Dünyanın dört bir yanında hükümetler varken, TikTok’a kısıtlamalar getirmek için yarışıyor Algılanan casusluk ve güvenlik endişeleri üzerine, Moskova’daki Kremlin liderleri gözlerini başka bir hedefe diktiler: akıllı telefonlar. Yetkililer, buna göre Rus gazetesi Kommersant, Başkan Vladimir Putin’in 2024 cumhurbaşkanlığı yeniden seçim kampanyasında yer alan personele, Batılı istihbarat teşkilatlarının olası müdahalesi korkusu yerine daha “güvenli” alternatifler lehine iPhone’ları (aslında herhangi bir ABD yapımı telefon) terk etmelerini tavsiye etti. Rus yetkililer The Moscow Times ile konuşmakancak, cihazın kapsamını Apple’ın ötesine genişletiyor gibi görünüyordu.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov’un “Ne olursa olsun, hiçbir farkları yok” dediği bildirildi. “Hangi işletim sistemi, Android veya iOS olursa olsun, herhangi bir akıllı telefon oldukça şeffaf bir mekanizmadır. Doğal olarak resmi amaçla kullanılmıyor.” Putin’in kendisi, yıllarca akıllı telefonlardan uzak durmasını kamuoyuna ilan etti.

Rus yetkililere 1 Nisan’a kadar söz konusu cihazlardan vazgeçmeleri talimatı verildi ve yönetimin yeni cihazlar için ödeme yapabileceği söylendi. Emrin, bu ayın başlarında düzenlenen bir seminer sırasında Putin’in Genelkurmay Başkan Yardımcısı Sergei Kiriyenko’dan geldiği bildiriliyor. Tam olarak ne tür markaların yeni yasağın kapsamına girdiği biraz belirsizliğini koruyor. Kommersant raporunda alıntılanan isimsiz bir kaynak, yasağın doğrudan Apple ürünlerine yönelik olduğunu öne sürdü ve yetkililere bunun yerine Çin yapımı telefonları veya gerektiğinde Android işletim sistemini çalıştıran Apple dışı cihazları tercih etmeleri talimatı verildi.

Kremlin ve Apple, Gizmodo’nun yorum talebine yanıt vermedi.

Rusya, Ukrayna işgalinin ardından daha fazla Çin teknolojisini benimsedi

Diplomatların akıllı telefonlarının yasaklanması, Moskova yetkililerinin yabancı teknoloji firmalarına karşı ilk duruşu olmayacaktı. Bu yılın başlarında hükümet yeni bir yasa çıkardı hükümet yetkililerinin Discord, WeChat, Microsoft Teams, Telegram ve WhatsApp dahil olmak üzere dokuz yabancı anlık mesajlaşma uygulamasını kullanmasını kısıtlama. Bundan önce yetkililer, yapacakları konusunda uyardı. Zoom’u yasaklamayı düşünün California merkezli video konferans firması, hizmeti Rus devlet kurumlarından engelleme çabasıyla ilerlediyse. Benzer şekilde Rusya’nın en büyük internet düzenleyicisi Rozkomnadzor, şirketin Ukrayna’daki savaşa karşı duruşu nedeniyle geçen yıl ülkedeki çoğu Meta ürününü yasakladı ve şirketi “” olarak etiketledi.aşırılık yanlısı örgüt” IŞİD ve El Kaide ile eşit.

Rusya’nın yabancı telefon üreticilerini kullanmasına ilişkin gerilimler, özellikle Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının ilk aylarında, Apple, Samsung, Dell ve diğerlerinin işgali protesto etmek için ülkedeki cihaz satışlarını askıya almasının ardından kendini gösterdi. Bu ani çıkış, zaten popüler olan Çinli telefon üreticilerinin doldurması gereken geniş bir boşluk bıraktı. Counterpoint Research’e göre Aralık 2022’ye kadar CNN tarafından alıntılanan verilerHuawei ve Xiaomi gibi Çinli telefon üreticileri, sadece bir yıl öncesine göre %40 olan Rusya akıllı telefon pazarının %95’ini oluşturuyordu.

Counterpoint analisti Tarun Pathak’ın analisti Tarun Pathak, “Bu çok büyük bir açılış” dedi. röportaj ile Wall Street Gazetesi. “İşlerin biraz zorlaştığını görüyoruz.”genel-7