ABD hükümeti Huawei’yi kara listeye aldığından beri, Çinli şirket fiilen dış pazarlardan kayboldu. Akıllı telefon pazarındaki eski dağcı, artık yerli üretime ağırlık veriyor.

Çinli üretici Huawei, katı bir ABD ticaret yasağına uymak zorundadır ve bu nedenle belirli teknolojilere ve bileşenlere erişimi yoktur. Bu nedenle şirket, bu parçaları yerli alternatiflerle değiştirmek için araştırma ve geliştirmeye çok para yatırıyor.

13.000 Çin yapımı bileşen

Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei yaptığı konuşmada, teknoloji şirketinin ABD yasağını aşmak için son üç yılda ürünlerindeki binlerce parçayı kendi bileşenleriyle değiştirdiğini belirtti. Bu, Shanghai Jiao Tong Üniversitesi tarafından web sitesinde yayınlanan bir transkript ile gösterilmektedir. Buna göre, Huawei’nin ABD yaptırımları nedeniyle artık erişemediği ve bu nedenle artık bunları kendisinin ürettiği 13.000’den fazla parça olduğu söyleniyor. Şirket, yalnızca üretimi stabilize eden 4.000 devre kartını yeniden tasarladı. Huawei, 2022’de araştırma ve geliştirmeye 23,8 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı. Bu harika bir sayı, çünkü istatistiklere göre Dünyanın en değerli şirketi olan Apple, aynı yıl 26,5 milyar dolarla Ar-Ge’ye yalnızca biraz daha fazla harcadı.

Devamını oku: Yeni ABD yaptırımları, Huawei için nihai son anlamına gelebilir

Huawei hala ABD yasağını aşmanın yollarını arıyor

Transkriptten Ancak 4000 yeni devre kartının hangi tip cihazlarda kullanıldığı net değil. Huawei, öncelikle bir telekom ekipmanı üreticisidir, ancak aynı zamanda kendi akıllı telefonlarını, dizüstü bilgisayarlarını ve kulaklık gibi aksesuarlarını da üretir. Şirketin ABD’li üreticilerden çip ve teknoloji satın almasına veya kendi ekipmanını ABD’de satmasına izin verilmiyor. Küresel çip ve devre kartı üretiminin büyük bir kısmının izleri ABD şirketlerine kadar uzanıyor. Ürünlerini Çin’de üretmelerine rağmen, Huawei’nin bunları satın almasına hala izin verilmiyor.

Huawei kendi akıllı telefonlarını sunmaya devam etse de bunlar ABD’li üretici Qualcomm’un eski yongalarını kullanıyor. Bunlar da Qualcomm’un Huawei’ye satmasına izin verilmediği için 5G teknolojisi yerine 4G ile gelen özel sürümler. Google hizmetlerinin entegrasyonu da yasaktır, bu nedenle akıllı telefonlar Google Play Store olmadan gelir. Bunun yerine Huawei, uygulamaları ve oyunları yüklemek için kendi AppGallery’sine güveniyor. Bununla birlikte, Huawei akıllı telefonların uluslararası sürümlerinde hala Google tarafından geliştirilmekte olan Android işletim sistemi yüklüdür. Ancak bu açık kaynaklıdır ve bu nedenle ticari değildir, bu nedenle ABD yasağından etkilenmez. Huawei, Çin’de işletim sistemi olarak tamamen kendi bünyesinde geliştirilen HarmonyOS’u kurmaya devam ediyor.

Reuters’ten gelen materyallerlegenel-25