Google bu sabah yapay zeka sohbet robotu Bard’a erişimi açtığını duyurdu. Geçen ayın başlarında Microsoft, OpenAI’nin ChatGPT’sini Bing arama motoruyla entegre edeceğini duyurdu ve Google hızla kendi Bard AI sohbet robotunu duyurdu. Google’ın korkusu, Bing’in ChatGPT sayesinde Google Arama kullanıcılarını geçiş yapmaya ikna etmesiydi ve Bing’in günlük aktif kullanıcı sayısı 100 milyonun üzerine çıktığı için bunu bir bakıma zaten gördük.

Google, AI sohbet robotu Bard’a erişim sağlıyor

Bugün, Google, Bard’a erişim açmaya başladı. Bir blog yazısında, Google açıkladı Bard’ın sizin için yapabilecekleri. “Bard’ı üretkenliğinizi artırmak, fikirlerinizi hızlandırmak ve merakınızı körüklemek için kullanabilirsiniz. Bard’dan bu yıl daha fazla kitap okuma hedefinize ulaşmanız için size ipuçları vermesini, kuantum fiziğini basit terimlerle açıklamasını veya ana hatlarıyla yaratıcılığınızı ateşlemesini isteyebilirsiniz. bir blog gönderisi. Şimdiye kadar Bard’ı test ederek çok şey öğrendik ve onu geliştirmenin bir sonraki kritik adımı daha fazla insandan geri bildirim almak.”

Google bugün, bir düğmeye dokunarak alıcıyı Bard için bir bekleme listesine koyan e-postalar gönderdi. Dün belirttiğimiz gibi, bazı Pixel Süper Hayranlarına, Google’ın sohbete dayalı yapay zeka sohbet robotuna erken erişim hakkı veriliyor. Bu e-postayı almadıysanız, bard.google.com adresini ziyaret edebilirsiniz (veya bu bağlantıya dokunun) bekleme listesine katılmak için. Bard’a erişim, bugünden itibaren ABD ve Birleşik Krallık’ta kullanıma sunuluyor ve zamanla diğer ülke ve dilleri de kapsayacak şekilde genişleyecek.
Bekleme listesine kaydolduğunuzda, Google’dan artık Bard’a erişebileceğiniz konusunda sizi uyaran bir e-posta alacaksınız. İkincisi, Google’ın Diyalog Uygulamaları için Dil Modelleri’nin (LaMDA) hafif bir sürümü tarafından desteklenmektedir. Bu, insan dilini taklit etmek için tasarlanmış bir sohbet robotu olan bir makine öğrenimi dili modelidir. Bard bu geniş dil modelini (LLM) kullanıyor ve zamanla yerini Google’ın “daha yeni, daha yetenekli modeller” dediği model alacak.
Bir LLM, tahmine dayalı bir motora benzer. Sırada hangi kelimenin gelmesi gerektiğini tahmin etmeye çalışarak yanıttaki bir sonraki kelimeyi seçer. Google, en olası kelimeyi seçmenin Bard’ın yaratıcı bir yanıt vermesine izin vermeyeceğini söylüyor, bu nedenle yerleşik bir esneklik var. Google, bir LLM ne kadar çok kullanılırsa, hangi kelimenin en yararlı olacağını tahmin etmede o kadar iyi olacağına işaret ediyor. Bard’a erişimin açılması bu yüzden çok önemlidir.

Çoğu AI sohbet robotunda olduğu gibi, bazı uyarılar var

Google bize, Microsoft’un bile Bing’in ChatGPT kullanımı hakkında bahsettiği tipik uyarılardan bazılarını veriyor. Örneğin, AI sohbet botları bu araçların halka açık kullanımından öğrendiği için, yanıtlar genellikle insanların sahip olduğu gerçek dünyadaki klişeleri ve önyargıları yansıtır. Ve bir sohbet robotundan gelen yanıt doğru gibi görünse bile, aslında “yanlış, yanıltıcı veya yanlış bilgi” verebilir.

Örnek olarak Google, Bard’ın ZZ bitkisine Zamioculcas zamiifolia olması gerekirken yanlışlıkla Zamioculcas zamioculcas adını verdiğini gösteriyor (hadi Bard, bunu herkes biliyor). Cidden, Bard genellikle kullanıcılara yanıtlarının birkaç farklı taslağını verir ve bu da onların kendileri için en iyi başlayanı seçmelerine olanak tanır. Bir takip sorusu sorarak yanıtı daraltabilirsiniz. Veya yanıtlardan memnun kalmazsanız, Bard’a aynı soruyu her zaman tekrar sorabilirsiniz.

İlginç bir şekilde Bard, Google’ın bugün yayınladığı blog gönderisini yazmasına yardım etti. Google’ın dediği gibi, “Tüm LLM tabanlı arayüzler gibi, her zaman işleri doğru yapmadı. Ama o zaman bile bizi güldürdü.” Google, AI sohbet robotunu daha iyi ve daha iyi hale getirmek için Bard’ın ilk kullanıcılarından gelen geri bildirimleri kullanacağını söylüyor.telefon-1