HBO’nun yıkıcı bir mantar salgını tarafından yok edilen toplum hakkındaki kıyamet sonrası şovu, Bizden geriye kalanlar, kurgu. Ancak, insanları enfekte edebilen öldürücü mantarlar büyük ölçüde bir gerçektir ve günümüzün en büyük tehditlerinden biri de mantarlardır. Candida auris.

Hastalık Kontrol Merkezlerine göre, tehlikeli ve mücadele edilmesi zor mantar enfeksiyonu, genellikle bağışıklığı baskılanmış kişiler için ölümcül, ABD hastanelerini ve diğer sağlık tesislerini “endişe verici bir hızla” sarıyor. haber açıklaması Pazartesi yayınlandı. Mantar denilen bir maya Candida auris (C. auris), ilk olarak tespit edildi 2016’da ABD dört eyalette. Sonraki yıllarda, sağlık ortamlarında bulundu. en az 28 eyaletve CDC verilerine göre vakalar keskin bir şekilde arttı.

2019 ile 2021 yılı sonu arasında klinik sayısı C. auris enfeksiyonlar üç kattan fazla tespit edildi, sadece 476’dan 1.471’e çıktı. Birinin mantarı dışarıdan taşıyor olabileceği asemptomatik tespitlerin sayısı da aynı zaman diliminde üçe katlanarak 2019’da 1.077’den 2021’de 4.040’a çıktı. yeni bir rapor Annals of Internal Medicine dergisinde yayınlanan CDC araştırmacıları tarafından.

Ek olarak, ön veriler öneriyor C. auris vakalar 2022’de daha da arttı. CDC, geçen yılın Ocak ve Aralık ayları arasında 2.377 klinik enfeksiyon bildirdi. Aynı zaman diliminde 5.754 asemptomatik tarama vakası da vardı.

C. auris CDC’ye göre genellikle sağlıklı insanlar için bir tehdit değildir. Maya, enfeksiyonla kolayca savaşabilen sağlam bağışıklık sistemi olan insanlarda genellikle klinik semptomlara neden olmaz. Bunun yerine, patojen zaten hasta, bağışıklığı baskılanmış veya implante edilmiş kateterler veya portlar gibi tıbbi cihazlara sahip olanları enfekte eder. Bu savunmasız popülasyonlar için kan, kalp ve beyin enfeksiyonlarına neden olabilen mantardan kaçınmak genellikle bir ölüm kalım meselesidir.

bir devam eden salgın Mississippi Today’e göre, Mississippi’deki mantarın en az 12’si enfekte oldu ve dördü “potansiyel olarak ilişkili ölümler” öldü.

Genel olarak, bir yerde %30 ile %60 arasında kasılan hastaların C. auris sonunda enfeksiyon nedeniyle ölürler – gerçi ölenlerin çoğunda başka sistemik sağlık sorunları olduğu için kesin ölüm nedenini belirlemek zordur. Mantarın tehdidini birleştirmek, çoklu antifungal ilaçlara karşı direncidir. Tedavi için ana ilaçlar C. auris enfeksiyonlar, ekinokandinler, zamanla daha az etkili oluyor gibi görünüyor. Salı raporuna göre, 2021’de ilaca dirençli vaka sayısı ve toplam enfeksiyon sayısı önceki iki yıla kıyasla üç katına çıktı.

Bir CDC epidemiyoloğu ve yeni raporun baş araştırmacısı Meghan Lyman, bir ajans basın açıklamasında, “Vakaların hızlı artışı ve coğrafi olarak yayılması endişe verici,” dedi. Buna cevaben Lyman, sağlık kurumlarının mantarı daha iyi takip etmesi, laboratuvar kapasitelerini artırması ve enfeksiyonu önlemeye daha fazla odaklanması gerektiğini söyledi.

Yine de tüm bu tavsiyeler, yapılmasından daha kolaydır. Maya, insan vücudunun dışında kolayca hayatta kalabilir ve bu nedenle yok etmek çok zor yerel ortamdan. Birçok dezenfektan etkisiz aykırı C. auris. 2021 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar olası bir mantar patojeni için vahşi kaynak– insanların hastanelerin dışında bile enfekte olmaya devam edebileceğini gösteriyor. Daha öte, C. auris geleneksel testlerde kolayca ortaya çıkmaz, bunun yerine özel gösterimler bu da enfeksiyon teşhisini pahalı ve yavaş hale getirebilir.

İlk rapor bir C. auris insan enfeksiyonu 2009’da Japonya’dan geldi. O zamandan beri, patojen dünya çapında 30’dan fazla ülkeye yayıldı ve geriye dönük DNA dizilimi, en eski insan vakaları aslında 1990’larda ortaya çıktı.

HBO’larla bir başka benzerlikte Bizden geriye kalanlar, mantarın yükselişi kısmen dünyamızın ısınmasına bağlı olabilir. Gösteride olduğu gibi, araştırmalar gösteriyor İklim değişikliği mantarların oluşturduğu riski artırıyor insanlara.

Çoğu mantar, C. auris dahil, tarihsel olarak insan vücudu kadar sıcak yerlerde gelişememiştir. Yine de, daha sıcak ekosistemler, ısıya daha dayanıklı mantarları seçiyor gibi görünüyor. En azından bir 2019 çalışması başına gelenlerin bu olabileceğini öne sürüyor C. auris, etkinleştirme, mayanın insanları enfekte etmeye başlamasını sağladı. Mantarı vahşi doğada tanımlayan 2021 araştırması, iklim değişikliği hipotezine ek bir güven veriyor: C. auris farklı ortamlarda bulunan suşlar farklı termal toleranslara sahipti.

Covid-19 da sağlık tesisleri ve çalışanları üzerinde baskı yaratarak işleri daha da kötüleştirmiş olabilir.

Bununla birlikte, bilim kurgu dünyasına tam olarak girmedik. C. auris. Lyman, patojen ölümcül enfeksiyonlara neden olabilir, ancak “insanların zombiye dönüşmesine neden olmaz” dedi. Washington Post’a söyledi. Ve mantar enfeksiyonlarına karşı daha iyi tedaviler yakında mevcut olabilir. Epidemiyolog ayrıca, “Sırada birkaç antifungal var, bu bize biraz umut veriyor” dedi. WaPo.

CDC sınıflandırmasına rağmen C. auris Ajans, “acil bir tehdit” olarak, mantar için izleme ve diğer kontrolleri destekleme çabalarının sürdüğünü söyledi. Halihazırda, işlemek için kurulan bölgesel laboratuvarların sayısı C. auris testler sadece birkaç yıl içinde ülke çapında yediden 26’nın üzerine çıktı.genel-7