Google, ABD antitröst davasında 'sohbet' kanıtlarını yok ettiğini reddetti

İllüstrasyon: Rahul Awasthi

Alphabet Inc’in Google delilleri kasten yok etmeyi reddetmiştir. ABD Adalet Bakanlığıhükümetin federal mahkemede yaptırım teklifine yanıt olarak şirketin arama işiyle ilgili antitröst davası.

bu Adalet Departmanı geçen ay, Google’ın belirli şirket içi “sohbet” iletişimlerini koruyamadığını iddia etti. bu DOJ Google’ın 2019’da ABD’li müfettişlere şirketin bu anlık mesajlaşma kayıtlarının otomatik olarak silinmesine izin vermeyi askıya aldığını söylediğini söyledi.

Google, Cuma günkü dosyalamada, şirketin iletişim kayıtlarını korumak için “makul” çaba gösterdiğini söyledi.

Yaptırım teklifi, DOJ ve 30’dan fazla eyaletten oluşan bir grup tarafından Google’ı arama işi hakimiyetini sürdürmek için yasa dışı dışlayıcı uygulamalar yapmakla suçlayan davalardan kaynaklanıyor. Google iddiaları yalanladı. 2020’de açılan davanın Eylül ayında görülmesi bekleniyor.

Bir Adalet Bakanlığı sözcüsü Pazartesi günü yorum yapmaktan kaçındı. Google’ın avukatları ve şirketten bir temsilci, yorum isteyen mesajlara hemen yanıt vermedi.

Adalet Bakanlığı, ABD Bölge Yargıcı Amit Mehta’dan yaptırımlarla ilgili bir duruşma ayarlamasını istedi, ancak mahkeme henüz bir duruşma planlamadı.

Mehta geçen yıl, Adalet Bakanlığı’nın çok fazla belgeyi incelemeye karşı koruduğu iddiasıyla Google’a karşı yaptırımlar için daha önceki bir teklifini reddetmişti.

En son yaptırım teklifinde, DOJ, “Google’ın yazılı kayıtları günlük olarak yok etmesinin, ABD’yi, olası duruşma tanıkları da dahil olmak üzere, Google yöneticileri arasındaki samimi tartışmaların zengin bir kaynağından mahrum bırakarak ABD’yi önyargılı hale getirdiğini” iddia etti.

Google’ın avukatları, şirketin davacıları bilgiden mahrum bırakmak için adımlar attığını iddia etmenin “haksız” olduğunu söyledi. Google, davanın bir parçası olarak şimdiden milyonlarca belgeyi ve “muazzam miktarda veriyi” ifşa ettiğini söyledi.

GN Ödülleri

FacebooktwitterLinkedin
genel-9