Güçlü bir güneş patlaması muhtemelen NASA’nın Parker Solar Probe’unu kafa kafaya vurmuş olabilir. Bu sanatçının animasyonu, uzay aracını Güneş’e resmen dokunduğu şekliyle gösteriyor. 2018’de Güneş’in en büyük gizemlerini araştırmak için fırlatılan uzay aracı, yıldızımızın yakın plan gözlemlerine sahip. Bu, Güneş’i daha önce hiç olmadığı gibi görmemizi sağlıyor ve bilim adamlarının Güneş hakkındaki temel soruları yanıtlamasına yardımcı oluyor. Kredi: NASA GSFC/CIL/Brian Monroe

Koronal kütle atımı veya CME olarak bilinen büyük bir güneş malzemesi patlaması, saat 23:36’da Güneş’ten kaçarken tespit edildi. EDT 12 Mart 2023’te.

CME, Güneş’in Dünya’nın karşısındaki tarafından patlak verdi. Araştırmacılar hala patlamanın kaynağını belirlemek için veri toplarken, şu anda CME’nin eski aktif bölge AR3234’ten geldiğine inanılıyor. Bu aktif bölge, orta yoğunlukta on beş M-sınıfı parlamayı ve bir güçlü X-sınıfı parlamayı serbest bıraktığı Şubat sonundan Mart başına kadar Güneş’in Dünya’ya bakan tarafındaydı.

Güneş patlamaları, Dünya’nın yörüngesinde metrekare başına watt (W/m²) cinsinden ölçülen X-ışını enerji çıkışlarına göre sınıflandırılır. Üç kategori vardır: C sınıfı işaret fişekleri en zayıf, M sınıfı işaret fişekleri orta güçte ve X sınıfı işaret fişekleri en güçlü olanlardır. Her kategori bir öncekinden on kat daha güçlüdür, yani M sınıfı bir işaret fişeği C sınıfı bir işaret fişeğinden on kat, X sınıfı bir işaret fişeği ise M sınıfı bir işaret fişeğinden on kat daha güçlüdür.

Bir koronal kütle atımı (CME), devasa bir patlamadır. plazma ve Güneş’in koronasından salınan manyetik alanlar. Bu patlayıcı olaylar, milyarlarca ton yüklü parçacığı Dünya’ya doğru hızla gönderebilir ve gezegenimizin manyetik alanıyla çarpışırlarsa jeomanyetik bir fırtınaya neden olabilirler. Bu fırtınalar uydu ve radyo iletişim sistemlerine müdahale edebilir, elektrik şebekelerini bozabilir ve Kuzey ve Güney Işıklarının çarpıcı görüntülerine neden olabilir.

tarafından yapılan bir analize dayanarak NASAAy’a Mars Uzay Hava Durumu Ofisi, CME, saniyede 2.127 kilometre (1.321 mil) veya 7.657.000 km / sa (4.758.000 mil / sa) alışılmadık derecede hızlı seyahat ederken saat hızına sahipti ve ona R (nadir) tipi bir CME’nin hıza dayalı sınıflandırmasını kazandırdı.

Aşağıdaki bir CME simülasyonu, Güneş’ten çıkan (merkezi beyaz noktanın ortasında yer alan) ve Merkür’ün (turuncu nokta) üzerinden geçen patlamayı göstermektedir. Dünya, saat 3 konumunda bulunan sarı bir dairedir.

CME Patlama Simülasyonu Mart 2023

CME’nin bir simülasyonu, Güneş’ten çıkan (merkezdeki beyaz noktanın ortasında yer alan) ve Merkür’ün (turuncu nokta) üzerinden geçen patlamayı gösterir. Dünya, saat 3 konumunda bulunan sarı bir dairedir. Kredi: NASA’nın M2M Uzay Hava Durumu Ofisi

Patlama muhtemelen NASA’nın Parker Solar Probe’unu kafa kafaya vurdu. Uzay aracı şu anda 15 yaşına yaklaşıyorinci 17 Mart’ta Güneş’e (veya günberi noktasına) en yakın yaklaşım, Güneş’in 5,3 milyon mil (8,5 milyon kilometre) yakınında uçuyor. 13 Mart’ta uzay aracı, uzay aracının nominal çalışma modunda olduğunu gösteren yeşil bir işaret tonu gönderdi. Bilim adamları ve mühendisler, bu CME olayı ve herhangi bir potansiyel etki hakkında daha fazla bilgi edinmek için yakınlaşmadan sonra gerçekleşecek olan uzay aracından bir sonraki veri indirme işlemini bekliyorlar.

Patlama, hale CME olarak bilinir, çünkü Güneş’in etrafında bir hale veya halka şeklinde Güneş’ten eşit bir şekilde yayılıyor gibi görünmektedir. Halo CME’ler, güneş patlaması doğrudan Dünya’ya doğru hizalandığında veya bu durumda olduğu gibi doğrudan Dünya’dan uzağa hizalandığında meydana gelen gözlemcinin konumuna bağlıdır. Bu genişleyen halka, NASA/ESA’nın Güneş ve Heliosferik Gözlemevi’nden veya SOHO, aşağıda gösterilen uzay aracı. SOHO, Güneş-Dünya hattı boyunca Güneş’e yaklaşık 1 milyon mil daha yakın bir konumdan Güneş’i gözlemler. SOHO’nun görüşüne göre, Güneş’in parlak yüzeyi, çok daha sönük güneş atmosferini ve etrafındaki patlayan güneş malzemesini ortaya çıkarmak için engelleniyor. Görüntünün sağ alt tarafındaki parlak nokta Merkür’dür.

SOHO CME Mart 2023

Güneş ve Heliosferik Gözlemevi’nden (SOHO) CME’nin görünümü. Kredi bilgileri: NASA/ESA/SOHO

CME, Güneş’in karşı tarafından püskürmesine rağmen, etkileri Dünya’da hissedildi. CME’ler uzayda patlarken, tıpkı sörfçülerin gelen bir okyanus dalgası tarafından itilmesi gibi, CME’nin yolu üzerindeki parçacıkları inanılmaz hızlara çıkarabilen bir şok dalgası yaratırlar. Güneş enerjili parçacıklar veya SEP’ler olarak bilinen bu hızlı parçacıklar, Güneş’ten Dünya’ya 93 milyon millik bir yolculuğu yaklaşık 30 dakikada yapabilirler.

SEP’ler genellikle Dünya’ya bakan güneş patlamalarından sonra gözlemlense de, Güneş’in uzak tarafındaki patlamalar için daha az yaygındır. Bununla birlikte, Dünya’nın yörüngesindeki uzay aracı, 12 Mart gece yarısında başlayan patlamadan SEP’ler tespit etti, bu da CME’nin Güneş’in bizim tarafımıza ulaşmayı başaran geniş bir çarpışma dizisini başlatacak kadar güçlü olduğu anlamına geliyor. NASA’nın uzay hava durumu bilim adamları, bu etkileyici ve geniş kapsamlı etkiyi nasıl elde ettiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için olayı analiz etmeye devam ediyor.uzay-2