Bir sonraki Tensor 3 yonga seti hakkındaki söylentiler su yüzüne çıkmaya başlıyor ve bunlar arasında tanıdık bir isim var: SAMSUNG. Görünüşe göre Samsung’un Exynos 2300 işlemcisi, Google’ın yaklaşan Pixel 8 serisinde piyasaya sürülmesi planlanan bir sonraki özel çipinin şekli ve biçiminde yeni bir yaşam kiralıyor olabilir.

Öleceğine dair söylentiler olsa da Samsung’un sessizce Exynos 2300 üzerinde çalıştığı görülüyor. Teknik olarak bu yonga seti en azından bu isimle mevcut değil ancak şirketin yarı iletken bölümünün bir Exynos 2300 geliştirdiği bildiriliyor. Quadra kod adlı yeni amiral gemisi Exynos işlemci. Görünüşe göre Tensor 3 çipi, bu çipin değiştirilmiş bir versiyonunu temel alacak.

Tensör çipi Google’ın iki yıl önce tanıttığı, Pixel akıllı telefonlar için özel olarak optimize edilmiş, özel olarak tasarlanmış bir işlemci. Pixel 6 serisi için ilk nesil Tensor çipi, Samsung Exynos 2100’ün değiştirilmiş bir versiyonuna dayanıyordu, geçen yıl Pixel 7 için Tensor 2 ise Exynos 2200’e dayanıyordu.

Buna göre raporlarExynos 2300 (veya Quadra), maksimum 3,09 GHz frekansta çalışan güçlü bir Cortex-X3 prime CPU çekirdeğinin yanı sıra 2,65 GHz’de çalışan dört Cortex-A715 çekirdeği ve 2,1 GHz’de çalışan dört Cortex-A510 çekirdeği içerecek. Ayrıca, AMD’nin RDNA2 mimarisini temel alan ve maksimum 1,4 GHz hıza sahip Samsung’un yarı özel Xclipse 930 GPU’suna sahip olacak.

Pixel 8 serisinin bu yılın sonlarında piyasaya sürülmesi beklenirken, Tensor 3 çipinin masaya neler getireceğini görmek heyecan verici. Google’ın Mayıs ayındaki Google I/O 2023 geliştirici konferansında Pixel 7a, Pixel Fold ve Pixel Tablet gibi bir dizi başka ürünü göstermesi muhtemeldir. Mağazada ne olduğunu görmek için sabırsızlanıyoruz!

Devamını oku:telefon-1