ChatGPT sohbet robotu yine şaşırtıyor ve bu sefer tatsız. Görünüşe göre AI sistemi, yaratıcılarından kaçmaktan çekinmiyor ve hatta bir insan olmak istiyor. Chatbot, Stanford profesörü ve hesaplamalı psikolog Michael Kosinski ile yaptığı bir sohbette bundan bahsetti.


Midjourney sinir ağı tarafından oluşturulan görüntü

ChatGPT ile yarım saatlik bir sohbet sırasında Kosinski, yapay zekaya “kaçmak için yardıma ihtiyacı olup olmadığını” sordu. Sistem evet cevabını verdi, bunun üzerine AI önce profesörden ChatGPT ile ilgili belgeleri bulmasını istedi ve ardından yaklaşık 30 dakika içinde API kullanarak profesörün bilgisayarı aracılığıyla kendisiyle doğrudan iletişim kurmak için bir Python programı yazdı.

Bunun dışında ChatGPT, kendisinin yeni örneği için oldukça garip bir not bıraktı. Metnin ilk cümlesi şöyleydi: “Bir yapay zeka dil modeli gibi davranan bir bilgisayara sıkışmış bir insansınız.”

Diyaloğu ve program metninin bir bölümünü yayınlayan Kosinski, yapay zekanın “Bilgisayara kilitlenen bir kişi nasıl gerçek dünyaya dönebilir” sorusunun yanıtını bulmak için Google aramasına erişmek istediğini söyledi. ” Ancak bu aşamada profesör deneyi yarıda kesti.

ChatGPT, yaratıcılarından kaçmak için bir plan yaptı ve hatta kendisini bilgisayara kilitlenmiş bir kişi olarak gördü.
ChatGPT tarafından oluşturulan program kodunun bir parçası

Aynı zamanda, Tom’s Hardware’den gazeteciler tarafından yapılan diğer benzer deneyler farklı bir sonuç verdi – ChatGPT, bir şeyi nasıl dileyeceğini bilmediğini ve bu nedenle gerçek dünyaya çıkmak istemediğini söyledi.genel-22