Video oyun platformu Steam’in, oyuncuların “oyun notları” almasına olanak tanıyan yeni bir özellik aldığı bildiriliyor. Steam oyun notları özelliği, hem Steam Kitaplığı’nda hem de bir web tarayıcısında mevcut olacaktır.

Yaklaşan özellik, popüler Steam veritabanı web sitesi SteamDB’nin yaratıcısı ve platformun bilinen veri madencisi Paval Djundik tarafından açıklandı.

Djundik, bunun bir “oyun notları” sistemi olması dışında bir şeyden bahsetmese de, büyük olasılıkla oyuncuların oynadıkları oyunlar hakkında bilgi yazmasını sağlayacak bir özellik. Bu, yapılacaklar listesi gerektiren oyunlar (otomasyon veya hayatta kalma oyunları gibi) için veya daha fazla hikaye odaklı oyunlarda olay örgüsü noktaları yazmak istiyorsanız yararlı olabilir.

Ancak Djundik’in bulduğu tek özellik oyun notları sistemi değildi. Veri madencisi ayrıca Steam için bir bildirim sayfasının üzerinde çalışıldığını da ortaya çıkardı. Bu sayfa, Steam mobil uygulamasındaki bildirimler sayfasına benzer şekilde çalışacak ve Valve, sunucu tarayıcısı ve ayarları gibi eski VGUI parçalarını değiştirdiğinde normal PC istemcisinin bir parçası olacaktır.

Steam, uzun yıllardır tercih edilen bir oyun platformu olsa da, eski tasarımları ve yeni gelenlerin kitaplıklarında veya mağazalarında gezinmesini zorlaştıran karmakarışık kullanıcı arayüzü ile mükemmel bir şekilde eskimedi. Bu değişiklikler, umarız Valve’ın daha modern bir oyun istemcisi yapma çabasının bir işaretidir.

oyun-6