Bir röportajda konuşan Financial Times ile Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer, San Francisco’daki Oyun Geliştiricileri Konferansı 2023’ten önce, şirketin düzenleyicileri Activision Blizzard ile anlaşmayı imzalamaya ikna etmesi halinde gelecek yıl mobil cihazlara bir Xbox oyun mağazasının geleceğini söyledi.

Birilerinin oynamak isteyeceği herhangi bir ekranda Xbox’ı ve hem bizden hem de üçüncü taraf ortaklarımızdan içerik sunabilecek bir konumda olmak istiyoruz. Bugün bunu mobil cihazlarda yapamıyoruz ama bu cihazların açıldığı yerde geleceğini düşündüğümüz bir dünyaya doğru inşa etmek istiyoruz. Yaklaşmakta olan Dijital Piyasalar Yasası – planladığımız türden şeyler bunlar. Bence bu çok büyük bir fırsat.

Activision Blizzard için 68,7 milyar dolarlık anlaşmaya yeşil ışık yakmaya geldiğinde, Phil Spencer mobil oyunların öneminden ilk kez bahsetmiyor. Kasım ayında şunları söyledi:

Activision fırsatı açısından – bunu defalarca söylüyorum ve bu doğru – kesinlikle insanların sahip oldukları her cihazda oyun oynamak istedikleri görüşüyle ​​başlıyor. Komik bir şekilde, oynadığımız en küçük ekran, bir telefondaki kurulum tabanını düşündüğünüzde aslında en büyük ekrandır.

Bu, bir oyun markası olarak alaka düzeyi kazanmazsak, zamanla işin savunulamaz hale geleceği bir yer. Bunu görmekte yalnız değiliz; bu hepimiz için geçerli. Telefonlarda veya birinin oynamak isteyeceği herhangi bir ekranda müşteri bulamıyorsanız, o zaman küresel bir iş yürütmenin çok zor hale geleceği, oyunun niş bir bölümüne gerçekten bölüneceksiniz. Büyük ölçekli bir küresel oyun işletmesi yürütmeye çalışıyorsanız, müşterilerinizle onların oynamak istedikleri yerde buluşmanız ve mobilin giderek daha fazla orası olması çok önemlidir.

Candy Crush ve ABK’nin King kolu, Microsoft’un gözünde Call of Duty kadar, hatta ondan daha önemli. Ayrıca, şirket bankacılık AB’nin Dijital Piyasalar Yasası iOS ve Android’de kendi mağazasını zorlamak için. Örneğin Apple, şimdiden AB kararına uymaya ve iOS’ta üçüncü taraf mağazalara izin vermeye hazırlanıyor.

Elbette Spencer, düzenleyicilerin Activision Blizzard anlaşmasını onayladığı takdirde mobil cihazlar için Xbox oyun mağazasının hayata geçeceğini de ima etti. İngiltere’deki CMA kararını ancak gelecek ay paylaşacağından, Avrupa Birliği eşdeğerinin anlaşmayı onaylamaya istekli olduğu söyleniyor. Bu arada ABD FTC, Microsoft’u Nintendo, NVIDIA, Boosteroid ve Ubitus gibi şirketlerle Call of Duty’yi (ve son üçünde tüm Xbox oyunlarını da) getirmek için yaptığı son sözleşmelere ilişkin belgeler için araştırıyor. bu platformlar.

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

twittergenel-17