rolüne hizmet eden bir Işınlanma yeteneğine erişim elde eder. Bekleme süresini azaltabilir veya diğer öğelerle ekstra yuvarlanma ücretleri alabilirsiniz, ancak varsayılan yetenek, ayakları yere çivilenmiş gibi hissedebilecek daha çevik sınıfların hayranları için bir mücadele sunabilir.

Diablo IV, bir karaktere saygı duymayı ve farklı yapıları denemeyi çok kolay ve ucuz hale getiriyor. Herhangi bir şeyin kilidini açmanıza izin vermek yerine, Diablo IV, bir bisikletin tekerlekleri gibi sırayla açılan çeşitli bağlantılı jant tellerine sahiptir. Bir teli yeterince doldurduğunuzda, diğeri açılır. (Bu aynı zamanda açılış ara sahnesiyle harika bir tematik bağa sahiptir ve Lillith’i çağıran kan rünlerinin sembolojisini çağrıştırır.) Saygı duymanın tam oyunda nasıl çalışacağı belli değil, ancak seçeneğe sahip olmak akıllıca bir hareket. Diğer bazı Sorceress yapılarını kurcaladım ama onlardan Lightning kadar zevk almadım. Bununla birlikte, bazı yapılar doğal olarak farklı amaçlar için daha iyi inşa edilmiştir – bir Fire Sorc için mevcut olan devasa ateş ışını, patronlar gibi büyük tek varlıklarla yüzleşmek için ideal olacaktır ve benzer şekilde Frost, kalabalık kontrolünü hedefliyor gibi görünüyor. Kalabalık bir odayı yerle bir etmemi ve patronlara yumruk atmamı sağlayan şimşek benim mutlu ortamımdı.

Aslında, tüm beceri ağacı sistemi revizyonu bu sefer çok zarif görünüyor. Beceri ağacının her bir bölümünün parmaklıkları, bir dizi farklı yetenekle uğraşarak istediğiniz gibi karıştırmanıza ve eşleştirmenize izin vermek için genişler. Belirli bir beceriyi tam olarak yükseltmek, her zaman birkaç başka beceriyle yarı yolda ilerlemekten daha güçlü olacaktır, ancak çok yönlülüğün değeri vardır. Zeki Diablo oyuncularının bu araçlarla gerçekten muhteşem karışımlar bulmasını bekliyorum.

Tüm bunlar, herhangi birimizin Diablo’ya veya başka bir ganimet oyununa gelmemizin gerçek nedeni ile tamamlanıyor: moda. Diablo IV, selefinden size anlamlı ganimet ve sınırlı miktarda önemsiz şey verme konusunda öğreniyor gibi görünüyor ve en başından doğru dengeyi sağlıyor. Daha da etkileyici olanı, çeşitli ekipman türleri, aynı setin parçası olup olmamalarına bakılmaksızın, oldukça uyumlu görünüyor. Büyücümde garip görünen bir veya iki parça dışında, birlikte iyi görünmeyen iki ekipman parçası bulmakta zorlandım. Aslında uyuşmadıklarını bilsem bile bir şekilde uyuşuyor gibiydiler.

Bu bir beta olduğundan, elbette, daha yüksek seviyeli Efsanevi teçhizat veya beceriler için inşalar için şablon görevi gören sınıf setleri ile deney yapmadım. Ancak, rastgele ganimet damlaları bu kadar iyi görünüyorsa, bu yüksek doğrulukta, tam oyunda ne tür tam set ganimetlerin takip edileceğini görmek için sabırsızlanıyorum.

Diablo IV, serinin soyunu onurlandırıyor, önceki Diablo oyunlarından ilham alıyor ve gerçekten çarpıcı görseller ve set tasarımı ile modernize edilmiş hikaye anlatımı yaklaşımları üzerine inşa ediyor gibi görünüyor. Bu güçlü bir temel ve Druid ve Necromancer sınıflarını açmak için gelen başka bir beta testiyle, önde ve ortada başka bir koltuk almak için sabırsızlanıyorum.

Diablo IV beta ve nasıl katılacağınız hakkında daha fazlasını okuyun.

Burada tartışılan ürünler editörlerimiz tarafından bağımsız olarak seçilmiştir. Sitemizde öne çıkan herhangi bir şeyi satın alırsanız, GameSpot gelirden pay alabilir.oyun-1