Uzay yapıları için yapısal malzeme seçimi ile ilgili zorluklar.(A) Yörüngedeki uydular, uçaklar ve gezegen bilimi görevleri için çevresel etkilere sahip şematik gösterim. (B) Sentinel-5 optik destekli karbon fiber takviyeli polimer (CFRP) yapısının görüntüsü. (C) Üst kafes nano bariyerle güçlendirilmiş (SNBE)–CFRP (bu çalışma) ile yapısal uydu bileşenleri için basitleştirilmiş seçim matrisinin karşılaştırılması. Kredi: Bilim Gelişmeleri (2023). DOI: 10.1126/sciadv.add6947

Surrey Üniversitesi ve Airbus Defence and Space tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yeni bir nanobariyer kaplama, ultra hafif karbon kompozit malzemelerin uzaydaki aşırı koşullardan korunmasına yardımcı olabilir.

Daha önce geliştirilen ‘uzay kaplaması’ yapılarına eklenen yeni işlevsellik, uzayda seyahat ederken uzay yüklerini korumaya yardımcı olmak için, kendi sağlam ultra hafif koruyucu ceketine benzer şekilde bir koruma katmanı ekler.

Araştırma ekibi, yenilikçi nano-bariyerinin, radyasyon hasarını azaltırken, karbon fiber malzemelerin stabilitesini büyük ölçüde artırmaya yardımcı olacağını göstermiştir.

Araştırmanın ilgili yazarı ve Surrey Üniversitesi İleri Teknoloji Enstitüsü (ATI) Direktörü Profesör Ravi Silva şunları söyledi:

“Mevcut alüminyum koruma, termal olarak kararlı veya tamamen uyumlu değildir ve bu nedenle genellikle kararlı yapılar için istenmez. Alüminyum korumanın uyduların kütlesine ve maliyetine katkıda bulunduğundan bahsetmiyorum bile. Nano bariyerimiz bu sorunları ele alıyor ve endüstri için umut verici bir yükseltme. hem hareketli hem de statik olan tüm uzay ve uçak yapılarının temel bir aksesuarı haline gelebilecek bir standart.”

Kaplama, karbon fiber malzemelere oda sıcaklığında uygulanan ve 1 μm’den fazla kalınlık eklemeyen, dolayısıyla malzemeleri hafif tutan oldukça yoğun bir üst örgü yapısıdır.

Çalışma yayınlandı Bilim Gelişmeleri.

Daha fazla bilgi:
Michal Delkowski ve diğerleri, Karbon fiberlerle güçlendirilmiş ultra kararlı polimer kompozitler için radyasyon ve elektrostatik direnç, Bilim Gelişmeleri (2023). DOI: 10.1126/sciadv.add6947

Surrey Üniversitesi tarafından sağlanan


Alıntı: Uzaydaki aşırı koşullara (2023, 21 Mart) dayanacak şekilde oluşturulan ultra hafif çok işlevli uzay kaplaması, 21 Mart 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-03-ultra-lightweight-multifunctional-space-skin- adresinden alındı. aşırı.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1