Ingenuity tarafından çekilen Marslı gün batımı. Kredi: NASA / JPL-Caltech

Gün batımları, dünyanın herhangi bir yerindeki en güzel doğal görüntülerden bazılarını sağlar. İnsanlar, Manhattan’da bir caddede mükemmel bir şekilde hizalandıkları zamanlar gibi, belirli zamanlarda belirli yerlerde gün batımını görmek için her yerden akın ediyor. Ancak diğer gezegenlerdeki gün batımları bu kadar muhteşem olmazdı.

Sülfürik asit bulutlarının olayı tamamen gizleyeceği Venüs’te bile göremezsiniz. Ve Merkür’de, dayanılmaz derecede uzun sürerdi, izlemeye çalışırsanız, katıksız yoğunluğunun sizi kör edeceğinden bahsetmiyorum bile. Güneş sistemimizin daha uzağında bulunan gaz devleri, Venüs ile aynı sorundan muzdariptir – bulutları yüzeylerini tamamen gizler.

Sonra Mars var. Kızıl gezegen, güneşin yüzeye çıkabileceği kadar seyrek bir atmosfere sahip ve dönüş hızı Dünya’nınkine yeterince yakın olduğundan, Dünya’da her 24,5 saatte bir gün batımına benzer bir şey oluyor. Keşfetmek için gönderdiğimiz robotik öncülerimizden bu olayların çeşitli görüntülerini toplamaya başladık. Ve şimdi, bu grubun en yeni üyelerinden biri, Mars’taki gün batımlarının Dünya’dakilere ne kadar benzediğini gösteren yeni bir görüntü sunuyor.

Perseverance gezgini ile fırlatılan ve neredeyse iki yıldır Mars’ta bulunan helikopter Ingenuity, bu yazı yazılırken 45’in üzerinde uçuş gerçekleştirdi. Hatta bu uçuşlardan bazıları Perseverance tarafından bile yakalandı, Perseverance da zaman zaman yerde bir sonraki geçişini bekleyen havadaki arkadaşının anlık görüntülerini yakalıyor.

45. uçuşunun yapıldığı gün olan 22 Şubat 2023’te Ingenuity, Mars ufkunda bir kum tepesine yaklaşırken güneşin bir görüntüsünü yakaladı. Uzayda olduğu gibi güneşin neredeyse beyaz göründüğü yüksek çözünürlüklü renkli kamerasını kullandı. Görüntü yakalama sürecinin bir eseri, kumulun yüzeyine gerçek güneş ışınları düşüyormuş gibi görünmesini sağlar.

Mars’ta, bazılarını burada bildirdiğimiz birçok başka gün batımı fotoğrafı var. Ama aynı zamanda ortaya çıkan her biri hakkında yeni ve farklı bir şey var. İnsanlar ilk kez Kızıl Gezegene seyahat edene kadar, robot elçilerimiz bu fenomeni deneyimlemenin tek yolu olacak. Umarız Ingenuity, görevi sona ermeden önce daha da fazlasını sağlayabilir.

Universe Today tarafından sağlandı


Alıntı: NASA’nın Ingenuity helikopteri, 20 Mart 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-03-nasa-ingenuity-helicopter-beautiful-sunset.html adresinden alınan Mars’ta güzel bir gün batımını görüyor (2023, 20 Mart)

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1