Uber ve Lyft ticaret grubu, Biden'ın işçi adayının iş işçilerinin duruşunu sorguluyor

Başvurular inceleme altındadır ve daha sonra lisansın verilmesiyle ilgili nihai karar için Bombay Büyükşehir Bölgesi Ulaşım Otoritesi’ne (MMRTA) sunulacaktır (Resim: Rahul Awasthi)

araç paylaşımı Ve teslimat şirketler istiyor Biden İdarenin Dışişleri Bakanlığı adayı İş gücü şirketleri temsil eden bir ticaret grubu Pazartesi günü yaptığı açıklamada, işçi haklarını genişletebilecek yeni bir işçi sınıflandırma kuralı konusundaki tutumunu netleştirmek için.

Ekim ayında Çalışma Bakanlığı, şirketlerin işçilere bağımsız yükleniciler gibi davranmasını zorlaştıracak bir kural önerdi;

gibi şirketleri temsil eden Flex Derneği, uber Ve LyftPazartesi günü Biden’a bir mektup göndererek ABD Çalışma Bakanlığı başkanlığına adayı Julie Su’dan önerilen kuralı “bağımsız çalışmayı koruyacak şekilde” nasıl uygulayacağını açıklamasını istedi.

Grup bu ay Su’nun esnek çalışma konusundaki sicilinin “rahatsız edici” olduğunu söyledi ve Senato onay sürecindeki sicilinin “titiz bir şekilde gözden geçirilmesi” çağrısında bulundu.

Demokratların Senato üzerindeki dar kontrolü, Su’nun onayının muhtemelen etkilenmeyeceği anlamına geliyor, ancak nihai işçi sınıflandırma kuralının bu yıl çıkması bekleniyor ve Flex Association gibi grupların buna karşı lobi faaliyetleri ivme kazanıyor.

Bir Beyaz Saray yetkilisi, Su’nun çalışma bakan yardımcısı rolüyle “işçilerin Federal yasa kapsamında kendilerine sağlanan tüm hak ve korumaları almalarını sağladığını – Çalışma Bakanı olduğu onaylanırsa bu taahhüdü sürdüreceğini” söyledi.

İsmini vermek istemeyen yetkili, uygun sınıflandırmanın işçileri koruduğunu ve asgari ücret, fazla mesai ve işsizlik sigortası gibi temel şeylerden yararlanmalarını sağladığını söyledi.

Yetkili, “Julie, Federal yasalara uygun olarak bu temel hakları her zaman savundu ve savunmaya devam edecek” dedi.

Araştırmalara göre, asgari ücret ve fazla mesai ücreti gerektirenler gibi çoğu federal ve eyalet iş kanunu, yalnızca bir şirketin çalışanları için geçerli ve bu da şirketlere bağımsız yüklenicilerden %30’a kadar daha pahalıya mal olabiliyor.

Biden bu ay ABD Senatosunu Su’yu hızlı bir şekilde onaylamaya çağırdı ve adayını işçi ücretlerini artırmak ve korumaları genişletmek için geçmişteki çalışmaları için selamladı.

Su, ABD Çalışma Bakanlığı’na katılmadan önce Kaliforniya Çalışma ve İşgücü Geliştirme Ajansı’nın sekreteriydi ve ondan önce 2011-2018 yılları arasında Kaliforniya çalışma komiseriydi.

Mayıs 2013’te görev süresiyle ilgili olarak yayınlanan bir rapor, çalışmasının yaptırım faaliyetlerinde ani bir artışa neden olduğunu ortaya koydu.

Pek çok sendika ve işçi yetkilisinin yanı sıra Demokrat Parti’deki ilericiler tarafından, hem teşkilata hem de işçi politikasına aşinalığı nedeniyle Biden’ın Su’yu göreve ataması için ortak bir baskı vardı.

GN Ödülleri

FacebooktwitterLinkedin
genel-9