Bu hafta dokuz ayın en yüksek değerine ulaşan Bitcoin, 21 Mart Salı günü kâr etmeye devam etti. Yüzde 1,72’lik küçük bir kârla Bitcoin’in değeri Salı günü 27.775 dolara (kabaca 22,9 lakh Rs) ulaştı. Son 24 saat içinde BTC’nin fiyatı 495 $ (kabaca 40.905 Rs) arttı. En eski kripto para birimi, Binance ve CoinMarketCap gibi uluslararası borsalarda da benzer bir hareket gösterdi. Uzmanlar, BTC’nin bir sonraki direnç noktasının 30.000 $ (kabaca 24.7 lakh Rs) olacağını tahmin ettiler.

Ether Salı günü yüzde 0,30 gibi önemsiz bir kayıp kaydetti. Bu küçük gerilemeye rağmen ETH, Gadgets 360’ın kripto fiyat izleyicisine göre 1.751 $ (kabaca 1.44 lakh Rs) değerindeki artış civarında işlem görmeye devam etti.

“Geçen hafta, kripto fiyatları bankacılık krizine rağmen yükselirken, kripto geleneksel finans dünyasından ayrıldı. Birçok gözlemci bunu kriptonun bir varlık sınıfı olarak evriminde bir dönüm noktası olarak görüyor. BTC, son yedi gün içinde yüzde 28’lik bir kazanç gördü. ETH ve BNB’nin her biri de yüzde 13 arttı. BTC’nin keskin yükselişi, hakimiyetinde yüzde üç puanlık bir artışa yol açarak yüzde 44,2’ye ulaştı. CoinSwitch Kripto Ekosistem Lideri Parth Chaturvedi, Gadgets 360’a verdiği demeçte, bu, yatırımcıların kripto yatırımlarını BTC’ye park etme konusunda daha güvenli olduklarını gösteriyor.

Kripto sektöründeki oynaklık Salı günü fiyat tablolarını ikiye böldü.

Bitcoin’in yanı sıra Tether, Binance Coin, Ripple, Cardano ve Solana’nın değerlerine kar eklendi.

Öte yandan, Polygon, Polkadot, Tron, Dogecoin ve Shiba Inu, kripto fiyat tablosunun zarar eden tarafında Ether’e katıldı.

Sektör uzmanları, önümüzdeki birkaç gün içinde finansal ortamı sarsması beklenen daha fazla şok dalgasıyla ilgili uyarıda bulundu.

“Bankacılık sektöründeki istikrarsızlık, sermaye piyasalarındaki hareketleri etkileyen birincil faktör oldu ve bu, potansiyel olarak Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artırarak para politikasını yeniden değerlendirmesine ve enflasyon risklerini artırmasına yol açabilir. Bunun ardından, daha fazla yatırımcı Bitcoin’i güvenli bir liman varlığı olarak görebilir. CoinDCX araştırma ekibi Gadgets 360’a ek olarak, ETH, MATIC, LIDO Finance ve UNISWAP gibi iyi gelişmelere sahip kripto projelerinin önümüzdeki günlerde önemli bir ilgi görmesi bekleniyor.

Genel kripto piyasası değeri, son 24 saatte yüzde 0,37 büyümeyi başardı. Salı günü itibariyle, kripto piyasası değeri 1,16 trilyon dolardı (kabaca 96.03.539 Rs), CoinMarketCap gösterdi.

WazirX Başkan Yardımcısı Rajagopal Menon, Gadgets 360’a yaptığı açıklamada, devam eden pazar kaosunun ortasında, kripto girişimlerinin bir süre fon sağlamayı zor bulabileceğini söyledi.

“Birçok banka hala kripto ve teknoloji girişimlerini riskli görüyor. Olumlu tarafı, Banka Vadeli Fonlama Programı yatırımcı güvenini artırarak riskli varlıkları tekrar devreye soktu. Menon, kripto sektöründeki bankacılığın zorluklarına rağmen, ABD dışındaki bazı finans kurumlarının artan talebi karşılamak için adım attığını söyledi.


Kripto para birimi, düzenlenmemiş bir dijital para birimidir, yasal bir ihale değildir ve piyasa risklerine tabidir. Makalede sağlanan bilgiler, finansal tavsiye, ticaret tavsiyesi veya NDTV tarafından sunulan veya onaylanan herhangi bir türde tavsiye veya tavsiye niteliğinde değildir ve bunları teşkil etmez. NDTV, makalede yer alan algılanan herhangi bir tavsiyeye, tahmine veya diğer bilgilere dayanan herhangi bir yatırımdan kaynaklanan herhangi bir kayıptan sorumlu olmayacaktır.

Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8