Gökbilimciler, uyduların neden olduğu ışık kirliliği nedeniyle “gece gökyüzü ile eski ilişkimizin” risk altında olduğu konusunda uyardılar.

Gökbilimciler Pazartesi günü, Dünya’nın yörüngesinde dönen çok sayıda uydunun yarattığı ışık kirliliğinin “doğaya eşi benzeri görülmemiş bir küresel tehdit” oluşturduğu konusunda uyardılar.

Alçak Dünya yörüngesindeki uyduların sayısı, ABD şirketi SpaceX’in binlerce uydudan oluşan ilk “mega takımyıldızı” fırlattığı 2019’dan bu yana iki kattan fazla arttı.

Yeni internet takımyıldızlarından oluşan bir donanmanın yakında piyasaya sürülmesi ve Dünya’nın 2.000 kilometreden (1.250 mil) daha az yükseklikte zaten sıkışık olan bölgeye binlerce uydu daha eklenmesi planlanıyor.

Her yeni uydu, Dünya’nın yörüngesindeki başka bir nesneye çarparak daha fazla enkaz oluşturma riskini artırır.

Bu, art arda gelen çarpışmaların daha da küçük enkaz parçaları oluşturduğu ve ışığı Dünya’ya geri yansıtan “uzay çöpü” bulutuna eklendiği bir zincirleme reaksiyon yaratabilir.

Dergide yayınlanan bir dizi makalede Doğa Astronomisiastronomlar, artan bu ışık kirliliğinin mesleklerinin geleceğini tehdit ettiği uyarısında bulundu.

Bir makalede, araştırmacılar ilk kez daha parlak bir gece gökyüzünün büyük bir gözlemevinin çalışmasını finansal ve bilimsel olarak ne kadar etkileyeceğini ölçtüklerini söylediler.

Modelleme, şu anda Şili’de yapım aşamasında olan dev bir teleskop olan Vera Rubin Gözlemevi için, gece gökyüzünün en karanlık kısmının önümüzdeki on yılda yüzde 7,5 daha parlak olacağını öne sürdü.

2008 yılına dayanan Dünya yörüngesindeki nesneleri gösteren dijital bir tahmin - o zamandan beri uyduların sayısı arttı

2008 yılına dayanan Dünya yörüngesindeki nesneleri gösteren dijital bir tahmin – o zamandan beri uyduların sayısı arttı.

Çalışmanın ortak yazarı John Barentine, AFP’ye verdiği demeçte, bunun gözlemevinin görebileceği yıldız sayısını yaklaşık yüzde 7,5 oranında azaltacağını söyledi.

ABD’nin Arizona eyaletinde bulunan Dark Sky Consulting şirketinden Barentine, bunun yaklaşık 21,8 milyon dolara mal olan gözlemevi araştırmasına yaklaşık bir yıl daha ekleyeceğini söyledi.

Daha parlak bir gökyüzünün hesaplanması imkansız olan başka bir maliyeti olduğunu da sözlerine ekledi: insanlığın asla gözlemleyemeyeceği göksel olaylar.

Ve ışık kirliliğindeki artış düşünülenden daha kötü olabilir.

Bir diğer Doğa çalışma, mevcut ışık kirliliği ölçümlerinin fenomeni önemli ölçüde hafife aldığını öne sürmek için kapsamlı modelleme kullandı.

‘Bu saldırıyı durdurun’

Araştırmacılar, gece gökyüzünün aydınlanmasının sadece profesyonel astronomları ve büyük gözlemevlerini etkilemeyeceği konusunda uyardı.

Gökbilimciler, uyduların mega takımyıldızlarını büyük ölçüde sınırlama çağrısında bulundu

Gökbilimciler, uyduların mega takımyıldızlarını büyük ölçüde sınırlama çağrısında bulundu.

San Francisco Üniversitesi’nden bir astronom olan Aparna Venkatesan, bunun “gece göğüyle eski ilişkimizi” de tehdit ettiğini söyledi.

Bir Nature yorum yazısında, “Uzay bizim ortak mirasımız ve atamızdır – bizi bilim, hikaye anlatımı, sanat, köken hikayeleri ve kültürel gelenekler aracılığıyla birbirine bağlar – ve şu anda risk altında” dedi.

İspanya, Portekiz ve İtalya’dan bir grup astronom, bilim adamlarını doğal gecede “bu saldırıyı durdurmaya” çağırdı.

Gökbilimciler, “K2’nin zirvesinde veya Titicaca Gölü kıyısında veya Paskalya Adası’nda bile bozulmamış bir gece gökyüzünün doğal yönünün tüm dünya için kaybı, doğa ve kültürel miras için benzeri görülmemiş bir küresel tehdittir” dedi. bir Doğa yorum parçası.

“Durdurulmazsa, bu çılgınlık daha da kötüleşecek.”

Gökbilimciler, mega takımyıldızların büyük ölçüde sınırlandırılması çağrısında bulunarak, “onları yasaklama olasılığını reddetmemeliyiz” dedi.

Söz konusu ekonomik çıkarlar göz önüne alındığında, “hızla büyüyen uzay ekonomisinin, buna zorlanmadığı takdirde kendi kendini sınırlayacağını ummanın saflık” olduğunu söylediler.

Daha fazla bilgi:
Fabio Falchi ve diğerleri, Bilim adamlarına gece gökyüzünün yapay ışık ve uydularla bozulmasını durdurma çağrısı, Doğa Astronomisi (2023). DOI: 10.1038/s41550-022-01864-z

M. Kocifaj ve diğerleri, Mevcut gece gökyüzü parlaklığı tahminlerinde sistematik bir ışık kirliliği modelleme yanlılığı, Doğa Astronomisi (2023). DOI: 10.1038/s41550-023-01916-y

John C. Barentine ve diğerleri, Düşük Dünya yörüngesindeki nesnelerin çoğalmasının toplu etkileri ve gürültüde kaybolan astronomik veriler için çıkarımlar, Doğa Astronomisi (2023). DOI: 10.1038/s41550-023-01904-2

Aparna Venkatesan, Paylaşılan çevre ve miras olarak mekanın yönetimi, Doğa Astronomisi (2023). DOI: 10.1038/s41550-023-01915-z

© 2023 AFP

Alıntı: Astronomlar, 20 Mart 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-03-astronomers-alarm-pollution-satellites.html adresinden alınan uydulardan (2023, 20 Mart) kaynaklanan ışık kirliliği hakkında alarm veriyor.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1