Geçen ayın başlarında Google, Microsoft, ChatGPT ve Bing’in dikkatini çekmeye çalışırken, Bard adlı kendi konuşmalı yapay zeka sohbet robotunu tanıttı. ChatGPT’li Yeni Bing kullanıma sunulmaya devam ederken ve OpenAI, chatbot’unu geliştirmeye devam ediyor. Google henüz Bard’ı başlatmadı. Ama bu değişiyor. 9to5Google Google Pixel Superfans’a gönderilen ve onlara Bard’ı halkın geri kalanından önce kullanma fırsatı veren bir e-posta gördüğünü söylüyor.
E-posta şöyle diyor: “Google’ın üretken yapay zeka ile işbirliği yapmanıza olanak tanıyan erken bir deneyi olan Bard ile tanışın. Pixel Superfan topluluğumuzun bir üyesi olan size, Bard piyasaya çıkar çıkmaz başlayabilmeniz için erken erişim sunmak istiyoruz. ve geri bildiriminizi paylaşın. İnsanların Bard’ı nasıl kullanmaya başladıklarını duymak için sabırsızlanıyoruz, ancak büyük dil modellerinin her zaman doğru olmayacağını da biliyoruz. Çok çeşitli uzmanlardan ve kullanıcılardan gelen girdiler Bard’ın gelişmesine yardımcı olacak.”
Pixel Superfans programına aşina olmayanlar için Google tarafından oluşturulmuş bir topluluktur. Şirketin belirttiği gibi, “Pixel Superfan topluluğu, Pixel ile ilgili her şeye olan sevgilerini başkalarıyla paylaşmak isteyen tutkulu Pixel kullanıcılarından oluşan bir gruptur. Superfans, yalnızca davetlilerin katılabileceği özel etkinliklere, Google’dan sürpriz avantajlara ve özel bir tartışma grubuna erişebilir. … Tüm bunlar, Pixel konusunda tutkulu ve hevesli, benzer düşüncelere sahip bir grup insana ait olma duygusu yaratıyor.”

Pixel Süper Hayranı olmak için Google’dan davetiye almanız, 18 yaşında veya daha büyük olmanız ve ABD’de yaşıyor olmanız gerekir. Tercihen bir Pixel cihazınız olmalı ve Pixel telefonların gerçek bir hayranı olmalısınız. Topluluğun üyeleri ayrıcalıklar, özel teklifler, hediyeler ve belirli etkinliklere ve deneyimlere erişim elde eder.

Google’ın, çalışanlarına Bard’ı test ettirdiği bildiriliyor, böylece AI sohbet robotu yanlış bir cevap verdiğinde veya halüsinasyon gördüğünde düzeltilebilir. Bu kullanıcılar, Pixel Superfans’a Bard’a benzer erişim sağlayarak, sorguları doğru şekilde yanıtlamasına yardımcı olması için sohbet robotunu daha fazla “eğitebilir”.

Bing, ChatGPT’nin mobil ve masaüstü arama motoruyla entegrasyonundan büyük ölçüde yararlandı. Bu ayın başlarında Bing nihayet günlük 100 milyon aktif kullanıcıya ulaştı. Google kendini biraz tehdit altında hissedebilir, bu yüzden Bard’ı bu kadar hızlı bir şekilde hızlandırmak istiyor.telefon-1