Perşembe günü TikTok CEO’su Shou Zi Chew, bugüne kadarki en yüksek profilli konuşma fırsatı olarak Kongre önünde ifade verecek. Şu mesajı duymanızı istiyor: TikTok bir tehdit değil ve birçok Amerikalı için yasaklanamayacak kadar önemli hale geldi.

TikTok, uygulamanın gizliliği ve güvenliği konusunda ABD hükümetiyle bir savaşa girdi. TikTok, Pekin merkezli bir şirket olan ByteDance’e aittir ve bu nedenle verileri Çin Komünist Partisine teslim etmek zorunda kalabilir. Bazı eleştirmenler, uygulamanın propaganda yapmak için de kullanılabileceğinden endişe ediyor. Şimdi, TikTok’u federal cihazlardan yasakladıktan sonra, Başkan Joe Biden, Donald Trump’ın 2020’de tercih ettiği aynı çözüme ulaştı: bir yasak. Beyaz Saray, ByteDance’in TikTok’u satması gerektiğini yoksa ülke çapında bir yasakla karşı karşıya kalacağını söylüyor. Chew’in karşı çıktığı bir düzeltme.

Geçtiğimiz birkaç ay içinde, TikTok’un iletişim departmanı yeni bir halkla ilişkiler stratejisi belirledi. Yalnızca veri endişelerini gidermekle kalmıyor, aynı zamanda uygulamanın Amerikan ticareti ve ifade özgürlüğü için gerekli olduğunu da savunuyor.

TikTok, agresif faturalar ve belirsiz bir halkla zorlu bir mücadeleyle karşı karşıya

Chew’in milletvekillerine yaptığı sunum – TikTok’un ABD internet kullanıcılarının ayrılamayacak kadar ayrılmaz bir parçası olduğu – uygulamanın Amerikalı kullanıcı tabanının boyutu hakkında cesur yeni bir iddiaya dayanıyor. CEO, milletvekillerine uygulamanın aylık yaklaşık 150 milyon aktif ABD kullanıcısını, yani tüm Amerikalıların neredeyse yarısını çektiğini söyleyecek. Bu, TikTok’un 2020’de övündüğü zaten yüksek olan 100 milyon kullanıcıya kıyasla dramatik bir artış. Bunu bir perspektife oturtmak gerekirse, yaygın olarak en büyük sosyal ağ olarak kabul edilen Facebook, vardı 2022’nin son çeyreğinde ABD ve Kanada’da toplam 266 milyon aylık kullanıcı.

Chew, ulusal bir yasak için ağızlarından köpüren milletvekillerindeki doymak bilmez bir artışın ortasında bile, uygulamanın Amerikalılar arasındaki popülaritesini göstermek için bu kullanıcılara işaret edebilir. Büyük rakam, yasa koyuculara, bir yasakla geçim kaynakları kesintiye uğrayabilecek potansiyel olarak binlerce işletme sahibini hatırlatmak için de kullanılabilir. Salı günü bir TikTok videosunda konuşan Chew tahmini yaklaşık 5 milyon işletme, müşterilerine ulaşmak için TikTok kullanıyor.

Bir TikTok sözcüsü NBC News’e “TikTok yaratıcıları, hayatlarını kazanmaya ve sofralarına yiyecek koymaya çalışan küçük işletme sahipleri, yeni nesil liderleri eğiten öğretmenler ve Amerika’nın genişliğini temsil eden her gün yenilikçi kişilerdir” dedi. TikTok, yorum talebine yanıt vermedi.

150 milyon kullanıcı çoğunlukla oy verme yaşında ve yaklaşık 138 milyonun 18 yaşın üzerinde olduğu ve ortalama yaşının 31 olduğu bildiriliyor. Bu rakamlar, özellikle 13 yaşın altındaki TikTok kullanıcılarını içermiyor, bu da TikTok’un toplam kullanıcı tabanına ilişkin tahmini anlamına geliyor. 150 milyondan bile fazladır.

ABD’li yetişkinlerin geniş bir bölümünü kapsayan son anket verileri, bir ülkenin uygulamayı yasaklama konusunda kabaca bölünmüş olduğunu gösteriyor. bir martQuinnipiac anketiörneğin, tüm yetişkinlerin neredeyse yarısının (%49) ulusal bir TikTok yasağını desteklediğini söylediği, buna karşılık %42’sinin karşı çıktığı bulundu. Bu görüşler, parti hatları boyunca önemli ölçüde farklılık gösterir. Cumhuriyetçilerin %64’ü bir yasağı desteklediğini söylerken, aynı şeyi söyleyen Demokratların sadece %39’u. Daha GOP dostu olandan alternatif yoklama Rasmussen Raporları TikTok’un yasaklanmasından yana olan yetişkinlerin toplam rakamını %68’e yükseltti.

Daha geniş halk arasındaki bu genel belirsizlik Kongre’ye de yansıdı. Mart ayında Cumhuriyet Meclisi üyeleri muğlak ve aceleyle yazılmış bir tasarıyı gözden geçirdi Biden yönetimine TikTok’u veya “hassas verilerin” aktarımına dahil olan diğer yabancı yazılım şirketlerini tamamen yasaklama yetkisi verecek bir komite aracılığıyla. Tasarı muhtemelen Demokratik olarak kontrol edilen bir Senato’dan geçmeyecek, ancak sözde “VERİ Yasası” onu yine de bir yasadan daha ileriye götürmeyi başardı. çift ile ilgili öncesi TikTok’u hedefleyen Cumhuriyet faturaları.

Yine de TikTok gibi uygulamaları kısıtlamakla ilgilenenler yalnızca Cumhuriyet Meclisi üyeleri değil. Demokrat milletvekillerinin Perşembe günü bir o kadar “kötü Çin” tombala puanı kazanmaya çalışmasını bekleyin. Bu ay, Virginia Demokrat Mark Warner liderliğindeki iki partili bir senatör grubu yeni bir yasa tasarısı getirdi bu, Başkan Biden’ın Ticaret Bakanı’na ulusal güvenlik tehdidi olarak görülen yabancı teknoloji şirketlerini yasaklama yetkisi verecekti. O önlemler yok sadece TikTok için geçerli, ancak tasarı açıkça tartışmalı Çin uygulaması düşünülerek yazılmış görünüyor. Biden yönetimi destekler fatura.

Warner, yakın zamanda röportaj Wired ile, TikTok’un yabancı mülkiyeti ve geniş ABD kullanıcı tabanının “muazzam bir propaganda aracı olabileceği” anlamına geldiğini söyledi.

Açık konuşayım, dedi Warner. “Çin, günün sonunda her şirketin nihai efendisinin Çin Komünist Partisi olmasını sağlamak için 2016’da yasasını değiştirdi.”

TikTok ise işlerini normal şekilde yürütmeye çalışıyor. Bir reklam ajansı yöneticisi şunları söyledi: Reklam Çağı TikTok yöneticileri kısa süre önce endüstri liderleriyle “esasen onları platformun yasaklanmayacağına ikna etmek” için bir araya geldi.

TikTok’un yeni görünümü: Bir ifade özgürlüğü ışığı

TikTok’un konuyla ilgili son açıklamalarının tümü aynı temalar etrafında dönüyor: ifade özgürlüğü ve ticaret. Bu, özel olarak yapılmış gibi görünen bir argüman. sansür odaklı TikTok’ta Demokrat meslektaşlarına göre daha şahin olma eğiliminde olan muhafazakarlar.

Bir TikTok sözcüsü, “Kongre’nin ulusal güvenlik endişelerine milyonlarca Amerikalının sesini sansürleme etkisi yaratmayacak çözümler arayacağını umuyoruz” dedi. Gizmodo’ya söyledi Mart ayı başlarında. “ABD’nin TikTok yasağı, Amerikan kültürünün ve değerlerinin dünya çapında hizmetimizi kullanan milyardan fazla kişiye ihracına yönelik bir yasaktır.”

Şirket ayrıca ABD ile ekonomik bağlarını daha da sağlamlaştırmak için çalışıyor. Patreon ve OnlyFans kitabından bir yaprak alarak, TikTok yeni bir ödeme duvarı özelliğini duyurdu bu, içerik oluşturucuların videoları için ücret almasına olanak tanır. Bu zekice bir strateji. Chew, muhtemelen TikTok kullanıcılarının geçim kaynakları için uygulamaya bağımlı olan işçiler olduğunu (ki bu bir dereceye kadar zaten doğru) ve TikTok’u yasaklamanın Amerikan işlerini öldürmek anlamına geldiğini iddia edecek.

TikTok sözcüsü Jamal Brown, “TikTok yaratıcıları, hayatlarını kazanmaya ve sofralarına yiyecek koymaya çalışan küçük işletme sahipleridir” dedi. Wall Street Gazetesi. “Washington’da TikTok’u tartışan milletvekilleri, kararlarından hayatları doğrudan etkilenecek insanlardan ilk elden duymalı.”

Yönetmen Christopher Wray, 9 Mart 2023'te Washington, DC'de Capitol Hill'de dünya çapındaki tehditlerle ilgili İstihbarat Üzerine Seçilmiş Meclis Komitesi duruşmasında ifade veriyor.  ABD istihbarat teşkilatlarının liderleri, Çin, Rusya, Covid-19'un kökenleri ve TikTok dahil olmak üzere çok çeşitli konularda ifade verdi.

Yönetmen Christopher Wray, 9 Mart 2023’te Washington, DC’de Capitol Hill’de dünya çapındaki tehditlerle ilgili İstihbarat Üzerine Seçilmiş Meclis Komitesi duruşmasında ifade veriyor. ABD istihbarat teşkilatlarının liderleri, Çin, Rusya, Covid-19’un kökenleri ve TikTok dahil olmak üzere çok çeşitli konularda ifade verdi.
Fotoğraf: McNamee’yi kazan (Getty Resimleri)

Gözetlenen gazeteciler ve öfkeli muhbirler TikTok için hayatı zorlaştırabilir

Eski çalışanlardan gelen bir dizi yakın tarihli aşırılık ve lanet olası ihbarcı şikayetleri, TikTok’un davasına yardımcı olmadı. hafta sonu, New York Times Adalet Bakanlığı’nın, dahili bir sızıntının kaynağını araştırırken üç eski BuzzFeed muhabirini gözetlediği iddiaları üzerine TikTok’u soruşturduğunu bildirdi.

TikTok, gözetimden sorumlu çalışanı kovduğunu ve o zamandan beri “eylemlerini şiddetle kınadığını” söyledi. BuzzFeed News tarafından bildirilen dahili TikTok toplantılarından önceki sızdırılmış ses, dokuz çalışanın ifadelerini içeriyordu. Çin merkezli mühendislerin ABD kullanıcı verilerine erişimi olduğunu kabul etti Eylül 2021 ile Ocak 2022 arasında beş ay boyunca.

İşleri daha da kötüleştiren, bir çift ihbarcı The Washington Post ve Cumhuriyetçi Senatör Josh Hawley, TikTok’un Oracle sunucularındaki ABD kullanıcı verilerini güvence altına alma çabalarının yeterince ileri gitmediğini, biri uygulamanın yalnızca “tamamen yeniden mühendisliğinin” milletvekilleriyle görüşmek için yeterli olacağını söylüyor ‘ talepleri. Hawley’in ofisi tarafından ByteDance’e gönderilen bir mektupta yazan diğer eski çalışan, TikTok ve ByteDance’in “işlevsel olarak aynı şirket” olduğunu iddia etti.

Mektupta, “Çin merkezli ilk elden mühendislerin Çin dışındaki veri kümelerine geçtiğini ve verileri yedeklemek, bir araya getirmek ve analiz etmek için zamanlanmış görevler oluşturduğunu gördüm” yazıyor.

yakın zamanda röportaj Wall Street Journal ile Chew, baskıyla veya başka türlü bir satışın ABD kullanıcı verilerine, şirketin “Teksas Projesi” olarak adlandırılan mevcut veri yönlendirme planından daha fazla güvenlik sağlamayacağını söyledi. Bu teklifin bir parçası olarak TikTok, Amerikan operasyonunu, liderliği Amerikan hükümetinin onayını gerektirecek olan TikTok US Data Security adlı bir yan kuruluşa ayırmayı vaat ediyor.

Chew, “Bununla ele alınmayan başka hangi risklerden bahsettiğimize dair geri bildirimleri memnuniyetle karşılıyorum” dedi. “Şimdiye kadar bununla gerçekten çözülemeyecek bir şey duymadım.”

Tamam, ama ya tüm bunlar diğer veri gizliliği alçakları?

TikTok sohbetinde defalarca kaybedilen şey, uygulamayla ilgili teorik ulusal güvenlik endişelerinin, en azından tek başına pek bir anlam ifade etmediğidir.

TikTok’a kimin sahip olduğu önemli değilİster bir Çin şirketi, ister bir Amerikan şirketi veya herhangi biri olsun. Bunun nedeni, Amerikan sosyal medya ve teknoloji şirketlerinin Amerikan verilerini benzer risklere maruz bırakmasıdır. Örneğin Instagram, Facebook ve Twitter, Çinli reklam teknolojisi şirketleriyle ortaklık kurdu. Bu, Amerikan verilerini Çin sunucularına gönderdikleri anlamına geliyor, burada teorik olarak Çin Komünist Partisi bunun bir kopyasını talep edebilir.

Elbette, TikTok bir dağ kadar veri topluyor itibaren internet genelinde (tıpkı diğer büyük teknoloji şirketleri gibi) ve bu, mahremiyetine önem veren herkes için bir sorundur. TikTok’un veri uygulamaları hakkında bilmediğimiz bir şey olabilir, ancak teknik gizlilik uzmanları, kodunda olağandışı bir şey bulmadan uygulamayı inceledi.

Ayrıca, verileri isteyen herkese neşeyle toplayan ve satan yüzlerce Amerikan veri komisyoncusu var. Çin hükümeti ABD verilerini görmek isterse, bu bilgileri satın alabilir çünkü ABD’deki federal gizlilik yasaları zayıftır.

Geçtiğimiz haftalarda TikTok hakkındaki tartışmalar, neden federal bir gizlilik yasası olmadığına dair sorulara doğru kaymaya başladı. TikTok gizlilik tartışmasının herhangi bir bölümünün tüketicilerin her gün karşılaştığı çok gerçek gizlilik sorunlarını iyileştireceğine dair ilk umut ışığı.genel-7